Բունդեսթագի պատգամավորը ԼՂ հակամարտության քաղաքական լուծում գտնելու անհրաժեշտություն է տեսնում 06/08/2022   11:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գերմանիայի Բունդեսթագի «Ազատ դեմոկրատներ» խմբակցության պատգամավոր Թիլ Մանսմանն ընդգծում է, որ հարկավոր է գտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության քաղաքական լուծում։ «Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում Մանսմանը նշել է, որ Գերմանիան աջակցում է Մինսկի խմբի համանախագահության ջանքերին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցություններում։
«Որպես Մինսկի խմբի անդամ՝ Գերմանիան աջակցում է Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցություններում՝ հաշվի առնելով նաև 2020 թվականին սկսված և մինչև նոյեմբեր շարունակված ռազմական բախումները Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև: Գերմանիան գտնում է, որ հարկավոր է գտնել հակամարտության քաղաքական լուծում: Բախումներից հետո Գերմանիան Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպության մակարդակով ընդհանուր առմամբ 2 միլիոն եվրոյի հումանիտար աջակցություն է ցուցաբերել», - նշել է պատգամավորը:
Մանսմանն անդրադարձել է նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման շուրջ երկխոսությանը՝ շեշտելով, որ երկարաժամկետ նպատակը միշտ պետք է լինի խաղաղ գոյակցությունը: «Որքան էլ թշնամական լինեն Թուրքիայի և Հայաստանի հարաբերությունները, մենք բախվում ենք մի իրականության, երբ և՛ Հայաստանը, և՛ Թուրքիան ավելի փոխկապակցված են դառնում գլոբալիզացիայի պայմաններում: Հայաստանը պետք է բաց մնա խաղաղության և առևտրի զարգացման համար», - ասել է Մանսմանը:
19:37 05/06/2022  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանի դեմ պատժամիջոցները գերմանացիների համար միլիարդավոր վնասների կվերածվեն․ ԶԼՄ-ներ
18:08 05/06/2022  |  Միջազգային լրահոսԳերմանիայում խոսել են վիրավորանքներ հնչեցրած Ուկրաինայի դեսպանի հրաժարականի մասին
10:39 05/06/2022  |  Միջազգային լրահոսԳերմանիայում հակառուսական պատժամիջոցների պատճառով նկատողություն են արել փոխկանցլերին
14:44 29/05/2022  |  Միջազգային լրահոսՄակրոնին եւ Շոլցին Դոնբասում մտահոգում է միայն ռազմական հանցագործների ճակատագիրը. սենատոր
23:23 20/05/2022  |  Միջազգային լրահոսԱռնվազն 40 մարդ Է տուժել Գերմանիայի արեւմուտքում մոլեգնող տոռնադոյից
19:48 14/05/2022  |  Միջազգային լրահոսՈւկրաինայում ստեղծված ճգնաժամը կարող է համաշխարհային սով առաջացնել.Գերմանիայի ԱԳՆ
18:33 24/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԳերմանիայի դեսպան Վիկտոր Ռիխտերը հարգանքի տուրք է մատուցել Ծիծեռնակաբերդում
15:49 10/04/2022  |  Միջազգային լրահոսԳերմանիայի կանցլերը Զելենսկու հետ քննարկել է Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև բանակցային գործընթացը
19:22 08/04/2022  |  Միջազգային լրահոսՇոլցը պատասխանել է այն հարցին, թե Գերմանիան երբ կդադարի Ռուսաստանից գազ գնել

Депутат Бундестага видит необходимость политического решения нагорно-карабахского конфликта 06/08/2022   12:05  |  Карабахский конфликт
Депутат фракции «Свободные демократы» Бундестага Германии Тиль Мансман подчеркивает, что необходимо найти политическое решение нагорно-карабахского конфликта. В интервью «Арменпресс» Тиль Мансман отметил, что Германия содействует усилиям Минской группы ОБСЕ в переговорах по нагорно-карабахскому конфликту.
«Как член Минской группы Германия поддерживает усилия сопредседателей Минской группы в переговорах по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, учитывая и начавшиеся в сентябре 2020 года и продолжившиеся до ноября военные столкновения между Арменией и Азербайджаном. Германия считает, что необходимо найти политическое решение конфликта. После военных столкновений Германия на уровне Международного комитета Красного Креста предоставила гуманитарную помощь в общей сложности на 2 миллиона евро», - сказал он.
Тиль Мансман коснулся и диалога по нормализации армяно-турецких отношений, подчеркнув, что долгосрочной целью всегда должно быть мирное сосуществование. «Какими бы враждебными ни были отношения между Турцией и Арменией, мы сталкиваемся с реальностью, в которой в условиях глобализации и Армения, и Турция становятся более взаимосвязанными. Армения должна быть открытой для мира и развития торговли», - сказал Мансман.