Սա քաղաքական շրջափակում է, սա միայն ճանապարհի արգելափակում չէ. Ռուբեն Վարդանյանն ընդլայնված խորհրդակցություն է հրավիրել 01/18/2023   16:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար, օպերատիվ շտաբի պետ Ռուբեն Վարդանյանն այսօր ընդլայնված խորհրդակցություն է հրավիրել՝ պետական մարմինների ղեկավար կազմի մասնակցությամբ:
Պետնախարարը նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից շարունակվող շրջափակումը պահանջում է ոչ միայն հրատապ խնդիրների վերաբերյալ որոշումների կայացում, այլև ստիպում է աշխատանքները նոր ձևով կազմակերպել, քանի որ  նոր մարտահրավերներին հնարավոր է դիմակայել միայն համակարգված  և թիմային աշխատանքով: Այս իրավիճակում նա առանցքային է համարել կարգապահությունն ու թափանցիկ աշխատանքը:
Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ չնայած ադրբեջանական կողմն ամեն կերպ փորձում է աշխարհին ցույց տալ, թե շրջափակում չկա, սակայն երեկ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ուղեկցությամբ Գորիսից Ստեփանակերտ տեղափոխվող երեխաների հետ կապված միջադեպն ապացուցում է հակառակը. «Կատարվել է անընդունելի դեպք, որը հաստատեց, որ ճանապարհը փակ է մնում: Շուրջ վեց շաբաթ ընտանիքից բաժանված երեխաներին փորձ է արվել վերադարձնել   խաղաղապահների միջոցով, բայց տեսանք, որ անգամ այս  պարագայում ադրբեջանցիներն իրենց թույլ են տվել մտնել երեխաներին տեղափոխող մեքենա, նկարահանում կատարել. սա ակնհայտ ոտնձգություն է, և մեծ սթրես է եղել երեխաների համար»:
Խոսելով շրջափակման պատճառների մասին՝ պետնախարարը նշել է. «Սա քաղաքական շրջափակում է, սա միայն ճանապարհի արգելափակում չէ: Ադրբեջանի նպատակը Արցախի սուբյեկտայնությունը ոչնչացնելն է: Պայքարը գնում է  սուբյեկտայնության համար»:
Պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը կառավարության անդամներին  պարզաբանել է իրավիճակի հետ կապված իր մոտեցումները:
«Ես հստակ ասում եմ, որ մեր նպատակն է ունենալ անկախ Արցախ, որը պետք է լինի անվտանգ և զարգացած։ Դա շատ կարևոր նպատակ է, որին հասնելը շատ դժվար է։ Բայց ես դա՛ եմ համարում միակ ճանապարհը ու եկել եմ, որ միասին ամեն ինչ անենք՝  այդ նպատակին հասնելու համար,-ասել է պետնախարարը:- Հաջողության հասնելու միակ ճանապարհն այն է, որ մենք միասնական լինենք, ու ես, այո՛, աշխատելու եմ բոլոր նրանց հետ, ովքեր համաձայն են իմ սկզբունքների հետ: Հիմա մենք այնպիսի կետում ենք, որ ձախողվելու իրավունք չունենք»:
Գնահատելով ստեղծված իրավիճակը՝ նա նշել է, որ այն չափազանց  բարդ է, քանի որ ճգնաժամի պայմաններում արդեն հին համակարգն ու մեխանիզմները չեն գործում և անհրաժեշտ է համարել ճգնաժամին արձագանքող ճկուն լուծումներով  նոր ու ավելի արդյունավետ համակարգի ձևավորումը:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են նաև շրջափակման հետևանքով մի շարք ոլորտներում ստեղծված խնդիրներն ու այդ պայմաններում բնակչության կենսագործունեության ապահովմանն ուղղված միջոցառումները:
16:10 16/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՇրջափակումը փոխում է պետության առաջնահերթությունները. Ռուբեն Վարդանյանի ղեկավարությամբ տեղի է ունեցել Օպերատիվ շտաբի հերթական նիստը
23:55 14/01/2023  |  ՔաղաքականԵս չեմ պատրաստվում հրաժարական տալ.Ռուբեն Վարդանյան
13:43 14/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք չենք լքի մեր հայրենիքը, որքան էլ դժվար լինի իրավիճակը. Արցախի պետնախարար

«Это политическая осада, а не просто блокада дороги»: госминистр Арцаха провел расширенное совещание 01/18/2023   18:03  |  Лента новостей
Государственный министр Арцахa, глава оперативного штаба Рубен Варданян провел в среду расширенное совещание с участием руководящего состава госорганов. Об этом сообщает пресс-служба аппарата госминистра республики.
Варданян отметил, что продолжающаяся блокада со стороны Азербайджана не только требует принятия решений по неотложным вопросам, но и заставляет по-новому организовать работу, поскольку противостоять новым вызовам можно только слаженной и командной работой. Ключевыми в этой ситуации он назвал дисциплину и прозрачную работу.
Госминистр отметил, что хотя азербайджанская сторона всячески пытается показать миру, что блокады нет, вчерашний инцидент с перевозкой детей из Гориса в Степанакерт в сопровождении российских миротворческих сил доказывает обратное.
«Произошел недопустимый инцидент, который подтвердил, что дорога остается закрытой. Была предпринята попытка посредством миротворцев вернуть детей, которые были разлучены с семьями примерно на шесть недель, но мы видели, что даже в этом случае азербайджанцы позволили себе проникнуть в машину, перевозившую детей, осуществить видеозапись. Это явное насилие, которое вызывает у детей сильный стресс».
Говоря о причинах блокады, госминистр отметил: «это политическая осада, это не просто блокада дороги. Цель Азербайджана – уничтожить субъектность Арцаха. Идет борьба за субъектность».
Госминистр разъяснил членам правительства свои подходы к ситуации.
«Я четко говорю, что наша цель – иметь независимый Арцах, который должен быть безопасным и развитым. Это очень важная цель, которую очень трудно достичь. Но я считаю, что это единственный путь, и я здесь, чтобы мы все сделали вместе для достижения этой цели, - сказал госминистр. - Единственный способ добиться успеха - это наше единство, и да, я буду работать вместе с теми, кто согласен с моими принципами. Сейчас мы находимся в такой точке, где не имеем права на ошибку».
Оценивая создавшуюся ситуацию, он отметил, что она крайне сложна, так как старая система и механизмы не работают в условиях кризиса, и заявил о необходимости сформировать новую, более эффективную систему с гибкими решениями, реагирующими на кризис.
В ходе совещания также обсуждались проблемы, возникшие в результате блокады в ряде сфер, и меры, направленные на обеспечение жизнедеятельности населения в этих условиях.