Վերջին առաջխաղացումից հետո ադրբեջանցիների դիրքերը Կուտականից ուղիղ գծով ընդամենը 1-1.5 կմ են հեռու. Ավետյան 09/23/2022 11:46 | ԼՐԱՀՈՍ
Գեղարքունիքի մարզի Կուտական գյուղի հատվածում իրավիճակը ներկա դրությամբ հանգիստ է. գյուղի հարևանությամբ տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ ադրբեջանական ստորաբաժանումների կողմից բացված կրակի հետևանքով տուժածներ, բարեբախտաբար, հայկական կողմը չունի։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Գեղամասարի նախկին համայնքապետ Հակոբ Ավետյանը։
«Բավականին երկար ժամանակ կրակել են ադրբեջանցիները։ Հիմնականում դիրքերի ուղղությամբ էին կրակում։ Վերջին առաջխաղացումից հետո ադրբեջանցիների դիրքերն ուղիղ գծով գյուղից ընդամենը 1-1.5 կմ են հեռու»,-ասաց Ավետյանը։
Գեղամասարի նախկին համայնքապետի խոսքով՝ նախքան 44-օրյա պատերազմը, թե՛ Կուտականը, թե՛ Գեղարքունիքի մեծ թվով գյուղեր սահմանից բավականին հեռու ու անվտանգ էին, իսկ հիմա ադրբեջանական դիրքերն այդ գյուղերի անմիջական հարևանությամբ են։
«Ադրբեջանցիները որտեղ որ առաջ են եկել, արագ տեմպերով դիրքավորվում են, ամրապնդվում, համալրվում։ Ամեն ձևով պատրաստվում են»,-նշեց Ավետյանը։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հաղորդել էր, որ սեպտեմբերի 23-ին՝ ժամը 07։40-ի սահմաններում, Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները կրկին խախտել են հրադադարի ռեժիմը՝ տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կրակ բացելով հայ-ադրբեջանական սահմանի արևելյան ուղղությամբ տեղակայված հայկական մարտական դիրքերի ուղղությամբ։

В Гегаркунике рассказали о текущей обстановке в селе Кутакан 09/23/2022   13:55  |  Лента новостей
Обстановка в районе села Кутакан Гегаркуникской области Армении на данный момент спокойная. В результате обстрела азербайджанскими ВС армянских позиций, размещенных близ села,  к счастью, никто с армянской стороны не пострадал. Об этом  в беседе с “ФактИнфо“ сообщил бывший руководитель общины Гегамасар Акоп Аветян.
“Азербайджанцы вели огонь довольно долго, стреляли в основном по позициям. После последнего продвижения позиции азербайджанцев по прямой находятся всего в 1-1.5 км от села”, - заявил он.
По словам экс-главы Гегамасара, до 44-дневной войны как Кутакан, так и многие села Гегаркуника находились далеко от передовой, и там было безопасно; теперь же азербайджанские позиции размещаются в непосредственной близости от этих деревень.
“Куда бы азербайджанцы ни выдвинулись, они быстрыми темпами укрепляются на позициях, укомплектовываются. Всеми способами готовятся”, - отметил Аветян.
Ранее Минобороны Армении сообщило, что 23 сентября в районе 7:40 утра азербайджанские ВС вновь нарушили режим прекращения, открыв огонь из стрелкового оружия разного калибра по армянским боевым позициям, расположенным на восточном направлении армяно-азербайджанской границы.