Արցախում միջազգային հանրության գործնական քայլերի ձեռնարկումն անհրաժեշտություն է. Արցախի ՄԻՊ 01/31/2023   15:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը «Ouest France»-ին մեկնաբանել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար իրավիճակը։
«Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը հարցազրույց է տվել ֆրանսիական «Ouest France» լրատվականին, որում անդրադարձել է դեկտեմբերի 12-ից ադրբեջանական կեղծ էկոակտիվիստների կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակմանը և դրա հետևանքով երկրում առաջացած հումանիտար ճգնաժամին և բնակչության հիմնարար իրավունքների շարունակվող խախտումներին:
Պաշտպանն ընդգծել է միջազգային հանրության գործնական քայլերի ձեռնարկման անհրաժեշտությունը, մասնավորապես` համապատասխան միջազգային առաքելությունների ներկայությունը` տեղում ծանոթանալու իրավիճակին և միջոցներ ձեռնարկելու Արցախի ժողովրդի անվտանգ ապրելու իրավունքը երաշխավորելու համար»,- հայտնում են Արցախի ՄԻՊ-ի աշխատակազմից՝ կից տեղադրելով նաև հարցազրույցի հղումը։
14:04 31/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱնահիտ Ավանեսյանը ԱՀԿ գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհանոմ Հեբրեյեսուսին ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով Արցախում ստեղծված ներկայիս իրավիճակը

Омбудсмен подчеркнул необходимость принятия мер для гарантирования права народа Арцаха на безопасную жизнь 01/31/2023 16:04 | Лента новостей
Защитник прав человека Гегам Степанян дал интервью французскому информационному агентству "Ouest France" о блокаде Лачинского коридора с 12 декабря азербайджанскими псевдоактивистами и возникшем вследствие этого гуманитарном кризисе в стране, а также о продолжающихся нарушениях основных прав населения. Об этом сообщил сам Степанян на своей странице в Facebook.
Омбудсмен подчеркнул необходимость принятия практических шагов со стороны международного сообщества, в частности, присутствия соответствующих международных миссий на местах для ознакомления с ситуацией и принятия мер для гарантирования права народа Арцаха на безопасную жизнь.
С полным материалом интервью на французском языке можете ознакомиться по следующей ссылке: https://www.ouest-france.fr/.../entretien-armenie-haut...