Կոչ ենք անում Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներին կոնկրետ գործողություններ կիրառել միջանցքի բացման կամ Ստեփանակերտի օդանավակայանի գործարկման ուղղությամբ․ Արցախի ԱԺ նախագահ 01/05/2023   13:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը կոչով դիմել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների առաջնորդներին․
«Դիմում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների առաջնորդներ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին։ Այսօր 25 -րդ օրն է, ինչ շարունակվում է փակ մնալ Արցախը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը:
Արցախյան հիմնախնդիրը միակ հակամարտությունն էր, որի մասին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բոլոր համանախագահող երկիրները գրեթե նույն տեսակետն ունեին: Հումանիտար աննախադեպ աղետի առջև կանգնած Արցախի ժողովուրդը, մեծ հաշվով, ոչ միայն հասցեական հայտարարությունների կարիք ունի, այլև, կարծում եմ, այդ ուղղությամբ գործուն ու տեսանելի քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը կա:
Առողջական ծանր խնդիրներով հիվանդները զրկված են անհրաժեշտ դեղորայքից և առողջապահական ծառայություններից, Արցախը զրկված է մանկական սննդի և պարենային ու առաջին անհրաժեշտության ապրանքների մատակարարումից:
Կոչ ենք անում քաղաքակիրթ աշխարհին, մասնավորապես Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներին կոնկրետ գործողություններ կիրառել միջանցքի բացման կամ օդային կամրջի՝ Ստեփանակերտի օդանավակայանի գործարկման ուղղությամբ, ինչը թույլ կտա ձմեռային ժամանակաշրջանում փոքր-ինչ կանխելու Արցախում առկա հումանիտար տագնապալի ճգնաժամը»։
13:01 05/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՌազմական արսենալը շատ արագ վերանայելու դեպքում կարճ ժամանակում կվերականգնենք ուժերի բալանսը. Կարեն Հովհաննիսյան
19:21 04/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք աշխարհի ուշադրության կարիքն ունենք. Քիմ Քարդաշյանն անդրադարձել է Արցախում ստեղծված իրավիճակին
19:09 04/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«Սրանք հերթական անգամ բացահայտ դավաճանում են Արցախը, կատարելով իրենց ստրկատիրոջ պահանջը». Ավետիք Իշխանյան
14:10 04/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԼոս Անջելեսի քաղաքապետն Ադրբեջանին կոչ է արել դադարեցնել Արցախի շրջափակումը
12:50 04/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍGenocide Watch-ը Միացյալ նահանգներին կոչ է արել պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ և օգնություն ցուցաբերել Արցախին

Спикер НС Арцаха призывает Путина, Байдена и Макрона принять меры по открытию коридора или запуску Степанакертского аэропорта 01/05/2023 13:54 | Лента новостей
Спикер Нaционального Собрания Республики Арцах Артур Товмасян обратился к лидерам стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ – президенту РФ Владимиру Путину, президенту США Джо Байдену и президенту Франции Эммануэлю Макрону.
"Сегодня уже 25-й день, как единственная дорога, соединяющая Арцах с Арменией и внешним миром, продолжает оставаться закрытой. Арцахская проблема была единственным конфликтом, относительно которого все страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ придерживались практически единой точки зрения. Народ Арцаха, оказавшийся на грани беспрецедентной гуманитарной катастрофы, по большому счету нуждается не только в адресных заявлениях, но, полагаю, есть также необходимость принятия действенных и видимых мер в этом направлении. Пациенты с серьезными проблемами со здоровьем лишены необходимых лекарств и доступа к медицинским услугам. Арцах лишен возможности поставок детского питания, продовольствия и предметов первой необходимости", - говорится в заявлении.
Спикер парламента призывает цивилизованный мир, в частности страны-сопредседатели Минской группы, к конкретным действиям по открытию коридора или задействованию воздушного моста, Степанакертского аэропорта, что позволит в какой-то мере предотвратить тревожный гуманитарный кризис в Арцахе в зимний период.