Նոյեմբերի 28-ին ադրբեջանցիների կողմից հայկական կողմին փոխանցված 13 հայ զինծառայողների մարմինները նույնականացվել են 12/08/2022 19:56 | ԼՐԱՀՈՍ
Ավարտվել է նոյեմբերի 28-ին հայկական կողմին վերադարձված՝ 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-14-ին Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության դեմ իրականացված ռազմական ագրեսիայի ընթացքում զոհված 13 զինծառայողների դիերի նույնականացման գործընթացը։ Եվ մեր հերոս նահատակների աճյունները, բոլորը փոխանցվել են հարազատներին։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՔԿ մամուլի քարտուղար գոռ Աբրահամյանը։
«Ռազմական այդ ագրեսիայի փաստի առթիվ ՀՀ ՔԿ ԶՔ գլխավոր վարչությունում քննվող վարույթի շրջանակներում նախաքննությունը շարունակվում է։ Դատաբժշկական փորձաքննությունը դեռևս ընթացքի մեջ է։
Այս պահին արդեն կարող ենք հստակ նշել, որ անհայտ է մնում 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-14-ի մարտական գործողություններին մասնակցած ՀՀ ԶՈՒ 3 զինծառայողների գտնվելու վայրը։

Завершена идентификация тел 13 армянских военнослужащих – СК Армении 12/09/2022   09:20  |  Лента новостей
В Армении завершен процесс идентификация тел 13 армянских солдат, погибших в ходе  предпринятой ВС Азербайджана 13-14 сентября текущего года военной агрессии против территориальной целостности и суверенитета РА. Их тела были переданы азербайджанской стороной Армении 28 ноября.  Об этом сообщил пресс-секретарь Следственного комитета РА Гор Абрамян.
"Останки наших героев переданы родственникам", - написал он.
Абрамян сообщил, что предварительное следствие в рамках уголовного производства, возбужденного в Главном военном следственном управлении СК по факту военной агрессии, продолжается. Проводится судебно-медицинская экспертиза», - добавил он.
Абрамян также заявил, что в данный момент неизвестно местонахождение 3 военнослужащих ВС Армении, участвовавших в боевых действиях 13-14 сентября 2022 года.