Հայ-թուրքական հարաբերություններում առանձնապես մեծ առաջընթաց չկա.«Զանգեզուրի միջանցք» հասկացություն գոյություն չունի մեր օրակարգում.Ռուբեն Ռուբինյան 06/30/2022   12:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայ-թուրքական հարաբերություններում առանձնապես մեծ առաջընթաց չկա: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման բանակցություններում Հայաստանի ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը.
«Հայաստանն ունի քաղաքական կամք՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների արագ կարգավորմանը հասնելու համար, գործընթացի հաջողությունը կախված է Թուրքիայի կառուցողականությունից և քաղաքական կամքից»,-ասել է նա:
ԱԺ փոխնախագահը հայտարարեց, որ հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացում նահանջ թեև չկա, բայց առաջընթաց նույնպես չկա.
«Գործընթացը դեռ շոշափելի արդյունքներ դեռ չեն տվել, բայց սա չի նշանակում, որ չի կարող տալ, չի էլ նշանակում, որ հաստատ տալու է: Հայաստանի կառավարությունն ուզում է հասնել շուտափույթ կարգավորման և դրա համար գործում քայլեր է անուն, նույնը ակնկալում ենք նաև թուրքական կողմից»,-ասաց նա:
Ինչ վերաբերվում է «Զանգեզուրի միջանցքի» վերաբերյալ թուրքական կողմի հայտարարություններին՝ Ռուբինյանն ընդգծեց, որ այս հայտարարությունները որևէ կերպ չեն նպաստում հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, հակառակը՝ խանգարում են:
««Զանգեզուրի միջանցք» հասկացություն գոյություն չունի մեր օրակարգում, ՀՀ-ն միջանցքային տրամաբանության որևէ նախագիծ չի քննարկել, չի քննարկում և չի էլ քննարկելու, բացի սա՝ Հայաստանում «Զանգեզուր» անվանմամբ տարածքային միավոր գոյություն չունի»,-ասաց Ռուբինյանը:
Ռուբինյանը վերահաստատեց նաև, որ հայ-թուրքական սահմանների վերասահմանազատման հարց չի քննարկվում, օրակարգում նման հարց չկա:
ԱԺ փոխնախագահը տարօրինակ համարեց թուրքական կողմից հաճախակի հնչող հայտարարությունները, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների գործընթացը համաձայնեցնելու են Ադրբեջանի հետ:
09:34 25/05/2022  |  ՄամուլՌուբեն Ռուբինյանի` Պետրոս Ղազարյանին տրված հարցազրույցը չի հեռարձակվել. «Ժողովուրդ»
20:01 20/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբեն Ռուբինյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԻԻՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին
14:42 10/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանն ընդունել է մի շարք դեսպանների
17:11 20/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի իշխանությունները հետեւողական են լինելու ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման հարցում. Ռուբեն Ռուբինյան

Вице-спикер парламента Армении: понятия “Зангезурский коридор” не существует в нашей повестке дня 06/30/2022 12:42 | Лента новостей
Особо большого прогресса в армяно-турецких отношениях нет. Об этом заявил спецпредставитель РА на переговорах по нормализации с Турцией, вице-спикер парламента Армении Рубен Рубинян в беседе с журналистами в четверг.
“Армения обладает политической волей для быстрого достижения нормализации армяно-турецких отношений. Успех процесса зависит от конструктивности и политической воли Турции”, - сказал он.
По словам вице-спикера НС Армении, хотя регресса в процессе нормализации отношений с Турцией и нет, но и подвижек нет.
“Процесс еще не дал ощутимых результатов, но это не означает, что не может дать и не означает, что точно даст. Правительство Армении хочет достичь скорейшей нормализации, предпринимает для этого действенные шаги и ждет того же от турецкой стороны”, - отметил он.
Что касается высказываний турецкой стороны о так называемом “Зангезурском коридоре”, то Рубинян подчеркнул, что эти заявления никоим образом не способствуют процессу нормализации отношений, напротив, мешают ему.
“Понятия “Зангезурский коридор” не существует в нашей повестке дня. Республика Армения не обсуждала, не обсуждает и не станет обсуждать каких-либо проектов в коридорной логике. Помимо этого, в Армении нет территориальной единицы под названием “Зангезур””, - сказал Рубинян.
Рубинян также подтвердил, что вопрос о редемаркации армяно-турецкой границы не обсуждается, такого вопроса на повестке дня нет. Вице-спикер парламента Армении назвал странными часто звучащие с турецкой стороны заявления о согласовании нормализации армяно-турецких отношений Анакра с Азербайджаном.