Ադրբեջանական գերությունից հայրենադարձված զինծառայողներից 10-ն այս պահին հարցաքննվում են, իսկ 7 հոգին տեղափոխվել են հիվանդանոց 10/05/2022   16:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երեկ ադրբեջանական գերությունից հայրենադարձված զինծառայողներից 10-ն այս պահին ՔԿ ԶՔԳՎ-ում են։ Նրանք հարցաքննվում են՝ վկայի կարգավիճակով։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց ՔԿ մամուլի քարտուղար Վարդան Թադևոսյանը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝հոկտեմբերի 4-ին ԱՄՆ միջնորդությամբ հայրենիք են վերադարձել ադրբեջանական գերության մեջ գտնվող 17 հայ զինծառայող, որոնք գերեվարվել են սեպտեմբերի 13-14-ին ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով։ Ադրբեջանը պաշտոնապես հաստատել էր 17 զինծառայողի գերեվարումը, որոնց էլ վերադարձրել է։ Մինչդեռ՝ ըստ իրավապաշտպանների՝ գերիների թիվն ավելի մեծ է։ Բացի այդ՝ համացանցում արդեն իսկ տարածվել են տեսանյութեր, որոնք փաստում են, որ ադրբեջանական ԶՈՒ ներկայացուցիչները արտադատական կարգով գնդակահարում են հայ գերեվարված զինծառայողներին։
ՔԿ-ից «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեցին, որ հայրենադարձված զինծառայողներից յոթն այս պահին ստացիոնար բուժում են ստանում, դեռևս չեն հարցաքննվել, քննիչներն առաջիկայում կայցելեն նրանց՝ հարցաքննելու նպատակով։ Ստացիոնար բուժման մեջ գտնվող զինծառայողների վիճակը բավարար է գնահատվում, ստացել են բեկորային թեթև վնասվածքներ, հետևաբար, կկարողանան պատասխանել քննիչների հարցերին։ ՔԿ-ից հայտնեցին, որ նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն։
ՔԿ ԶՔԳՎ-ում նույն օրը քրեական վարույթ է նախաձեռնվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 140-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով (պատերազմ վարելու արգելված եղանակների կիրառմամբ պատերազմական հանցագործությունները, որը դրսևորվել է քաղաքացիական օբյեկտների վրա հարձակումով) և ՀՀ ՔՕ 149-րդ հոդվածի 1-ին մասով (пետության քաղաքական կամ ռազմական գործողությունները փաստացի ղեկավարող կամ վերահսկող կամ ուղղորդող անձի կողմից ագրեսիա պլանավորելը, նախապատրաստելը, նախաձեռնելը կամ իրականացնելը)։ Զոհված զինծառայողների վերջնական թիվն առ այս պահը հայտնի չէ, ԱԽ հայտարարության համաձայն՝ հայկական կողմն ունի 207 զոհ և անհետ կորած, սակայն այս թիվը դեռևս վերջնական չէ։ Սեպտեմբերի 17-ին ադրբեջանական կողմը 32 զինծառայողի մարմին էր փոխանցել հայկական կողմին, սեպտեմբերի 20-ին՝ 95, իսկ սեպտեմբերի 23–ին՝ եւս 6 մարմին։ Ավելին՝ ԳՇ պետի տեղակալը պաշտոնապես հաստատել է լուրը, համաձայն որի՝ կան մարմիններ, որոնք դեռևս գտնվում են արդեն հակառակորդի տիրապետության ներքո գտնվող դիրքերում և Ադրբեջանը խոչընդոտում է աճյունների դուրսբերման աշխատանքներին։ Ռազմական ագրեսիայից երկու շաբաթ անց ՔԿ-ն հայտնել է նույնականացված 201 զոհի մասին, որից 197-ը՝ զինծառայողներ են, 4-ը՝ քաղաքացիական անձինք։ Իսկ ՀՀ գլխավոր դատախազությունն էլ «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան նշել էր, որ փաստեր կան ադրբեջանցիների կողմից հայ զինծառայողների դիակները անարգելու, գերիներին խոշտանգելու վերաբերյալ։
10:38 04/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱյդ բռնության մեղավորները պետք է ենթարկվեն պատասխանատվության. Կանադայի ԱԳ նախարարը՝ հայ գերիներին գնդակահարած ադրբեջանցի զինծառայողների մասին
18:26 03/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ-ն կոչ է արել Ադրբեջանին անհապաղ հետաքննել հայ ռազմագերիների գնդակահարության տեսանյութը
18:00 03/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍրա՞նք են վստահելի գործընկերը, տիկին ֆոն Դեր Լեյեն. իսպանացի պատգամավորն Ադրբեջանի կողմից հայ գերիների սպանության տեսանյութի առնչությամբ դիմել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահին
12:35 03/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԳերիների գնդակահարության մասին տարածված տեսանյութի վերաբերյալ այս պահին աշխատանքներ են ընթանում. ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի տեղակալ
12:32 03/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը հաստատել է, որ իր մոտ գտնվում է 17 հայ ռազմագերի. Քարազյան
11:24 03/10/2022  |  ՄեկնաբանությունՀայ ռազմագերիներին գնդակահարող ադրբեջանցի զինվորների վայրենի պատկերներն անընդունելի են. իսպանացի պատգամավոր

Десятерых вернувшихся в Армению из азербайджанского плена военнослужащих допрашивают, семеро доставлены в больницу 10/05/2022   16:47  |  Лента новостей
10 военнослужащих, которые вчера вернулись из азербайджанского плена, в эти минуты находятся в Главном военном следственном управлении Следственного комитета Армении. Об этом “ФактИнфо” сообщил пресс-секретарь СК Вардан Тадевосян.
4 октября Баку при посредничестве США вернул Еревану 17 армянских военнослужащих, которые были захвачены в плен вследствие азербайджанской агрессии 13-14 сентября. Азербайджан официально подтвердил пленение 17 военнослужащих, которых вернул. Между тем, по данным правозащитников, пленных больше.
Как сообщили “ФактИнфо” в СК, семеро вернувшихся из плена военнослужащих проходят стационарное лечение, их пока не допросили. В ближайшее время следователи их навестят для  проведения допроса. Состояние находящихся в стационаре военнослужащих оценивается как удовлетворительное. Они получили легкие осколочные ранения, поэтому  смогут ответить на вопросы следователей. Назначена судебно-медицинская экспертиза, сообщили в СК.
ГВСУ СК Армении в тот же день инициировало уголовное производство по пункту 2 части 1 статьи 140 УК РА(военные преступления, совершенные с применением запрещенных методов ведения войны и проявившееся в нападении на гражданские объекты) и ч. 1 ст. 149 УК РА(планирование, подготовка, развязывание или осуществление агрессии лицом, которое фактически руководит политическими или военными операциями государства или контролирует их). Окончательное число погибших до сих пор не известно. Согласно заявлению Совбеза, у армянской стороны 207 погибших и без вести пропавших, однако эта цифра не окончательная.
17 сентября азербайджанская сторона передала Армении тела 32 военнослужащих, 20 сентября – тела еще 95 погибших и 23 сентября – тела еще шестерых. Более того, заместитель начальника Генштаба ВС РА официально подтвердил информацию, согласно которой тела нескольких погибших все еще остаются на захваченных противником позициях; Азербайджан препятствует работе по выводу останков. Спустя две недели после военной агрессии СК сообщил об 201 идентифицированном погибшем, среди которых 197 военнослужащих и  четверо гражданских лиц. Ранее  в Генпрокуратуре РА в ответ на запрос "ФактИнфо"  сообщили о наличии фактов надругательства азербайджанскими ВС над телами армянских военнослужащих и пытках пленных.