Փորձ է արվում լեգիտիմացնել ադրբեջանական հարձակումները և հանցավոր ներխուժումները ՀՀ ինքնիշխան տարածք. Թաթոյան 09/30/2022   11:24  |  Մեկնաբանություն
«Թաթոյան» հիմնադրամն ահազանգում է, որ Google Map և Google Earth հավելվածներում ՀՀ Սյունիքի մարզի մի շարք համայնքների տեղանունների կեղծ` ադրբեջաներեն տարբերակներով են դրված, որով փորձ է արվում կեղծիքներով աշխարհին ներկայացնել, թե իբր Սյունիքն ադրբեջանական է։
«Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամը պարզել է, որ Google Map և Google Earth հավելվածներում Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի մի շարք համայնքների տեղանուններ նշված են ադրբեջաներեն ու ադրբեջանական տեղանուններով։ Առիթը եղել է Սիսիան քաղաքի բնակիչներից մեկի ահազանգը «Թաթոյան» հիմնադրամին:
Ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ անվանափոխված և կեղծ կամ գոյություն չունեցող ադրբեջանական անուններով են նշված դպրոցներ, այգիներ, հրապարակներ և այլն: Օրինակ` «Որոտան» գետը նշված է ադրբեջանական անվանումով՝ «Bazarçay» կամ Սիսիանի զբոսայգին անվանակոչված է Ադրբեջանի նախկին նախագահ Հեյդար Ալիևի անունով կամ Աթաթուրքի անունով, կամ Սյունիքի մարզպետարանի տեղանքը նշված է միայն ադրբեջաներենով՝ «Zəngəzur Vilayəti Administrasiyası» և այլն: Անգամ փորձ են արել փոխել Սիսիան քաղաքի անունը` Qarakilise. Մանրամասները ներկայացված են կից հրապարակվող` «Թաթոյան» հիմնադրամի պատրաստած լուսանկարներում:
Ակնհայտ է, որ տեղի ունեցածն ադրբեջանական իշխանությունների միջամտությամբ է: Սրանով, նախ, փորձ է արվում հոգեբանական ճնշումների ենթարկել Հայաստանի ժողովրդին ու հատկապես կոնկրետ բնակավայրի բնակիչներին:
Այդ կերպ փորձ է արվում կեղծիքներով աշխարհին ներկայացնել, թե իբր Սյունիքն ադրբեջանական է` ադրբեջանական իշխանության բացարձակ կեղծ թեզը: Ի վերջո, փորձ է արվում լեգիտիմացնել ադրբեջանական հարձակումները և հանցավոր ներխուժումները ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ:
Նմանատիպ մոտեցմամբ ադրբեջաներենով են նշված նաև տեղանուններ Մեղրիում, Կապանում։
«Թաթոյան» հիմնադրամը, Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի արևմտյան տարածաշրջանի The Armenian National Committee of America-Western Region (ANCA Western Region) հետ համագործակցությամբ, արդեն իսկ կապի մեջ է «Google» ընկերության հետ և միջոցներ է ձեռնարկում խնդրի լուծման ուղղությամբ։ Ձեռնարկված միջոցների արդյունքում որոշ կեղծ անուններ արդեն փոխված են:
Այս եղանակով չփոխվելու դեպքում ամերիկյան գործընկեր հայ փաստաբանների հետ միջոցներ կձեռնարկվեն ադրբեջանական կեղծիքները վերացնելու պահանջով դատական գործընթացներ սկսելու ուղղությամբ»:

Воскресенье 06 / 11 / 2023
Принимаются меры по удалению фальшивых азербайджанских названий в Google Map и Google Earth - Фонд "Татоян" 09/30/2022   11:36  |  Лента новостей
Фонд "Татоян" в сотрудничестве со своими партнерами принимает меры по удалению фальшивых азербайджанских названий в ряде общин Сюникской области Армении в приложениях Google Map и Google Earth
Фонд "Татоян" Центр права и справедливости выяснил, что в приложениях Google Map и Google Earth названия ряда общин Сюникской области Армении на азербайджанском языке указаны как азербайджанские. Поводом стало обращение одного из жителей города Сисиан Армении в фонд "Татоян". Об этом сообщил бывший омбудсмен Армении Арман Татоян на своей странице в Facebook.
Исследования показывают, что школы, парки, магазины и т.д. отмечены вымышленными или несуществующими азербайджанскими названиями. Например, река "Воротан" отмечена азербайджанским словом "Базарчай" или Сисианский парк назван "в честь бывшего президента Азербайджана Гейдара Алиева" или ещё один "в честь Ататюрка", или название Сюнкской областной администрации обозначено на азербайджанском языке: "Zəngəzur Vilayəti Administrasısıyı" и т.д. Даже была сделана попытка поменять название города Сисиан на несуществующее название Qarakilise. Подробности представлены на фотографиях, подготовленных Фондом "Татоян".
"Очевидно, что указанное является результатом вмешательства азербайджанских властей. При этом в первую очередь предпринимается попытка подвергнуть народ Армении и особенно жителей конкретных общин психологическому давлению. Этим самым делается попытка представить миру ложную информацию, что Сюник является азербайджанским - абсолютно ложный тезис азербайджанских властей. Наконец, делается попытка узаконить азербайджанские нападения и преступные вторжения на суверенную территорию Республики Армения. По тому же принципу, названия в городах Мегри и Капан также указываются на азербайджанском языке", - написал Татоян.
Фонд "Татоян" в сотрудничестве с Армянским национальным комитетом Америки-Западного региона (ANCA-WR) уже находится в контакте с компанией "Гугл" и принимает меры для решения проблемы. Некоторые фейковые названия уже удалены.
"Если ситуация не изменится, вместе с армянскими адвокатами Америки будем применять меры по возбуждению судебного разбирательства с требованием об удалении азербайджанских фальсификаций", - написал экс-омбудсмен Армении.
17:23 29/09/2022  |  Лента новостейМинобороны Армении опубликовало имена трех военнослужащих, погибших накануне в результате агрессии Баку