Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարցերով կոմիտեի նախագահին 07/22/2022   13:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հուլիսի 22-ին ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարցերով կոմիտեի (AFET) նախագահ Դեյվիդ Մքալիսթերի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ կարեւոր է AFET-ի գործունեությունը` ուղղված մեր տարածաշրջանի դիմակայունության ամրապնդմանը` հավելելով, որ 2020 թ. պատերազմից հետո ստեղծված հումանիտար իրավիճակի հարցում Եվրոպական խորհրդարանի ներգրավվածության եւ ըմբռնման աստիճանը մեծ է:
Այս համատեքստում ԱԺ նախագահը երախտագիտություն է հայտնել Դեյվիդ Մքալիսթերին եւ Ժելյանա Զովկոյին անկողմնակալ դիրքորոշման եւ մեր տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ուղղված շարունակական ջանքերի համար` հավելելով, որ գնահատելի են նաեւ Հարավային Կովկասի երկրների հետ համագործակցության կոմիտեում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար տիկին Մարինա Կալյուրանդի եւ Հայաստանի հարցերով մշտական զեկուցող Անդրեյ Կովաչեւի դիտարկումները:
Հանդիպմանը քննարկվել են համատեղ իրականացված եւ նախատեսվող օրակարգային ծրագրերին առնչվող մանրամասներ: Անդրադարձ է եղել Եվրոպական խորհրդարանի համապատասխան բանաձեւերում եւ զեկույցներում ամրագրված աներկբա դիրքորոշմանը Հայաստանի համար կարեւորագույն մի շարք հարցերի, մասնավորապես, Լեռնային Ղարաբաղի վերջին պատերազմին, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ոտնձգություններին, հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակման անհրաժեշտությանը:
Զրույցի ընթացքում շոշափվել են նաեւ խորհրդարանական ընդդիմությանն առնչվող հարցեր:
13:06 20/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը տարածքային պահանջներ չունի իր հարեւանների հանդեպ․Սիմոնյան
19:19 12/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՏեսանյութ-փաստ. Ալեն Սիմոնյանի ավտոշարասյունը երթեւեկում է որպես արտոնյալ՝ կանոնների խախտմամբ (տեսանյութ)

Спикер парламента Армении встретился с главой комитета Европарламента по иностранным делам 07/22/2022   14:39  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания(НС) Ален Симонян 22 июля принял делегацию, возглавляемую председателем Комитета Европарламента по иностранным делам (AFET) Дэвидом Макаллистером.
Как сообщает пресс-служба парламента Армении, Ален Симонян отметил важность деятельности AFET в укреплении стабильности нашего региона, а также высокую степень участия и понимания Европарламентом сложившейся после войны 2020 г. гуманитарной ситуации.
Председатель НС в этом контексте выразил признательность Дэвиду Макаллистеру и Желяне Зовко за непредвзятую позицию и последовательные усилия по установлению мира в нашем регионе, добавив, что весьма ценны также наблюдения главы делегации ЕС в Комитете по сотрудничеству со странами Южного Кавказа Марины Кальюранд и постоянного докладчика по делам Армении Андрея Ковачева.
На встрече подробно обсуждены реализуемые и намеченные совместные программы, стоящие на повестке дня. Упомянута закрепленная в соответствующих резолюциях и докладах однозначная позиция Европарламента по ряду важных для Армении вопросов, в частности, по последней войне в Нагорном Карабахе, посягательствам на суверенную территорию РА, необходимости незамедлительного освобождения армянских военнопленных.
В ходе беседы также затронуты вопросы, связанные с парламентской оппозицией.
12:31 22/07/2022  |  Лента новостейВ Армению прибыл глава комитета Европарламента по иностранным делам