Արցախի ժողովրդի իրավունքների ու անվտանգության հարցը պետք է լուծվի Բաքու-Ստեփանակերտ ուղիղ բանակցությունների միջոցով. Ռուբեն Ռուբինյան(տեսանյութ) 12/02/2022   14:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանն ունի միջազգայնորեն սահմանված սահմաններ և տարածք, որի մի մասն օկուպացված է Ադրբեջանի կողմից: Ադրբեջանական զորքերը պետք է անհապաղ և առանց որևէ նախապայմանների հետ քաշվեն այնտեղից: Այս մասին հայտարարել է ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը:
Ինչ վերաբերում է Արցախի ժողովրդի անվտանգությանը՝ Ռուբինյանն ասաց, որ այս հարցը պետք է լուծվի Բաքու-Ստեփանակերտ ուղիղ բանակցությունների միջոցով.
«Համարում ենք նաև, որ Արցախի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցը պիտի լուծում ստանա, որովհետև հակառակ դեպքում դա նշանակում է Արցախի հայաթափում կամ Արցախի ժողովրդի ցեղասպանություն:
Համարում ենք, որ այս հարցը կարող է լուծում ստանալ Բաքու-Ստեփանակերտ ուղիղ բանակցությունների միջոցով, միջազգային մեխանիզմի մասնակցությամբ»,-ասաց Ռուբինյանը:
Նա ընդգծեց՝ պատճառը, որ ՔՊ-ն «Հայաստան» խմբակցության առաջարկած հայտարարության նախագծի որոշ կետերի հետ համաձայն չէ, այն է, որ այդ հայտարարությունն ընդունելով՝ իրենք կհակասեն իր նշած երեք կետերին։
«Ես կարծում եմ, որ իմ նշած երեք կետերը դուք չեք համարի դավաճանական, թրաքահաճո, թրքաբարո», - ասաց Ռուբինյանը:
18:52 15/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբեն Ռուբինյանը ԵՄ ներկայացուցիչներին մանրամասներ է ներկայացրել Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ
10:33 07/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍոչիի հայտարարությունում շատ կարևոր արձանագրում կա. Ռուբեն Ռուբինյան
14:02 01/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբեն Ռուբինյանն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներին
14:41 29/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՔՊ ծրագրի առաջին նպատակն իրագործված է, ընտրությունների կեղծման առաջին էջը փակվել է. Ռուբինյան
17:47 25/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբեն Ռուբինյանը հերքում է, թե բանագնացների առաջիկա հանդիպումը տեղի կունենա Թուրքիայում

Вопрос прав и безопасности народа Арцаха может быть решен посредством прямых переговоров между Степанакертом и Баку - Рубинян 12/02/2022 14:55 | Лента новостей
Армения имеет международно определенные границы и территорию, часть которой оккупирована Азербайджаном. Азербайджанские войска должны быть выведены оттуда немедленно и без каких-либо предварительных условий. Об этом сообщил вице-спикер парламента Армении Рубен Рубинян.
Что касается безопасности народа Арцаха, Рубинян заявил, что этот вопрос может быть решен посредством прямых переговоров между Степанакертом и Баку.
"Мы также считаем, что вопрос прав и безопасности народа Арцаха должен быть решен, потому что в противном случае это означает деарменизация Арцаха или геноцид народа Арцаха. Мы считаем, что этот вопрос может быть решен посредством прямых переговоров между Баку и Степанакертом, с участием международного механизма", - заявил вице-спикер Рубен Рубенян.
Он подчеркнул, что по которой ГД не согласен с некоторыми пунктами проекта заявления, предложенного фракцией "Армения", заключается в том, что в случае принятия его они будут противоречить трем указанным им пунктам.
"Я полагаю, что упомянутые мной три пункта вы не посчитаете предательскими, угодными туркам", - сказал Рубинян.