Կարմիր Խաչի միջոցով Արցախից ևս երեք հիվանդ է տեղափոխվել Հայաստան 01/31/2023   11:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից երեք հիվանդներ, որոնցից երկուսը ուռուցքային հիվանդություններով և մեկը՝ վիրահատություն պահանջող ախտաբանությամբ, այսօր՝ հունվարի 31-ին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին հայտնում են ԱՀ առողջապահության նախարարությունից։
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 12 բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 5-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։
Մինչ այսօր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան են տեղափոխվել ընդհանուր 58 հիվանդ։
11:05 30/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԸնտանիքների վերամիավորման նպատակով ԿԽՄԿ միջոցով երեկ Հայաստանից Արցախ է տեղափոխվել 11 հոգի, այսօր հակառակ ուղղությամբ՝ 19

Красный Крест перевез еще троих пациентов из блокадного Арцаха в Армению 01/31/2023 11:48 | Лента новостей
Еще трое пациентов при посредничестве Красного Креста перевезены из Республиканского медцентра Арцаха в различные специализированные МЦ Республики Армения. Об этом сообщает министерство здравоохранения Республики Арцах.
Транспортировка пациентов осуществлялась при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста из-за блокады Арцаха.
В Минздраве сообщили, что в Армению доставлены два пациента с опухолевыми заболеваниями и один с патологией требующей хирургического вмешательства.
12 пациентов находятся в реанимационном отделении ЗАО “Республиканский медицинский Центр”, 5 из них - в крайне тяжелом состоянии.
До сегодняшнего дня при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста из Арцаха в Армению были перевезены 58 пациентов.