ԱԳ նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Դավիթ Բաբայանը գրություններ է ուղարկել մի շարք միջազգային կազմակերպություններ և ՀՀ-ում օտարերկրյա դեսպանատներ 12/15/2022   16:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դեկտեմբերի 14-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Դավիթ Բաբայանը գրություններ է ուղարկել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին, ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Լեհաստանի արտգործնախարար Զբիգնև Ռաուին, ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան` Անդրեա Վիկտորինին, ԵԽ գրասենյակի ղեկավար Մարտինա Շմիդտին, ՀՀ-ում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի պաշտոնակատար Քրիստինե Վայգանդին, ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների, Ֆրանսիական Հանրապետության, Իրանի Իսլամական Հանրապետության, Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության, Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության, Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության, Հունաստանի Հանրապետության, Ավստրալիական Միության, Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության, Եթովպիայի Դաշնային Ժողովրդավարական Հանրապետության դեսպաններին և մի շարք այլ միջազգային կազմակերպությունների։ Այս մասին հայտնում է Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը։
Նամակներում ներկայացվել է Արցախում ստեղծված իրավիճակը Ադրբեջանի կողմից Արցախն արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը փակելու և Հայաստանից Արցախ բնական գազի մատակարարումն ընդհատելու պատճառով։
Փաստաթղթերում Ադրբեջանի քաղաքականությունն ու գործողությունները որակվել են որպես միջազգային իրավունքի, միջազգային մարդասիրական իրավունքի և Հայաստանի, Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի միջև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարության կոպտագույն խախտում։
Կոչ է արվել կիրառել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ Ադրբեջանի ագրեսիան դատապարտելու, սանձարձակ գործողությունները կասեցնելու և Արցախը ապաշրջափակելու համար։
Ընդգծվել է Ադրբեջանի պահվածքին անհրաժեշտ գնահատական տալու անհրաժեշտությունը։
16:13 15/12/2022  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանի այս քայլը ցեղասպանության դրսևորում է, քանի որ այս պայմաններում արցախահայերը շուտով հիվանդության ու սովի համաճարակի մեջ կարող են հայտնվել.Արամ Ա
15:56 15/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՉենք կարող թույլ տալ Ադրբեջանին շարունակել բռնության ու սպառնալիքի քաղաքականությունը․ ԵԽ պատգամավորները դիմել են Միշելին ու Բորելին
14:48 15/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԼաչինի միջանցքի շրջափակումը մարտահրավեր է Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ առաքելությանը. Զատուլին
11:56 15/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍտեփանակերտում և շրջաններում Արցախի ՆԳՆ-ն ծառայություն է իրականացնում ուժեղացված ռեժիմով
09:49 15/12/2022  |  ՄեկնաբանությունԱրտակ Բեգլարյանի հետ ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի առջև գիշերել է շուրջ 20 հոգի
09:40 15/12/2022  |  ՄամուլԱրցախի գյուղերում ապրանքների խնդիրը մեծացել է, ահազանգում են. «Հրապարակ»
09:24 15/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ4-րդ օրն է, ինչ Արցախը շրջափակված է. Տեղեկատվական շտաբի հայտարարությունը
08:43 15/12/2022  |  ՄամուլԱրցախում չեն ընկրկում դժվարությունների առջև. «Փաստ»
00:04 15/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՏեղեկությունները, թե իբր Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհը բացվել է, ապատեղեկատվություն է. Տեղեկատվական շտաբ
23:35 14/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի թեմի առաջնորդը հանդիպել է Լեռնային Ղարաբաղի ռուսական համայնքի առաջնորդի հետ

И.о. главы МИД направил письма ряду международных организаций и иностранных посольств в Армении 12/15/2022   16:50  |  Лента новостей
Временно исполняющий обязанности министра иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян 14 декабря  направил письма Генеральному Секретарю ООН Антониу Гутерришу, Действующему  председателю ОБСЕ, министру иностранных дел Польши Збигневу Рау, главе делегации ЕС в Республике Армения, послу Андреа Викторин, руководителю офиса  СЕ Мартине Шмидт, исполняющей обязанности постоянного координатора ООН в РА Кристин Вайганд, послам Российской Федерации, Соединенных Штатов Америки, Французской Республики, Исламской Республики Иран, Федеративной Республики Германия, Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии, Китайской Народной Республики, Греческой Республики, Австралийского Союза, Арабской Республики Египет, Эфиопской Федеративной Демократической  Республики в Республике Армения и ряду других международных организаций.
Как сообщает пресс-служба МИД Арцаха, в письмах была представлена ситуация, сложившаяся в Арцахе в результате блокирования Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с внешним миром, и перекрытия подачи природного газа в Арцах из Армении.
Политика и действия Азербайджана квалифицированы в обращениях как грубое нарушение международного права, международного гуманитарного права и трехстороннего заявления, подписанного Арменией, Азербайджаном и Россией 9 ноября 2020 года.
Содержится призыв принять все необходимые меры для осуждения агрессии Азербайджана, пресечения его разнузданных действий и разблокирования Арцаха. Была также подчеркнута необходимость дать адекватную оценку поведению Азербайджана.