ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը կարեւոր հարթակ է՝ երկխոսությունը սկսելու համար.Յաել Բրաուն-Պիվե (տեսանյութ) 01/13/2023 13:37 | ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր բոլոր միջոցները պետք է փորձել՝ լարվածությունը թուլացնելու համար։ Այդ մասին այսօր ՀՀ ԱԺ նախագահի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին ասաց Ֆրանսայի ԱԺ նախագահ Յաել Բրաուն-Պիվեն՝ պաատսխանելով լրագրողի այն հարցին, թե ինչ պետք է անել՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությունը վերսկսելու համար։
«Ես կարծում եմ, որ այսօր կարևոր է երկխոսությանը վերադառնալը։ Մինսկի խումբը դրա համար ստեղծված հարթակներից մեկն է՝ միակը չէ, բայց կարևոր է։ Ուստի կոչ ենք անում վերադառնալ Մինսկի խմբի շրջանակում երկխոսությանը»,-շեշտեց Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահը։
ՀՀ ԱԺ նախագահն էլ ավելացրեց, որ այսօր մի իրավիճակ է ստեղծված, որ կան մի քանի ֆորմատներ, որոնք ինչ-որ չափով փորձում են փոխարինել Մինսկի խմբին։
«Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներից ԱՄՆ-ն ու Ֆրանսիան հայտարարել են, որ կգնան շարունակական համագործակցության։ Ռուսաստանի կողմից ևս հայտարարություն եղել է, որ պատրաստ են քննարկել դրա հետագա ճակատագրի վերաբերյալ հարցերը։ Ֆրանսիայի ու Մոսկվայի նախաձեռնությամբ մի երկու ֆորմատ էլ կա, որոնք զբաղվում են նույն հարցով և որոնք պակաս կարևոր չեն։ Մինսկի խմբի հարցը մշտապես պահելով օրակարգում՝ պետք է որևէ ձևով չնվազեցնենք մնացած ֆորմատները, ինչպես նաև Պրահայում Մակրոնի նախաձեռնությամբ ձևավորված ֆորմատը»,-ասաց Սիմոնյան։

Париж призывает вернуться к диалогу в рамках Минской группы ОБСЕ- спикер НС Франции 01/13/2023   14:33  |  Лента новостей
Сегодня следует испробовать все средства, чтобы ослабить напряженность, заявила в пятницу спикер Национального Собрания Франции Яэль Браун-Пиве на совместной пресс-конференции с председателем НС РА Аленом Симоняном, отвечая на вопрос журналиста о том, что необходимо сделать для возобновления деятельности Минская группа ОБСЕ.
"Я считаю, что сегодня важно вернуться к диалогу. Минская группа – одна из площадок, созданных для этого. Она не единственная, но важная. Поэтому призываем вернуться к диалогу в рамках Минской группы", — подчеркнула спикер Нацсобрания Франции.
Спикер НС Армении Ален Симонян со своей стороны добавил, что в сложившейся ситуации есть несколько форматов, которые в какой-то мере пытаются заменить Минскую группу.
"Из стран-сопредседателей Минской группы США и Франция заявили о то, что продолжат сотрудничество. С российской стороны также было заявление о готовности обсуждать вопросу, связанные с  его дальнейшей судьбой.  Есть еще два формата, инициированные Францией и Москвой, которые касаются одного и того же вопроса и не менее важны. Сохраняя всегда вопрос Минской группы на повестке дня, не следует преуменьшать другие форматы, а также формат, сформированный по инициативе Макрона в Праге", - заявил Симонян.
10:49 04/01/2023  |  Лента новостейСША продолжат сотрудничество с Арменией и Азербайджаном для достижения окончательного урегулирования - Госдеп