ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ չեն բացել ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ.Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հերթական ապատեղեկատվությունն է տարածել 09/06/2022   14:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը սեպտեմբերի 6-ին հերթական ապատեղեկատվությունն է տարածել, պնդելով, թե իբր ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները սեպտեմբերի 5-ին կրակ են բացել հայ-ադրբեջանական սահմանագոտու արևելյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ:  Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ ՊՆ-ն։
Այս գործելաոճը, որի հիմքում հայկական կողմի՝ ագրեսիվ գործողություններ իրականացնելու և հայ-ադրբեջանական սահմանին իրադրությունն արհեստականորեն սրելու փորձերի վերաբերյալ բացարձակ կեղծ տեղեկությունների տարածումն է, ոչ մի կերպ չի կարող նպաստել սահմանային իրավիճակի իրական կայունացմանը։
ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ չեն բացել ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ:
Ավելին` ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, ադրբեջանական կողմից արձակված կրակոցից նախօրեին մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել պարտադիր ժամկետային զինծառայող, կրտսեր սերժանտ Արման Գագիկի Սարգսյանը:

ВС Армении не стреляли по азербайджанским позициям: Ереван опроверг очередную ложь Баку 09/06/2022   14:52  |  Лента новостей
"6 сентября министерство обороны Азербайджана распространило очередную дезинформацию, утверждая, что 5 сентября подразделения ВС РА открыли огонь по азербайджанским позициям, расположенным на восточном участке армяно-азербайджанской приграничной зоны", - говорится в заявлении.
Отмечается, что подобные методы работы, в основе которых - распространение абсолютно ложной информации о попытках армянской стороны предпринять агрессивные действия и искусственно нагнетать обстановку на армяно-азербайджанской границе, никак не могут способствовать реальной стабилизации приграничной ситуации.
"Подразделения ВС Армении не открывали огня в направлении азербайджанских позиций. Более того, как уже ранее мы сообщали, военнослужащий срочной службы младший сержант Арман Гагикович Саркисян вчера был смертельно ранен выстрелом, произведенным с азербайджанской стороны", - говорится в заявлении оборонного ведомства РА.