Ռուս-թուրքական մերձեցումը պետք է դիտարկել խաղի նոր կանոնների ձևավորման համատեքստում. Հայաստանն, իրոք, աշխարհի վերափոխման արդյունքում մեծապես կարող է շահել. Ռուբեն Մելքոնյան 06/21/2022   16:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունը հիմնված է ընդգծված պրագմատիզմի վրա․ նրանք օգտագործում են բոլոր հնարավորությունները՝ քամելով առավելագույնը, ինչը շահեկան է իրենց համար։ Ժամանակին ՆԱՏՕ-ին անդամակցելը ևս դիտարկելով այդ տրամաբանության մեջ՝ թուրքագետ, ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան Ռուբեն Մելքոնյանը Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության մեջ նկատվող փոփոխությունները վերափոխվող աշխարհի պայմաններում կանխատեսելի է համարում։
«ՆԱՏՕ-ին անդամակցելը բխում էր Թուրքիայի՝ այդ պահին ունեցած անվտանգային կարևոր խնդիրներից։ Դրան հաջորդող տարիներին Թուրքիան բարձրացրեց բանակի մարտունակությունը, զարգացրեց ռազմարդունաբերությունը, բայց արդեն 1990-2000-ականներից սկսեցին դրսևորվել նրա կիսանկախ ցանկությունները, և Թուրքիայի քայլերը երբեմն տարբերվում են ՆԱՏՕ-ի ու նրա արևմտյան դաշնակիցների տեսլականից, երբեմն էլ՝ դրանք փոխհամաձայնեցված են։ Օրինակ՝ արևելյան այն երկրների հետ, որոնց չի հասնում ՆԱՏՕ-ի «ձեռքը», նա ակտիվ կարողանում է աշխատել։ Այսինքն՝ դերաբաշխում է արված և պատահական չէ, որ Թուրքիային հաճախ անվանում են ՆԱՏՕ-ի «արևելյան ժանդարմ»»,-«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Ռուբեն Մելքոնյանը։
Ընթացող աշխարհաքաղաքական զարգացումների ու վերադասավորումների պայմաններում Թուրքիայի արտաքին քաղաքական վեկտորի կտրուկ փոփոխությունը թուրքագետը քիչ հավանական է համարում։ Մելքոնյանի համոզմամբ՝ ավելի հավանական է, որ Թուրքիան կընդլայնի այդ վեկտորի տիրույթը, ինչն արդեն իսկ տեսանելի է։
«Թուրքիան եթե տեսնի, որ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելն այլևս շահավետ չէ, , կարող է և դրանից հրաժարվել, բայց չեմ կարծում , որ դա հեշտ գործընթաց է։ Բացի այդ, Թուրքիան ՆԱՏՕ-ից դուրս գալու դեպքում կզրկվի մի շարք լծակներից, ուստի հակված եմ կարծելու, որ նա ոչ թե արտաքին քաղաքական վեկտորի կտրուկ փոփոխություն կանի, այլ մարտավարության փոփոխություն կմտցնի արտաքին քաղաքականության մեջ»,-նշեց թուրքագետը։
20-րդ դարի երկրորդ կեսին առկա քաղաքագիտական ընկալումները, Մելքոնյանի համոզմամբ, էականորեն փոխվել են, և թեկուզ փորձագիտական շրջանակների մոտ հաճախ զարմանք է առաջացնում, օրինակ, ռուս-թուրքական մերձեցումը, այդուհանդերձ, դա պետք է դիտարկել խաղի նոր կանոնների ձևավորման համատեքստում։
«Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունը՝ Հարավային Կովկասի նկատմամբ, մեծ սպառնալիքներ է պարունակում և նա չի էլ թաքցնում իր նկրտումները՝ կապված մեր տարածաշրջանի հետ։ Ստեղծված իրավիճակում Հայաստանը՝ բայց այն Հայաստանը, որը կունենա պրոֆեսիոնալ արտաքին քաղաքականություն, այդ մեծ խաղում հնարավոր սպառնալիքները պետք է չեզոքացնի և հավանական հնարավորության պատուհաններից օգտվի։ Ի դեպ, շատ հնարավոր է, որ այդ պատուհանները քիչ չլինեն։ Նման մեծ շարժման, փլուզումների հետևանքով նաև մեր պես փոքր երկրների համար կարող են հնարավորությունների պատուհան էր բացվել, ուղղակի, կրկնում եմ, դրանք օգտագործելու համար հմուտ դիվանագիտություն և պրոֆեսիոնալիզմ է պետք ունենալ»,-ընդգծեց թուրքագետը և հավելեց, որ խոսքը ներկա Հայաստանի մասին չէ, որտեղ իշխում է պոպուլիզմը։
Ռուբեն Մելքոնյանի վստահեցմամբ՝ ազգային, պետական շահը անձնայինից գերադասող, պրոֆեսիոնալ քաղաքական էլիտա ունենալու դեպքում Հայաստանն, իրոք, աշխարհի վերափոխման արդյունքում մեծապես կարող է շահել։
13:44 28/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԹյուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանն ուսանողների հետ եռագույնը բարձրացրեց Անի քաղաքի ֆոնին
17:52 29/04/2022  |  ՄեկնաբանությունՄաղձոտ և ողորմելի. Ռուբեն Մելքոնյանը՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի արձագանքի մասին
20:26 14/04/2022  |  Քաղաքական«Չեմ զարմանա, եթե ապրիլի 24-ին թուրքական պատվիրակությունն այս իշխանությունների հետ միասին Ծիծեռնակաբերդի հուշակոթողը վերանվանեն «Խաղաղության հուշարձան». թուրքագետ
21:24 12/03/2022  |  Մեկնաբանություն«680 000»-ի իշխանություն, դուք պատմություն եք կերտում, բայց դա Հայաստանի կործանման պատմությունն է. Թուրքագետ
20:30 11/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Վտանգավորության բարձրագույն աստիճանին ենք՝ չի բացառվում, որ Թուրքիան, Ադրբեջանի հետ միասին կարող է հարձակվել Հայաստանի վրա». Ռուբեն Մելքոնյան
15:40 10/03/2022  |  Մեկնաբանություն«Թուրքական Բայրաքթարներն ու Դոստոեւսկին». Էրդողանը խոսում է մշակույթի փրկության մասին». Ռուբեն Մելքոնյան
17:56 19/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿվիրավորվեի, եթե այս իշխանություններն ինձ հրավիրեին հայ-թուրքական հարաբերությունները քննարկելու.Ռուբեն Մելքոնյան
16:35 28/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքիան բարդույթ ունի՝ Կարսի սինդրոմ ու պահանջելու է, որ Հայաստանը ճանաչի Կարսի պայմանագիրը, ինչը նախկին որեւէ իշխանություն չի արել․Ռուբեն Մելքոնյան (տեսանյութ)
16:14 28/12/2021  |  ՄեկնաբանությունԵվ եթե Հռոմը կործանեցին բարբարոսներ, ապա Հռոմից ավելի հին Երևանը կարող են կործանել տգետները. Ռուբեն Մելքոնյան
19:08 19/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆա չի փայլում գիտելիքներով, չունի փորձ, անցած ճանապարհ, տառապում է մեծամտության ամենաբարդ տարբերակով. թուրքագետ

Армения может серьезно выгадать в результате трансформации мира – Рубен Мелконян 06/21/2022   17:44  |  Лента новостей
Внешняя политика Турции зиждется на подчеркнутом прагматизме: она использует все возможности, выжимая максимум из того, что выгодно ей. Рассматривая  и ее членство в НАТО в свое время в рамках этой логики, тюрколог, декан факультета востоковедения Ереванского государственного университета(ЕГУ) Рубен Мелконян считает наметившиеся изменения во внешней политике Турции предсказуемыми в условиях меняющегося мира.
“Членство в НАТО было обусловлено имеющимися в то время у Турции серьезными проблемами безопасности. В последующие за этим годы Турция повышала боеспособность армии, развивала военную промышленность, но уже с 1990-2000 гг. стали проявляться ее полунезависимые устремления, и шаги Турции порой стали расходиться с видением НАТО и его западных союзников, а иногда они были взаимосогласованными. Например,  она активно может работать с теми восточными странами, до которых “руки” НАТО не доходят. Иными словами, имеет место распределение ролей, и не случайно, что Турцию часто называют “восточным жандармом” НАТО”, -  заявил в беседе с “ФактИнфо” Рубен Мелконян.
В условиях текущих геополитических процессов и перестройки резкую смену внешнеполитического вектора Турции тюрколог считает маловероятной. По убеждению Мелконяна, более вероятным представляется расширение Турцией данного вектора, что уже заметно.
“Если Турция усмотрит отсутствие выгоды от членства в НАТО, может и от этого отказаться, но я не думаю, что это легкий процесс. Кроме того, в случае выхода из НАТО Турция лишится целого ряда рычагов. Посему я склонен считать, что она не пойдет на резкую смену внешнеполитического вектора, а внесет тактические изменения во внешнюю политику”, - отметил тюрколог.
Политологические представления второй половины ХХ века, по убеждению Мелконяна, претерпели существенные изменения. По его словам, хотя у экспертного сообщества часто вызывает удивление, например, русско-турецкое сближение, тем не менее это следует рассматривать в контексте формирования новых правил игры.
“Внешняя политика Турции в отношении Южного Кавказа таит в себе серьезные угрозы. Она и не скрывает своих притязаний, связанных с нашим регионом. В сложившейся ситуации Армения, но та Армения, у которой будет профессиональная внешняя политика, должна в этой большой игре нейтрализовать возможные угрозы и воспользоваться потенциальным окном возможностей. Кстати, весьма возможно, что таких окон немало. Вследствие подобных  тектонических сдвигов для таких маленьких стран, как наша, может открыться, окно возможностей. Для того, чтобы этим воспользоваться, повторяю, нужны умелая дипломатия и профессионализм”, - подчеркнул эксперт. Он добавил, что речь не о нынешней Армении, где царит популизм.
По заверению Рубена Мелконяна, в случае формирования профессиональной политической элиты, предпочитающей национальные, государственные интересы личным, Армения, действительно, может серьезно выгадать в результате трансформации мира.