Արարատ Միրզոյանը Ֆիլիպ Ռիքերի հետ հանդիպմանն անդրադարձել է հայ գերիներին գնդակահարելու տեսանյութին 10/02/2022   20:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 2-ին աշխատանքային այցով Ժնևում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ, Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական Ֆիլիպ Ռիքերի հետ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից:
ԱԳ նախարարը ներկայացրել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի վերջին ռազմական ագրեսիայի մանրամասները, կարևորել դրա հետևանքների վերացման և նոր ագրեսիաների կանխման գործում միջազգային գործընկերների կողմից հստակ քայլերի կատարումը, այդ թվում` միջազգային մեխանիզմների ներդրումը։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից առանձնակի դաժանությամբ իրականացված պատերազմական հանցագործություններին, որոնց վերաբերյալ տեսանյութերն ադրբեջանական կողմը լայնորեն տարածում է սոցիալական ցանցերում` նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ հայկական կողմը գործադրելու է բոլոր ջանքերը` մեղավորներին համարժեք պատասխանատվության ենթարկելու համար։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող մի շարք հարցերի, մտքեր փոխանակել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ:
18:51 01/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵԱՀԿ-ն դիտարկում է հայ-ադրբեջանական սահման առաքելություն ուղարկելու հնարավորությունը
19:31 30/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանն ընդունել է ՀՀ ԱԳՆ այցելած Կապանում Իրանի նորանշանակ գլխավոր հյուպատոս Մորթեզա Աբեդին Վարամինին
21:35 28/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքիային պետք է հստակ մեսիջ հղենք, որ, այո, պատրաստ ենք խաղաղության օրակարգի, բայց եթե թուրքերը դրժեն իրենց խոսքը՝ Հայաստանը կարող է հակաթուրքական դաշինքի մեջ մտնել. Գրիգոր Բալասանյան (տեսանյութ)

Мирзоян представил Рикеру подробности недавней военной агрессии Азербайджана против Армении 10/03/2022   00:14  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении 2 октября Арарат Мирзоян в Женеве встретился с сопредседателем Минской группы ОБСЕ от США, старшим советником по переговорам на Кавказе Филипом Рикером. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Министр иностранных дел представил подробности недавней военной агрессии Азербайджана против суверенной территории РА, подчеркнул важность принятия международными коллегами четких шагов по устранению ее последствий и предотвращению новых агрессий, включая внедрение международных механизмов.
Коснувшись военных преступлений со стороны ВС Азербайджана, совершенных с особой жестокостью, видеоролики которых азербайджанская сторона активно распространяет в социальных сетях, министр Мирзоян подчеркнул, что армянская сторона приложит все усилия, чтобы привлечь к соответствующей ответственности преступников и организаторов.
В ходе встречи стороны обсудили ряд вопросов по региональной безопасности и стабильности, обменялись мыслями относительно урегулирования нагорно-карабахского конфликта и отношений между Арменией и Азербайджаном.