Ադրբեջանը համարում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը լուծված է, իսկ մենք ոչ. Ռուսաստանը եւս չի կիսում դիրքորոշումը, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը լուծված է. Փաշինյան (տեսանյութ) 09/08/2022   16:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի ու միջազգային դիրքորոշումը չի համընկնում Ադրբեջանի դիրքորոշման հետ։ Վլադիվաստոկում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ Ադրբեջանի տեսակետն այն է, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրն այլեւս  լուծված է եւ քննարկելու բան չկա։ Մ«եր դիրքորոշումը եւ միջազգային հանրության դիրքորոշումը չի համընկնում Ադրբեջանի դիրորոշման հետ, մասնավորապես ՌԴ-ն»,- հայտաարարել է Ն. Փաշինյանը՝ նշելով, որ  ապրիլին ՌԴ կատարած  պաշտոնական այցի ընթացքում  Ռուսաստանի նախագահի հետ ստորագրել են արձանագրություն, որտեղ գրված է, որ  պետք է համագործակցենք Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ։
«Այսինքն՝ ՌԴ-ն արձանագրում է, որ կա հիմնախնդիր, որը պետք է կարգավորվի։ Սա տրամաբանական է, քանզի  եթե այն չլիներ, ապա,օրինակ, Ռուսաստանի խաղաղապահ ուժերը չէին գտնվի Լեռնային Ղարաբաղում»,- հայտարարել է Փաշինյանը։
12:26 07/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը Վլադիվաստոկում է. Պուտինի հետ մասնակցում է տնտեսական ֆորումի աշխատանքներին.Ուղիղ

Россия не разделяет позицию, что нагорно-карабахская проблема решена - Пашинян 09/08/2022   16:21  |  Лента новостей
Россия не разделяет позицию, что нагорно-карабахская проблема решена. Об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян в ходе встречи с представителями армянской общины Владивостока.
По словам Пашиняна, мира хотят все, однако каждый имеет свое представление, свою формулу мира.
"Позиция Азербайджана заключается в том, что нагорно-карабахская проблема решена, и больше не о чем вести переговоры. Наша позиция, а также позиция мировой общественности не совпадает с точкой зрения Азербайджана", - сказал Пашинян.
Он также отметил, Россия также не разделяет позицию, что нагорно-карабахская проблема решена.
Премьер Армении обратил внимание на тот факт, что в апреле по итогам его визита в Москву с президентом РФ было подписано заявление,  в котором зафиксирован пункт о необходимости сотрудничества  в направлении урегулирования нагорно-карабахской проблемы.
"То есть РФ фиксирует, что есть конфликт, коорый должен быть урегулиропван. И это логично, поскольку если бы не было проблемы, то миротворческие силы РФ не находились бы в Нагорном Карабахе», - заявил Пашинян.