Արցախում ծանր վիճակում գտնվող հիվանդներից մեկը մահացել է 12/19/2022   18:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի գործողությունների հետևանքով շրջափակման մեջ հայտնված Արցախում բուժօգնության կարիք ունեցող ծանր վիճակում գտնվող հիվանդներից մեկն այսօր մահացել է։
Արցախում հեմոդիալիզ ստացող մեկ հիվանդ մահացել է։ Ինչպես Արցախի հանրային հեռուստատեսությանը հայտնել է Ստեփանակերտի Հանրապետական բժշկական կենտրոնի գործադիր տնօրեն Մհեր Մուսայելյանը, հիվանդը պետք է ստուգվեր այլ բժշկական հաստատությունում, քանի որ ուներ նաև այլ առողջական խնդիրներ, բայց ճանապարհի փակ լինելու պատճառով, չի հաջողվել։
Սրտի հրատապ վիրահատության կարիք ունեցող մեկ հիվանդ Կարմիր խաչի ուղեկցությամբ տեղափոխվել է նախ Գորիս, ապա Երևանի համապատասխան բժշկական կենտրոն, որտեղ սրտի բարդ վիրահատություն պետք է կատարվի։
Հիշեցնենք, որ արդեն ութերորդ օրն է, ինչ ադրբեջանցիները փակել են Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը՝ Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղին, ինչի հետևանքով Արցախը՝ 120.000 բնակչով հայտնվել է բլոկադայի մեջ:
Հումանիտար աղետի հետևանքվ բուժօգնությունից զրկված են մի շարք քաղաքացիներ, այդ թվում՝ երեխաներ, որոնք կարիք ունեն վիրահատական միջամտությունների:
Լաչինի միջանցքով անցել է միայն ԿՄԽԿ ավտոմեքենան: ԿՄԽԿ միջնորդությամբ ծանր վիճակում գտնվող հիվանդներից մեկը տեղափոխվել է ՀՀ։
Հիվանդները շարունակում են գտնվել հիվանդանոցներում, սակայն պլանային վիրահատություններ չեն իրականացվում։
15:41 19/12/2022  |  ՄեկնաբանությունԿարևորը լավ նայեցիք ֆուտբոլը, իսկ Բերձորի միջանցքը շարունակում է փակ մնալ․ Հովհաննես Ավետիսյան
15:14 19/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԽաղապահների շնորհիվ է, որ Արցախում ցեղասպանություն չի իրականացվում. Ստեփան Դանիելյան

В Арцахе скончался один из тяжелобольных пациентов 12/20/2022   00:04  |  Лента новостей
В Арцахе скончался один из тяжелобольных пациентов Об этом  сообщил директор медучреждения Мгер Мусаелян Общественному телевидению Арцаха.
"Скончался один из пациентов, находившихся на гемодиализе. Пациента должны были направить на обследование в другое медучреждение, поскольку у него были и другие проблемы со здоровьем, но из-за перекрытия дороги, сделать это не удалось", - сказал он.
Ранее в понедельник стало известно, что при посредничестве Международного комитета Красного креста из Арцаха в Ереван был перевозен пациент с серьезной сердечной патологией.
Напомним, уже больше недели, как Азербайджан перекрыл автомагистраль Горис-Степанакерт - единственную дорогу, соединяющую Арцах с Арменией. В результате этого 120 тыс человек оказались в блокаде.
Из-за гуманитарной катастрофы необходимой медпомощи лишены ряд граждан, включая детей, которые нуждаются в хирургическом вмешательстве.
Через Лачиннкий коридор проехали только автомобили МККК. Один из тяжелобольных пациентов был перевезен в Армению.