Արցախի որոշ բնակավայրում մարդիկ չեն կարողանում թոշակ ստանալ. Բանկոմատներում գումար չկա 12/19/2022   13:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ստացել ենք բազմաթիվ դիմումներ այն ընտանիքներից, որոնք կիսվել են, այսինքն՝ ճանապարհի արգելափակման պատճառով ընտանիքի անդամների մի մասը մնացել են Երևանում, չեն կարողանում վերադառնալ կամ հակառակը՝ Հայաստանից են Արցախ եկել մարդիկ մի քանի օրով ու փաստի առաջ կանգնել։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց Արցախի սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Առաքելյանը։
Ունենք ընտանիքներ, որոնք երեխայի առողջական խնդիրների համար մեկնել էին Երևան մի քանի օրով՝ Արցախում թողնելով մյուս անչափահաս, մանկահասակ երեխաներին։ Նրանց պարբերաբար աջակցություն ենք փորձում հասցնել։ Նման 5-6 ընտանիքի արդեն օգնություն տրամադրվել է, ևս 3-ին այսօր կհասցնենք։ Նրանք ուշադրության կենտրոնում են, պարբերաբար աջակցություն կտրամադրվի,՝ մինչև տեսնենք ինչ է լինում»,-ասաց նախարարի պաշտոնակատարն ու հավելեց, որ աջակցություն տրամադրվում է նաև ՀՀ-ից Արցախ մեկնած ու, փաստացի, այնտեղ արգելափակված մնացած մարդկանց ևս։
Առաքելյանի խոսքով՝ նախարարությունն ունի սննդի, տաք հագուստի, մանկական ու մեծահասակների տակդիրների որոշակի պաշար, որոնք նշված ընտանիքներին կտրամադրվեն ըստ անհրաժեշտության։
Նախարարության թեժ գծին նաև ահազանգեր են ստացվել բանկոմատներում կանխիկ գումարի սղության հետ կապված։
«Մի քանի բնակավայրերից ահազանգել են, որ կանխիկ գումար չկա բանկոմատներում, թոշակը չեն կարողանում ստանալ։ Հիմա համապատասխան գերատեսչությունը զբաղվում է խնդրով և հնարավոր է՝ նաև որոշ տեղերում արդեն խնդիրը լուծված լինի»,-ասաց Առաքելյանը։
Հիշեցնենք, որ արդեն 8-րդ օրն է՝ Ադրբեջանը շարունակում է փակ պահել Արցախն արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը։

Жители некоторых населенных пунктов Арцаха не могут получить пенсию; в банкоматах нет денег 12/19/2022   13:30  |  Лента новостей
К нам поступает множество заявлений от семей, которые оказались по разные стороны блокады из-за перекрытия Азербайджаном единственной дороги, связывающей Арцах с Арменией.  Иными словами, некоторые члены семьи остались в Ереване из-за перекрытия дороги; они не могут вернуться. И наоборот, люди приехали из Армении в Арцах на несколько дней и оказались перед фактом. Об этом "ФактИнфо" сообщил исполняющий обязанности министра социального развития и миграции Арцаха Ваграм Аракелян.
"У нас есть семьи, которые поехали на несколько дней в Ереван из-за возникших у ребенка проблем со здоровьем, оставив других своих несовершеннолетних детей в Арцахе. Мы стараемся поддерживать их регулярно. Помощь предоставлена уже 5-6 таким семьям. Сегодня мы окажем помощь еще троим. Содействие будет оказываться регулярно -  пока мы не увидим, что будет дальше", - сказал исполняющий обязанности министра. Он добавил, что поддержка оказывается также людям, которые прибыли в Арцах из Армении и, по сути, оказались в блокаде.
По словам Аракеляна, в министерстве имеется определенный запас продуктов питания, тепло одежды, памперсов для детей и взрослых, которые будут предоставляться указанным семьям по мере необходимости.
На телефон горячей линии министерства также поступили звонки по поводу нехватки наличности в банкоматах.
"Жители нескольких населенных пунктов предупредили, что в банкоматах нет наличности, им не удается получить пенсию. Сейчас этим вопросом занимается соответствующее ведомство и, возможно, что в некоторых местах проблему удалось уже решить", - сказал Аракелян.
Напомним, уже восьмой день, как Азербайджан продолжает перекрывать единственную дорогу, связывающую Арцах с внешним миром.