Ղարաբաղյան հակամարտությունը ոչ թե Հայաստանի Հանրապետության, այլ՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ է․ Արտակ Բեգլարյանը՝ Ալիևին 05/27/2022   23:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այսօր արված մի շարք խնդրահարույց հայտարարություններին և Տելեգրամի իր ալիքում կեռտ առ կետ պատասխանել դրանց։
1. Հայաստանի Հանրապետության հետ սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացն ու արդյունքները չեն կարող ազդել Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն) ներկա և ապագա կարգավիճակի վրա։
Ի վերջո, Ղարաբաղյան հակամարտությունը ոչ թե Հայաստանի Հանրապետության, այլ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ է։
2. Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը չի կարգավորվել, և սա փաստ է, որն ընդունում է ողջ աշխարհը՝ անկախ շահերի և ձևակերպումների որոշակի տարբերություններից։
Իսկ եթե Ադրբեջանը ցանկանում է փակել հակամարտության էջը և հստակեցնել Արցախի կարգավիճակը, ապա կարող է սահմանագծման և սահմանազատման գործընթաց իրականացնել նաև Արցախի Հանրապետության հետ՝ միաժամանակ վերադարձնելով օկուպացված տարածքները և ճանաչելով Արցախի անկախությունը։
3. Հակամարտության կարգավորման հիմնական սկզբունքը ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի լիարժեք իրացումն է։
Սակայն միայն այս փորձությունը հաղթահարելով միջազգային հանրությունը կապացուցի, որ ի տարբերություն Ալիևի հայտարարությունների, այնուամենայնիվ, գոյություն ունի միջազգային իրավունք, որտեղ իր հիմնարար տեղն ունի ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը։
4. Միջազգային իրավունքի մեկ այլ կարևոր սկզբունք է ուժի չկիրառումը/ուժի կիրառման սպառնալիքը, որը նույնպես կոպտորեն խախտվել և անտեսվել է Ադրբեջանի կողմից։
Ավելին, Ալիևն այսօր կրկին սպառնացել է ուժի կիրառման նոր նախադեպերով, ինչը միջազգային հանրության համար կանխարգելիչ և պատժամիջոցային միջոցներ ձեռնարկելու հստակ ազդանշան է։
Ընդունված վարքագծի խրախուսումն ու անտեսումն աստիճանաբար հանգեցնում են միջազգային աղետների՝ դառնալով միջազգային պրակտիկա եւ սովորական իրավունքի մի մասը՝ իրավական սովորույթի օրինակ։

Результаты делимитации и демаркации с Арменией не могут повлиять на нынешний и будущий статус Арцаха: Бегларян ответил Алиеву 05/28/2022 10:07 | Лента новостей
Государственный министр Республики Арцах Артак Бегларян отреагировал на ряд спорных заявлений, сделанных сегодня президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Бегларян в своем Telegram-канале опубликовал свой ответ Алиеву из 4-х пунктов, который приводим ниже:
1.Процесс и результаты делимитации и демаркации с Республикой Армения не могут повлиять на нынешний и будущий статус Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики).
▪В конце концов, Карабахский конфликт не с Республикой Армения, а с Нагорно-Карабахской Республикой.
2.Азербайджано-карабахский конфликт не урегулирован, и это факт, который принимает весь мир, независимо от определенных различий в интересах и формулировках.
▪А если Азербайджан хочет перевернуть страницу конфликта и уточнить статус Арцаха, то может осуществить процесс делимитации и демаркации также с Республикой Арцах, в то же время вернув наши оккупированные территории и признав нашу независимость.
3. Главный принцип урегулирования конфликта-полная реализация и признание права народов на самоопределение.
▪Однако только пройдя через это испытание международное сообщество докажет, что вопреки утверждениям Алиева, тем не менее, есть международное право, где право народов на самоопределение имеет свое основополагающее место.
4. Еще один важный принцип международного права — неприменение силы / угрозы применения силы, которое также грубо попиралось и игнорировалось Азербайджаном.
- Более того, Алиев сегодня вновь пригрозил новыми прецедентами применения силы, что является четким сигналом для международного сообщества о принятии превентивных и санкционных мер. Поощрение и игнорирование девиантного поведения постепенно приводят к международным бедствиям, становясь международной практикой и частью обычного права - примером правового обычая.