ՀՀ քաղաքացին էր, որ կանխեց պետականության փլուզումը, ինքնիշխանության և անկախության կորուստը. Նիկոլ Փաշինյան 05/20/2022   13:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետությունը 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո շատ մեծ ցնցումների միջով անցավ և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին էր, որ կանխեց Հայաստանի Հանրապետության պետականության փլուզումը, ինքնիշխանության և անկախության կորուստը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ժողովրդավարության հայկական ֆորումի ժամանակ իր ելույթում այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ողջունում եմ ժողովրդավարության հայկական ֆորումի անցկացումը: Կարծում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը այս վերնագրով ֆորում անցկացնելու ճիշտ վայրն է: Նույնիսկ ճիշտ ժամանակն է այս ֆորումը անցկացնելու և ճիշտ  վերնագրի ներքո է անցկացվում, որովհետև, սովորաբար, ասում եմ, որ ժողովրդավարությունը Հայաստանի Հանրապետության միջազգային հիմնական բրենդն է: Սովորաբար, Հայաստանի Հանրապետությունում այս պնդումն անելիս ես հղում եմ անում միջազգային ամենատարբեր կազմակերպությունների հրապարակած զեկույցներին, բայց քանի որ այստեղ այդ հրապարակումների, զեկույցների հետ առնչություն ունեցող բազմաթիվ մարդիկ կան, ես հիմա ուզում եմ հարցին նայել հակառակ կողմից: Զեկույցները կարևոր են, բայց ամենաէականը չեն: Զեկույցներն իրականում ոչ թե պատճառ են, այլ արդյունք են: Ես ուզում եմ արձանագրել, որ եթե Հայաստանի Հանրապետությունում ժողովրդավարության մասին խոսելիս հղում եմ անում միջազգային կազմակերպութունների զեկույցներին, հիմա ես ուզում եմ ժողովրդավարության մասին խոսելիս հղում անել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացուն, քանի որ Հայաստանի Հանրապետությունում ժողովրդավարության ամենակարևոր ինստիտուտը քաղաքացու ինստիտուտն է, և ես կարծում եմ, որ հենց քաղաքացին է Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդավարության առանցքային երաշխավորը»,- ասաց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի կարծիքով՝ դա պայմանավորված է նրանով, որ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին գիտի, որ ինքը որոշող է, որ ինքը որոշում կայացնող հիմնական և առանցքային սուբյեկտն է այնպես, ինչպես նախատեսված է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրությամբ:
«Ինչո ՞վ է ընդհանրապես տարբերվում ժողովրդավարական երկրի քաղաքացին, պայմանականորեն ասած, ոչ ժողովրդավարական երկրի քաղաքացուց: Մի շատ, կարծում եմ, էական հանգամանքով: Ժողովրդավարական երկրի քաղաքացին ավելի մեծ պատասխանատվություն է զգում ինքն իր վրա, և հետևաբար, ժողովրդավարական երկրի քաղաքացին մտածելուն, խորհելուն, վերլուծելուն, կշռելուն ավելի մեծ և ավելի շատ ժամանակ է տրամադրում: Ժողովրդավարական հասարակությունում յուրաքանչյուր քաղաքացի զգում է, տեսնում է, գիտի իր պատասխանատվությունը երկրի այսօրվա, երեկվա և ապագայի համար: Հետևաբար, ուզում եմ ասել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո շատ մեծ ցնցումների միջով անցավ և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին էր, որ կանխեց Հայաստանի Հանրապետության պետականության փլուզումը, ինքնիշխանության և անկախության կորուստը»,- ընդգծեց Փաշինյանը:
Վարչապետն առաջարկեց ծափահարել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացուն, ով Հայաստանի Հանրապետությունում ժողովրդավարության առանցքը, հենասյունն ու անկյունաքարն է:
13:16 20/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանն արդարադատության նախարարի նոր տեղակալ է նշանակել
09:38 20/05/2022  |  ՄամուլՆիկոլ Փաշինյանի դաշնակիցների շարքերը նոսրացել են. «Հրապարակ»
09:36 20/05/2022  |  ՄամուլՆիկոլ Փաշինյանը խաբել է. մաս 11. «Ժողովուրդ»
09:32 20/05/2022  |  ՄամուլԱնվտանգության խորհրդի նիստում Նիկոլ Փաշինյանը հստակ հանձնարարական է տվել. «Ժողովուրդ»
19:50 19/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՊաշտոնապես հաստատվեց. Փաշինյանը մեկնում է Բրյուսել, որտեղ կհանդիպի Ալիեւին
14:51 19/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴատավորը հետաձգեց Նիկոլ Փաշինյանի կողմից պետական դավաճանություն կատարելու բողոքի քննությունը, դատական նիստում մթնոլորտը լարվեց (տեսանյութ)
14:01 19/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը հանդիպել է արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերի հետ համագործակցության խորհրդակցական ժողովի մասնակիցներին

Именно гражданин Армении предотвратил распад государственности, потерю суверенитета и независимости - Пашинян 05/20/2022   13:40  |  Лента новостей
Республика Армения после 44-дневной войны 2020 года пережила большие потрясения. И именно гражданин Республики Армения предотвратил распад государственности Республики Армения, утрату суверенитета и независимости.  Об этом, как передает «Арменпресс», премьер-министр РА Никол Пашинян заявил в своем выступлении на Армянском форуме демократии.
«Я приветствую проведение Армянского форума демократии. Я думаю, что Республика Армения – подходящее место для проведения форума с таким названием. Это даже самое нужное время для проведения этого форума, он проводится под правильным названием, потому что я обычно говорю, что демократия является главным международным брендом Республики Армения. Обычно, делая это утверждение в Республике Армения, я ссылаюсь на отчеты, опубликованные различными международными организациями, но поскольку здесь присутствуют многочисленные люди, имеющие отношение к этим публикациям и отчетам, то на сей раз я хочу взглянуть на вопрос с обратной стороны. Отчеты важны, но не это самое существенное. Отчеты на самом деле не причина, они результат. Я хочу заявить, что говоря о демократии в Республике Армения, обычно я ссылаюсь на отчеты международных организаций, но теперь, говоря о демократии, я хочу сослаться на гражданина Республики Армения, потому что важнейший институт демократии в Республике Армения – институт гражданина. Гражданин является основным гарантом демократии в Республике Армения», - заявил премьер-министр.
По словам Никола Пашиняна, это связано с тем, что гражданин РА знает, что он является лицом, принимающим решения, что он является основным, ключевым лицом, принимающим решения, как это и предусмотрено Конституцией РА.
«Чем отличается гражданин демократической страны от гражданина недемократической страны?  Гражданин демократической страны чувствует большую ответственность на себе, следовательно, гражданин демократической страны больше времени тратит на обдумывание, анализ и взвешивание. В демократическом обществе каждый гражданин чувствует, видит и знает свою ответственность за настоящее и будущее страны. Поэтому хочу сказать, Республика Армения после 44-дневной войны 2020 года пережила большие потрясения. И именно гражданин Республики Армения предотвратил распад государственности Республики Армения, утрату суверенитета и независимости», - подчеркнул Пашинян.