Ադրբեջանը հետապնդում է Արցախի տնտեսության հիմքերը խարխլելու, բնակչությանը եկամտի աղբյուրից, աշխատատեղերից զրկելու նպատակ.ԱՀ դատախազություն 12/19/2022   12:29  |  Քրեական խրոնիկոն
Ադրբեջանը հետապնդում է Արցախի Հանրապետության տնտեսության հիմքերը խարխլելու, բնակչությանը եկամտի աղբյուրից, աշխատատեղերից զրկելու նպատակ: Այս մասին հայտարարություն է տարածե; Արցախի դատախազությունը:
Դատախազության հայտարարության մեջ նշվում է. «Սույն թվականի դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի մի խումբ քաղաքացիներ, ներկայանալով որպես բնապահպաններ, կեղծ պատրվակով ապօրինաբար զավթել են Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհը՝ այդ կերպ դադարեցնելով երթևեկությունը և խզելով արտաքին աշխարհի հետ Արցախի քաղաքացիների միակ կապը: Երկու օր շարունակ Ադրբեջանը դիտավորությամբ դադարեցրել էր նաև ՀՀ-ից Արցախ գազի մատակարարումը:
Հիշյալ դեպքերի կապակցությամբ ԱՀ գլխավոր դատախազության կողմից անհապաղ նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ, որոնց շրջանակում ձեռնարկված քննչական, այդ թվում ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շրջանակում ձեռք բերված փաստական տվյալներով հիմնավորվել է, որ՝
- Ստեփանակերտ-Գորիս ճանապարհը զավթած Ադրբեջանի քաղաքացիների գերակշռող մեծամասնությունը և ղեկավարող կազմը հատուկ ծառայությունների նախկին կամ ներկա աշխատակիցներ են.
- բարձրաձայնվող բնապահպանական խնդիրը ընդամենը օգտագործվում է որպես սեփական արարքները արդարացնելու և դրանց հիմնավոր տեսք հաղորդելու միջոց.
- Ադրբեջանը հետապնդում է Արցախի Հանրապետության տնտեսության հիմքերը խարխլելու, բնակչությանը եկամտի աղբյուրից, աշխատատեղերից զրկելու նպատակ.
- Ադրբեջանի քաղաքացիների կողմից իրականացվող գործողությունները հակասում են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին, դրանով արձանագրված ստատուս-քվոյին.
- Արցախի Հանրապետության քաղաքացիները, որպես այդ տարածքի բնիկ ժողովուրդ և իրավատեր, միջազգային իրավունքի ուժով ունեն այդ տարածքի հողի, շրջակա բնական միջավայրի, բնության և ընդերքի տնօրինման, տիրապետման և օգտագործման իրավունք, որը Ադրբեջանը փորձ է անում անտեսել ու չեզոքացնել»:
11:44 19/12/2022Հայաստան ոտքի՛, ազգ հայոց, ոտքի՛․ 8 օր շարունակ շրջափակման մեջ գտնվող Արցախից հայությանն ուղղված կոչերը չեն դադարում
15:24 18/12/2022  |  ՔաղաքականՄեծ է նոր պատերազմի վերսկսման վտանգը. այն չի լինելու հայ-ադրբեջանական պատերազմ, այլ լինելու է պատերազմ՝ բոլորը-բոլորի դիմաց.Գրիգոր Բալասանյան (տեսանյութ)

Азербайджан стремится расшатать основы экономики Арцаха и лишить население источника дохода и рабочих мест - прокуратура 12/19/2022   13:11  |  Лента новостей
С 12 декабря этого года группа граждан Азербайджана, выдававшая себя за экологов, под фиктивным предлогом незаконно захватила дорогу, соединяющую Арцах с Арменией, тем самым остановив движение и оборвав единственную связь граждан Арцаха с внешним миром. На два дня Азербайджан намеренно прекратил подачу газа из Армении в Арцах. В связи с указанными деяниями генеральная прокуратура Республики Арцах инициировала уголовные производства. Следователями были проведены следственные действия. Службой национальной безопасности Республики Арцах организованы оперативно-розыскные мероприятия, в результате которых были получены данные, которые подтверждают следующее:
• подавляющее большинство граждан Азербайджана, организовавших захват автодороги Степанакерт-Горис, являются бывшими или действующими сотрудниками спецслужб;
• поднятая экологическая проблема используется только как способ оправдать собственные деяния и выдать за обоснование;
• Азербайджан преследует цель расшатать основы экономики Республики Арцах, лишив население источника дохода и рабочих мест;
• действия граждан Азербайджана противоречат положениям трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и зафиксированному в нем статус-кво;
-  граждане Республики Арцах как коренные жители и правообладатели этой территории вправе распоряжаться, владеть и пользоваться землей, окружающей природной средой и недрами этой территории в силу международного права. Азербайджан же всячески пытается игнорировать и нейтрализовать это право.