Պապիկյանը չի կարող կապ ունենալ 15 զինվորի մահվան հետ. Սիմոնյան 01/23/2023   14:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պաշտպանության նախարաը չի կարող Ազատ գյուղում տեղի ունեցածի հետ կապ ունենալ, որովհետև ինքն իր գործառույթի մասով իր աշխատանքն ամբողջովին արել է, այդ քաղաքական սակարկումները շատ սին և անտեղին եմ համարում: Այս մասին այսօր՝ հունվարի 23-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ անդրադառնալով Գեղարքունիքի մարզի զորամասին կացարանում տեղի ունեցած ողբերգական հրդեհին ։
« Այն բարեփոխումները, որոնք Պապիկյանն իրականացնում է և այն պատասխանատվությունը որ ինքն իր վրա վերցրել է, պատերազմից հետո նա վրա պատասխանատվություն է վերցրել և ստանձնել է պատպանության նախարարի պաշտոնը», - նշեց Սիմոնյանը։
Նա վստահեցրեց, որ մարդիկ, ովքեր պատասխանատու են անվտանգության համար, պատժվելու են։ Ինչ վերաբերում է քաղաքական պատասխանատվությանը, ապա, ըստ Սիմոնյանի, քաղաքական ղեկավարությունն իր կողմից ամեն ինչ արել է և շարունակելու է անել։
« Վստահեցնում եմ, եթե այս փոփոխությունները չլինեին, նման պատահարներ շատ ավելի շատ կարող էին լինել։ Բայց դժբախտ պատահարը սարքել քաղաքական շահարկման թեմա և փորձել մտցնել քաղաքական օրակարգ՝ անտեղին եմ համարում», նկատեց ԱԺ նախագահը։

Папикян не может иметь отношения к гибели 15 военнослужащих - Симонян 01/23/2023   15:06  |  Лента новостей
Министр обороны не может иметь отношения к произошедшему в селе Азат, поскольку он свою работу по части своих функций выполнил в полном объеме, заявил в беседе с журналистами председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян, комментируя трагический инцидент в воинской части в  Гегаркунике.
Спикер НС отметил, что министр обороны Сурен Папикян после войны взял на себя ответственность провести реформы в армии.
Он заверил, что люди, которые ответственны за безопасность, будут наказаны. Что касается политической ответственности,  то, по словам Симоняна,  политическое руководство делало и продолжает делать все со своей стороны.
"Уверяю, если бы этих изменений не было бы, то подобных инцидентов могло бы быть куда больше. Но делать из несчастного случая тему для политических спекуляций и пытаться внести её в политическую повестку, считаю неуместным", – отметил Ален Симонян.