Ռոբերտ Քոչարյանի և Արմեն Գևորգյանի գործով փաստաթղթերում թարգմանության սխալներ են առկա. «Սիլվա» բառը ներկայացվել է թվերով. նիստը հետաձգվեց, դատարանը թույլատրեց Արմեն Գևորգյանին մեկնել ՀՀ-ից 11/15/2022   16:36  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Ռոբերտ Քոչարյանի և Արմեն Գևորգյանի գործով գրավոր ապացույցների հետազոտման ընթացքում հայտնաբերվեց թարգմանության սխալներ։ Փաստաթղթերում «Սիլվա» բառը նշվել էր թվերով, իսկ Սիլվա Համբարձումյանի անձնագրային տվյալները ընդհանրապես չկային։
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի գործով դատական նիստն այսօր կայացել է՝ մի քանի ընդմիջումներով, ապա հետաձգվել։ Դատական նիստը մեկնարկից րոպեներ անց ընդմիջվել է՝ դահլիճի ցուրտ պայմանների հետևանքով, իսկ վերսկսվելուց հետո՝ արդեն ապացույցների հետազոտման ընթացքում պարզվել է թարգմանության անճշտություններ, օրինակ՝ «Սիլվա» բառը անգլերենից հայերեն թարգմանվելուց հետո վերածվել է թվերի։ Խնդիրներ նկատեցին թե՛ պաշտպանության, թե՛ մեղադրանքի կողմից։ Մեղադրող դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը նկատեց, որ թարգմանված փաստաթղթերում նշված չէին գործով անցնող Սիլվա Համբարձումյանի անձնագրային տվյալները. «Սա խոտան է և մեր պատկերացրած թարգմանության նման չէ։ Թարգմանության արդյունքում խեղաթյուրվում է ապացույցի բովանդակությունը»։ Պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանն էլ արձանագրեց՝ թարգմանիչը պատշաճ քրեադատավարական ընթացակարգով չի ներգրավվել, և կողմերը հնարավորություն չեն ունեցել ստուգել իր թեկնածությունը։ Կողմերը պահանջեցին դատարան հրավիրել թարգմանչին։ Դատավորը ընդմիջում հայտարարեց, որի ընթացքում պարզվեց, որ թարգմանիչը չի կարող ներկայանալ, իսկ թարգմանչական կազմակերպության ղեկավարին հայտնի չեն պատճառները։
Այս պայմաններում դատական նիստը պետք է հետաձգվեր՝ թարգմանչի մասնակցությունն ապահովելու համար։
Մինչ դատական նիստը կհետաձգվեր՝ Արմեն Գևորգյանի պաշտպան Լուսինե Սահակյանը միջնորդեց՝ թույլատրել Արմեն Գևորգյանին՝ բացակայել ՀՀ-ից՝ մասնակցելու Ստրասբուրգում, Բրյուսելում և Փարիզում կայանալիք ԵԽԽՎ տարբեր կոմիտեների նիստերին։ Դատարանը բավարարեց միջնորդությունը։
Հաջորդ նիստը նշանակվել է նոյեմբերի 22-ին։
13:33 01/11/2022  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՌոբերտ Քոչարյանի և Արմեն Գևորգյանի գործով դատական նիստը հետաձգվեց.պաշտպանը չէր ներկայացել

Трудности перевода: суд в Ереване отложил заседание по делу Кочаряна и Геворкяна из-за ляпов в документах 11/15/2022 17:30 | Суд по делу второго президента РА
Заседание суда по делу второго президента Роберта Кочаряна и бывшего вице-премьера РА, ныне депутата парламента Армении Армена Геворкяна пришлось отложить. В ходе исследования письменных доказательств были обнаружены ошибки.
В документах вместо имени "Сильва" были указаны цифры, а паспортные данные Сильвы Амбарцумян и вовсе отсутствовали.
Как передает корреспондент "ФактИнфо", судбеное заседание проходило с перерывами, а затем было отложено. Слушания, едва начавшись, были прерваны из-за холода в зале. После их возобновления вскрылись неточности перевода. Например, имя собственное "Сильва" при переводе с английского на армянский язык превратилось в цифры.
Ляпы заметили как защита, так и обвинение. Прокурор Геворк Багдасарян заметил, что в переведенных документах не были указаны паспортные данные проходящей по делу Сильвы Амбарцумян. "Это брак. В результате перевода искажается содержание доказательства", - заявил он.
В свою очередь адвокат Ованнес Худоян отметил, что переводчик не был привлечен к участию в процессе в соответствии с надлежащей уголовно-процессуальной процедурой, и у сторон не было возможности проверить его кандидатуру.
Стороны потребовали пригласить в суд переводчика. Судья объявила перерыв, в ходе которого выяснилось, что переводчик не может явиться на заседание, а руководителю переводческой конторы причины неявки неизвестны.
В сложившихся условиях суд был вынужден отложить слушания для обеспечения участия переводчика.
В ходе сегодняшнего заседания суда Лусине Саакян, защита бывшего вице-премьера РА, ходатайствовала разрешить Армену Геворкяну покинуть Армению для участия в предстоящих заседаниях различных комитетов ПАСЕ в Страсбурге, Брюсселе и Париже.