ՀՀ և ՌԴ պաշտպանության նախարարները ստորագրել են խաղաղապահների մանդատի վերաբերյալ փաստաթուղթ, որում չկա որևէ նշում, որ այն ուժի մեջ է մտնում երեք կողմերի ստորագրելուց հետո. Փաշինյան 01/10/2023   12:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանը 2020թ. նոյեմբերի 9-ից հետո, ի հճեկուկս պայմանավորվածությունների, ԼՂ-ում ռուս խաղաղապահների մանդատի վերաբերյալ փաստաթուղթը չի ստորագրել, բայց նաև ուզում եմ տեղյակ լինեք, որ ՀՀ և ՌԴ պաշտպանության նախարարները ստորագրել են դա, եթե հիշողությունս չի դավաճանում, այդ փաստաթղթում չկա որևէ նշում, որ այն ուժի մեջ է մտնում երեք կողմերի ստորագրելուց հետո։ Լրագրողների հետ ասուլիսին այդ մասին ասաց ՀՀ վարչապետը։
«Այդուհանդերձ, այդ փաստաթուղթը, որպես եռակողմ հայտարարության շարունակություն, գոյություն ունի և այդ հարաբերությունները պատկերացնում ենք հենց այդ շրջանակում։ Դա նշանակում է, որ Լաչինի միջանցքը պետք է լինի խաղաղապահների վերահսկողության ներքո, և որևէ այլ սուբյեկտ այնտեղ չպետք է լինի»,-ասաց Փաշինյանը։
20:52 09/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանի ասուլիսին մասնակցելուց առանձին լրատվամիջոցներ զրկվել են ոչ իշխանական դիրքավորման համար. ՀԺՄ հայտարարությունը
20:12 09/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը ոստիկանության պետ ու փրկարար ծառայության տնօրեն է նշանակել
16:42 09/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱմփոփվել է Էկոնոմիկայի նախարարության 2022թ. գործունեության կատարողականի քննարկումը
16:49 08/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍպաներին ասել են չհանդիպել Նորատ Տեր-Գրիգորյանցի հետ՝ Նիկոլ Փաշինյանին, իբր, քննադատելու համար

Министры обороны Армении и РФ подписали документ о мандате российских миротворцев - Пашинян 01/10/2023   12:44  |  Лента новостей
После 9 ноября 2020 года Азербайджан, вопреки договоренностям, не подписал документ о мандате российских миротворцев в Нагорном Карабахе. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на пресс-конференции во вторник, 10 января.
"Я также хочу, чтобы вы были в курсе, то министры обороны РА и РФ подписали его. Если мне не изменяет память, в этом документе нет какого-либо указания на то, что он вступает в силу после его подписания тремя сторонами", - сказал Пашинян.
Тем не менее, по его словам, этот документ как продолжение трехстороннего заявления существует, и эти отношения мы представляем именно в этих рамках. "Это означает, что Лачинский коридор должен быть под контролем миротворцев, и ни один субъект там не должен находиться", - отметил Пашинян.