Հայաստանը շարունակում է իր ջանքերը՝ տարածաշրջանում տեւական կայունություն հաստատելու ուղղությամբ.Ալեն Սիմոնյանը՝ Սիրիայի դեսպանին 06/28/2022   12:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունիսի 28-ին ընդունել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նորա Արիսյանին: ԱԺ նախագահը շնորհավորել է վերջինիս Հայաստանի Հանրապետությունում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան նշանակվելու կապակցությամբ: «Ուրախ եմ, որ Հայաստանում Սիրիան ներկայացնում է հայազգի դիվանագետ: Կարծում եմ, որ Ձեր նշանակումը մեր բարեկամ երկրների համար նաեւ խորհրդանշական է, եւ մոտ ապագայում շատ առիթներ կլինեն արդեն գործնական հանդիպումների համար»,- ասել է Ալեն Սիմոնյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը ցավով է նշել այս տարիների ընթացքում սիրիացի բարեկամ ժողովրդի, այդ թվում՝ սիրիահայ համայնքի զրկանքների մասին: Միեւնույն ժամանակ, նա համոզմունք է հայտնել, որ սիրիացիները, ինչպես եւ հայ ժողովուրդը, կհաղթահարեն երկարատեւ ճգնաժամի ծանր հետեւանքները եւ առաջընթացի փուլ կմտնեն: Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտություն է հայտնել Սիրիայի դպրոցական դասագրքերում Հայոց ցեղասպանության թեման ներառելու դեսպանի նախաձեռնության համար:
Կողմերն անդրադարձել են Հայաստանի եւ Սիրիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի շրջանակում միջխորհրդարանական համագործակցությանը՝ շեշտելով բարեկամության խմբերի դերակատարումը:
Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ Հայաստանը շարունակում է իր ջանքերը՝ տարածաշրջանում տեւական կայունություն հաստատելու ուղղությամբ:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահը բարի երթ է մաղթել Սիրիայի դեսպանին դիվանագիտական առաքելության գործում՝ հավելելով, որ պատրաստ է աջակցել նրա ցանկացած նախաձեռնությանը՝ ի նպաստ երկու երկրների համագործակցության զարգացման եւ խորացման:
19:45 03/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանի առանձնատան ծախսերը գաղտնի են պահվում. Արեգնազ Մանուկյան
23:00 24/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴա Ալեն Սիմոնյանի եղբոր ընկերությունը չէ, ԱԺ նախագահի եղբայրն այնտեղ վարձու աշխատող է. Նիկոլ Փաշինյան
19:41 22/12/2021  |  ՔաղաքականՔՊ-ում տարբեր խմբավորումներ են, որոնք սպասում են առիթի, որ միմյանց ոչնչացնեն. քաղտեխնոլոգ
18:56 21/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանն ընդունել է Իլ դը Ֆրանս կենտրոնական շրջանի ղեկավար Վալերի Պեկրեսին

"Армения продолжает усилия по установлению долгосрочной стабильности в регионе": Симонян встретился с послом Сирии 06/28/2022 13:26 | Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян 28 июня принял Чрезвычайного и Полномочного посла Сирийской Арабской Республики (САР) Нору Арисян. Подробности передает пресс-служба парламента Армении.
Председатель НС поздравил ее с назначением на должность посла САР в Армении. “Рад, что Сирию в РА представляет дипломат армянского происхождения. Полагаю, Ваше назначение символично для наших дружественных стран, и в ближайшем будущем будет много возможностей для деловых встреч”, - подчеркнул А.Симонян.
Спикер НС с сожалением отметил лишения за эти годы дружественного сирийского народа, в том числе местной армянской общины, В то же время он выразил уверенность, что сирийцы, как и армянский народ, преодолеют тяжелые последствия многолетнего кризиса и выйдут на путь прогресса. А.Симонян поблагодарил посла за инициативу включения темы Геноцида армян в сирийские учебники.
В рамках 30-летия установления дипломатических отношений между РА и САР стороны коснулись межпарламентского сотрудничества, особо выделив роль групп дружбы.
А.Симонян отметил, что Армения продолжает усилия по установлению долгосрочной стабильности в регионе.
В завершение встречи Председатель НС пожелал удачи послу Сирии в дипломатической миссии, добавив, что готов содействовать любым ее инициативам на благо развития и углубления сотрудничества двух стран.