Զոհված զինծառայողների հարազատները գիշերել են դատախազության շենքի մոտ 04/28/2022   11:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Զոհված զինծառայողների հարազատները գիշերն անցկացրել են ՀՀ գլխավոր դատախազության շենքի մոտ։ Լրագրողների հետ զրույցում զոհված զինծառայողի հորեղբայր Արսեն Ղուկասյանը մտահոգություն հայտնեց, որ վստահ չեն, որ Նիկոլ Փաշինյանը հինգ օրվա ընթացքում կլինի Հայաստանում, այլ՝ չի դիմի փախուստի, քանի որ ականատես ենք, թե ինչ է կատարվում քաղաքում։
«Ինքն էլ է երևի քաջ գիտակցում, որ արդեն իւր ժամանակը եկել է, վերջը եկել է»,- նշեց Ղուկասյանը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ զոհված զինծառայողների ծնողները ՀՀ գլխավոր դատախազությունից պահանջում էին քրեական գործով իրենց որպես տուժողների իրավահաջորդ ճանաչել, ինչը բավարարվել է։ Մյուս պահանջը, որը ներկայացվել էր ծնողների կողմից, վերաբերում էր Նիկոլ Փաշինյանին քրեական գործով որպես մեղադրյալ ներգրավելուն։ Նշված միջնորդությունը դատախազությունն ուղարկել էր Հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ Մովսես Հակոբյանի հայտարարությունների հիման վրա հարուցված քրեական գործի շրջանակներում քննարկելու։ Ծնողները 48 ժամ ժամանակ էին տվել՝ նշված միջնորդության վերաբերյալ որոշում կայացնելու համար, սակայն երեկ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը և  քրեական գործով հսկողություն իրականացնող դատախազ Արմեն Մուրադյանը ծնողների հետ հանդիպմանը նշեցին, որ քրեական դատավարության օրենսգիրքը սահմանում է 5-օրյա ժամկետ՝ միջնորդության լուծման համար, ինչից հետո իրավիճակը լարվեց Ծնողների և դատախազության ներկայացուցիչների միջև վիճաբանություն է տեղի ունեցել, ապա ծնողների մի մասը որոշել են գիշերել դատախազության շենքի մոտ՝ պահանջելով առավել սեղմ ժամկետներում միջնորդությանը լուծում տալ, մեղադրյալ ներգրավել և կալանավորել Փաշինյանին, քանի որ գտնում են, որ Փաշինյանը կարող է փախչել ՀՀ-ից։

Родственники погибших военнослужащих ночевали у здания Генпрокуратуры Армении 04/28/2022   11:48  |  Лента новостей
Родственники погибших  военнослужащих ночевали у здания Генеральной прокуратуры Армении. Арсен Гукасян, дядя погибшего солдата, в беседе с журналистами заявил, что не уверен, что “Никол Пашинян будет находиться в Армении через 5 дней и не прибегнет к бегству, поскольку мы видим, что творится в городе”.
“Он, наверное, тоже прекрасно осознает, что его время вышло, что конец настал”, - отметил Гукасян.
Они также требуют привлечь Никола Пашиняна в качестве обвиняемого по уголовному делу. Упомянутое ходатайство прокуратура направила в Антикоррупционный комитет для рассмотрения в рамках уголовного дела, возбужденного на основании заявлений Мовсеса Акопяна. Родители дали 48 часов на принятие решение по указанному ходатайству, Однако накануне советник генпрокурора Гор Абрамян и прокурор Армен Мурадян на встрече с родителями отметили, что УПК предусматривает пятидневный срок для разрешения ходатайства. После этого обстановка накалилась, между родителями и представителями прокуратуры возник спор, поле чего часть родственников решила ночевать у здания надзорного ведомства, требуя  разрешения ходатайства в более сжатые сроки, привлечь Пашиняна в качестве обвиняемого и арестовать его, поскольку они считают, что премьер может покинуть страну.