Կապիտալի վերաբաշխում Արցախում. Տիգրան Ավինյանը և Արայիկ Հարությունյանը մասնաբաժին ունեն «Ղարաբաղ Տելեկոմում», որը կրկին մենաշնորհային դիրք է ստացել 07/06/2022   18:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կապիտալի վերաբաշխման բավական բացահայտ գործընթացներ են տեղի ունենում նաեւ Արցախում, որտեղ փորձում են նաեւ ռազմավարական նշանակության բիզնեսներն իրենց ձեռքը կենտրոնացնել Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ու Նիկոլ Փաշինյանի «սեռի կարդինալ» Տիգրան Ավինյանը։ Մամուլում արդեն իսկ հրապարակված տեղեկությունների համաձայն՝ Տիգրան Ավինյանը և Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մասնաբաժին ունեն «Ղարաբաղ Տելեկոմում»։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում Արցախի ԱԺ պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանն ահազանգել է, որ տեղի ունեցող կապի այս օպերատորն արդեն Արցախում մենաշնորհային դիրք է ստացել ու չի կարողանում նույնիսկ միջին որակի ծառայությունների մատուցումն ապահովել։
Հիշեցնենք, որ 2020 թվականի պատերազմից հետո VivaCell MTS-ի կապը Արցախում սկսեց լիարժեք (առանց ռոմինգի) գործել, արցախցին հնարավորություն ունեցավ օգտվելու 4G շարժական համացանցից: Մրցակցային պայմաններում «Ղարաբաղ Տելեկոմ»-ը հայտարարեց, որ ներդրումներ է կատարում ծառայությունների որակի բարձրացման նպատակով: Հատուկ ընդգծում եմ՝ մրցակցության պայմաններում:
Սակայն հունիսին VivaCell MTS-ը հայտարարեց, որ ծառայությունները հուլիսի 1-ից Արցախում պետք է գործեն ռոմինգի պայմաններում, ասել է թե՝ վերադարձ դեպի մոնոպոլիա:
Մետաքսե Հակոբյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ խոսակցություններ կան, որ «Ղարաբաղ Տելեկոմին» մենաշնորհային դիրք է տրվում, քանի որ այնտեղ մասնաբաժին ունեն ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը,Արցախի նախագահը և նրանց շրջապատից ևս մեկը. «Մենք պաշտոնապես նման տեղեկություններ չունենք, բայց շատ են նման խոսակցություններ շրջանառվում, հատկապես Տիգրան Ավինյանի անունն է շատ շոշափվում, քանի որ պատերազմի ժամանակ նա շատ ակտիվ զբաղվում էր այս գործունեությամբ: «Ղարաբաղ» տելեկոմը մինչև պատերազմը մենաշնորհային, արտոնյալ կարգավիճակ ուներ Արցախում, սակայն պատերազմի հենց առաջին օրը ճգնաժամային իրավիճակում շատ արագ շարքից դուրս եկավ, այդ ժամանակ «Վիվա սելլն» էր, որ ծանր իրավիճակով կարողացավ մեզ կապով ապահովել, դրանից հետո մնաց Արցախում, մարդիկ երկու կապից էլ օգտվում էին, հիմա հուլիսի մեկից Արցախում կրկին մնացել է «Ղարաբաղ Տելեկոմը», ըստ օդում կախված լուրերի, այս կապի միջոցին մենաշնորհային կարգավիճակ է տրվում, քանի որ կան հայաստանյան պետական պաշտոնյաներ՝ խոսքը Տիգրան Ավինյանի մասին է, նաև շոշափվում է Արցախի նախագահի անունը, մասնաբաժին ունեն այնտեղ, բայց մենք հնարավորություն չունենք ճշտելու նման բաները, հարցում ենք ուղարկել, դեռ պատասխան չկա»,-ասաց նա:
Պատգամավորի փոխանցմամբ՝ Արցախի նախագահը խնդրի հետ կապված պարզաբանել է, թե «ՎիվաՍելլ»-ին առաջարկվել է հարկային դաշտ մտնել և նորմալ աշխատել, բայց մերժվել է առաջարկը, ինչի պատճառով էլ դուրս է եկել Արցախից, սակայն պատգամավորը նշեց, որ իրենք հակված են մտածել, որ պատճառը մենաշնորհային կարգավիճակ տալն է և պաշտոնյաների մասնաբաժին ունենալն է եղել պատճառը:
Մետաքսե Հակոբյանի արձանագրմամբ՝ անվտանգային խնդիրները թողած՝ Հայաստանի և Արցախի պաշտոնյաներն իրենց նյութական հնարավորություններ են բարելավում: Նրա խոսքով՝ պատերազմից հետո իշխանավորների համար Արցախում բիզնես մեծ դաշտ է բացվել, որտեղ տարբեր ոլորտներում իրենց սեփական դիրքերն են ամրապնդում.
«Չեմ կարծում, որ զարմանալի բան կա այս իշխանությունների դեպքում, կզարմանայինք, որ նոր իշխանությունները նման բան անեին, բայց այս իշխանությունների դեպքում զարմանալը տեղին չէ, ոչ միայն կապի օպերատորի դեպքում ենք այս իրավիճակում, ընդհանրապես՝ շինարարություն, սոցիալական ծրագրեր, բոլոր ոլորտներում այս վիճակն է։ Տպավորություն է, որ պատերազմի աղետը մեր երկրին չի դիպել ընդհանրապես, հայաստանյան իշխանությունների համար շատ պարարտ հող է ստեղծվել այս առումով Արցախում, եթե անվտանգային հարցերով զբաղվեին, առաջին դեմքերի մակարդակով չէին հայտարարի, որ Բերձորը պետք է հանձնենք։ Եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետով նման բան նախատեսված չէ, իսկ իրենք հայտարարում են, թե փաստաթղթում է նման բան գրված։ Հույսները դրել են, թե հասարակության կրթության կամ ինքնագիտակցության մակարդակը չի բավարարի այս ամենը հասկանալու համար, իրենք այդ կարծիքն ունեն ժողովրդի մասին»,-ասաց Հակոբյանը:
20:20 28/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՈճրագործն իր առաքելությունը չի ավարտել, նա երեկ չորս ժամ նոր պատերազմի էր նախապատրաստում՝ այս անգամ Մայր Հայաստանում․ Հակոբյան
20:36 24/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի կողմից կառուցվող Լաչինի միջանցքը շրջանցող նոր ճանապարհի երթուղուն Արցախի իշխանությունները տվել էին իրենց համաձայնությունը, բայց կառուցմանը չեն մասնակցել. Մետաքսե Հակոբյան
13:21 16/06/2022  |  Մեկնաբանություն«Փաշինյանը փորձում էր հանրությանը համոզել, որ այլևս Արցախը կարող է գոյություն ունենալ միայն Ադրբեջանի կազմում՝ բայց դրա մեղավորը ինքը չէ, այլ նախկիններն են». Հակոբ Հակոբյան
18:40 15/06/2022  |  Մեկնաբանություն«Նիկոլ Փաշինյանն ու իր տերերը իրենց հաշվարկներում մի կարևոր բացթողում ունեն». Արցախի ԱԺ պատգամավոր
19:09 02/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Մենք Փաշինյանի տրամադրած բյուջեն սիրով վերադարձնում ենք իրեն ու իր ընտանիքին, թող իր ընտանիքի ծախսերը հոգա, որովհետև մենք դրանով եղբայրական գերեզման պետք է կառուցենք». Մետաքսե Հակոբյան (տեսանյութ)
17:56 02/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՏեսեք, թե՝ որտեղից ուր ենք հասել, ուր են իջեցրել մեր նշաձողը, որ անգամ արդեն Արցախ մասին խոսելն է արգելվում.Մետաքսե Հակոբյան (տեսանյութ)
18:56 28/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայը չի հանձնվելու ու թույլ չի տալու, որ ինչ-որ մարդիկ խլեն մեր ձեռքից պետականությունը. Հակոբյան
20:10 26/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱնգերազանցելի մանիպուլյատոր Նիկոլ Փաշինյանին երեք ամիս է պետք. Մետաքսե Հակոբյան
21:21 23/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Նիկոլներն ու մամեդյարովները թող ականջներին օղ անեն՝ մենք հայ ենք, ապրել ենք ու ապրելու ենք Արցախում». Արցախի ԱԺ պատգամավոր
17:04 25/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանի գլխավորած իշխանությունն իր քաղաքականությամբ Հայաստանն ու Արցախը տանում է ավելի սարսափելի պատերազմի, քան 44-օրյա պատերազմն էր ․ արցախցի պատգամավոր

Перераспределение капитала в Арцахе: у Тиграна Авиняна и Араика Арутюняна есть доли в “Карабах Телекоме” 07/07/2022   13:23  |  Лента новостей
Довольно очевидные процессы перераспределения капитала протекают и в Арцахе, где президент республики Араик Арутюнян и “серый кардинал” Никола Пашиняна Тигран Авинян пытаются сконцентрировать в своих руках бизнесы, имеющие стратегическое значение.
Согласно уже опубликованным в прессе сведениям, у Тиграна Авиняна и президента Арцаха Араика Арутюняна есть доли в “Карабах Телекоме”.
Депутат Национального Собранния(НС) Арцаха Метаксе Акопян в беседе с "ФактИнфо" предупредила, что этот оператор связи уже занял монопольное положение в Арцахе и при этом не в состоянии оказывать услуги даже среднего качества.
Напомним, что после войны 2020 года связь VivaCell MTS в Арцахе стала доступна в полном объеме (без роуминга). У жителей Арцаха появилась возможность пользоваться мобильным интернетом 4G. В условиях конкуренции “Карабах Телеком” заявил об осуществлении инвестиций с целью повышения качества услуг. Специально подчеркиваю: в условиях конкуренции.
Однако в июне VivaCell MTS сообщила, что с 1 июля текущего года ее услуги будут доступны в Арцахе исключительно в условиях роуминга, иными словами, это означает возвращение к монополии.
В беседе с "ФактИнфо" Метаксе Акопян отметила, что бытуют разговоры о предоставлении “Карабах Телеком” монопольного положения из-за наличия там доли у бывшего вице-премьера РА Тиграна Авиняна, президента Арцаха и еще одного человека из их окружения.
"Официально такой информации у нас нет, но муссируется  много таких слухов, особенно часто упоминается имя Тиграна Авиняна, потому что он очень активно занимался этой деятельностью во время войны. "Карабах Телеком" до войны имел монопольный и привилегированный статус в Арцахе, однако в первый же день войны, в условиях кризиса, очень быстро вышел из строя. Тогда нас связью в сложной ситуации смогла обеспечить компания VivaCell MTS, после этого она осталась в Арцахе, люди пользовались услугами обоих операторов. С 1 июля же в Арцахе остался только "Карабах Телеком". По слухам, этому оператору связи предоставляется монопольный статус, поскольку есть государственные чиновники в Армении, речь о Тигране Авиняне,  муссируется также имя президента Арцаха; у них там есть доля. Но у нас нет возможности уточнить подобные вещи. Мы направили запрос, ответа пока не последовало”, – рассказала она.
По словам депутата, президент Арцаха в связи с проблемой пояснил, что VivaCell MTS  было предложено войти в налоговое поле и нормально работать, но это предложение было отклонено, из-за чего она ушла из Арцаха. Однако депутат отметила, что они склоняются к мысли, что причина заключается в предоставлении монопольного статуса и доле чиновников.
Как указала Метаксе Акопян, должностные лица Армении и Арцаха, оставив в стороне вопросы безопасности, улучшают свои материальные возможности. По ее словам, после войны для власть имущих  в Арцахе открылось широкое поле для бизнес-деятельности, где они укрепляют собственные позиции в различных отраслях.
“Не думаю, что в случае с этими властями есть чему удивляться. Мы бы удивились, если бы новые власти сделали нечто подобное, но в случае с этими властями удивляться не приходится. Мы в таком положении не только в случае с оператором связи, аналогичная ситуация и в сферах строительства, социальных программ, во всех отраслях в целом. Складывается впечатление, будто катастрофа войны никак не коснулась нашей страны, для властей Армении в этом плане в Арцахе создана очень благодатная почва. Если бы они занимались вопросами безопасности, то не заявляли бы на уровне первых лиц, что мы должны сдать Бердзор. Пункт 6 трехстороннего заявления ничего подобного не предусматривает, а они заявляют, что это прописано в документе. Они уповают на то, что уровня образования или самосознания общества будет недостаточно, чтобы все это понять. Они такого мнения о народе”, – сказала Акопян.