Տոյվո Կլաարը վերահաստատել է ԵՄ հանձնառությունը` նպաստելու կողմերի միջև բանակցային գործընթացի վերականգնմանը և համաձայնությունների ձեռքբերմանը. ՀՀ ՊՆ Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է Տոյվո Կլաարին 09/15/2022   16:10
Սեպտեմբերի 15-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանում ԵՄ պատվիրակութան ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիտորինը: Այս մասին հայտնել է ՀՀ ՊՆ մամուլի քարտուղար Արամ Թորոսյանը։
«Շնորհակալություն հայտնելով իրավիճակին արագ արձագանքելու և տարածաշրջան այցելելու համար՝ պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրադրությունը:
Սուրեն Պապիկյանը նշել է, որ լայնածավալ ագրեսիան նախապես ծրագրված ադրբեջանական սադրանք է: Իրավիճակի հանգուցալուծման առումով պաշտպանության նախարարը շեշտել է տեղի ունեցած ագրեսիային միջազգային հանրության, այդ թվում` ԵՄ հասցեական գնահատականների անհրաժեշտությունը:
Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչն իր խոսքում ներկայացրել է ԵՄ դիրքորոշումը ռազմական գործողություններն անհապաղ դադարեցնելու վերաբերյալ` շեշտելով առկա բոլոր տարաձայնությունները բացառապես դիվանագիտական գործիքակազմով լուծելու անհրաժեշտությունը:
Տոյվո Կլաարը վերահաստատել է նաև ԵՄ հանձնառությունը` նպաստելու կողմերի միջև բանակցային գործընթացի վերականգնմանը և համաձայնությունների ձեռքբերմանը».-ասված է հաղորդագրության մեջ:
13:14 14/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԲոլոր հոսպիտալներն ապահովված են զինծառայողների բուժումը պատշաճ կերպով կազմակերպելու համար.ՊՆ-ն հայտարարություն է տարածել
14:32 06/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ չեն բացել ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ.Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հերթական ապատեղեկատվությունն է տարածել

Папикян представил спецпредставителю ЕС ситуацию, сложившуюся в результате широкомасштабной агрессии Азербайджана против Армении 09/15/2022   16:56  |  Лента новостей
Министр обороны Армении Сурен Папикян 15 сентября принял специального представителя ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клаара. Как сообщает пресс-служба оборонного ведомства Армении, на встрече присутствовала и глава делегации ЕС в Армении, посол Андреа Виторин.
Выразив признательность за оперативное реагирование на ситуацию и посещение региона, Сурен Папикян представил ситуацию, сложившуюся в результате совершенной 13 сентября широкомасштабной агрессии Азербайджана против суверенной территории Армении.
Сурен Папикян отметил, что широкомасштабная агрессия является заранее спланированной азербайджанской провокацией. В плане разрешения ситуации министр обороны подчеркнул  необходимость  дачи международным сообществом, в том числе и ЕС, адресной оценки имевшей место агрессии.
Спецпредставитель ЕС по кризису на Южном Кавказе и в Грузии представил позицию ЕС о немедленном прекращении боевых действий, подчеркнув необходимость разрешения всех существующих разногласий исключительно при помощи дипломатического инструментария.
Тойво Клаар также подтвердил приверженность ЕС  оказанию содействия восстановлению переговорного процесса между сторонами и достижению договоренностей.