ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ Հայաստանի պատգամավորների այցը Արցախ համաձայնեցված չի եղել խաղաղապահների հետ 04/14/2022   16:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՌԴ արտաքին գործերի նախարարությունն արձագանքել է Հայաստանի ԱԺ ընդդիմադիր պատգամավորների մուտքի արգելքին Արցախ։
«Ռուսական խաղաղապահ զորախումբը (ՌԽԶ) գործում է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթներին խիստ համապատասխան։ Նշված այցը նախապես համաձայնեցված չի եղել ՌԽԶ հրամանատարության հետ», - ասվում է Զախարովայի հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է ՌԴ ԱԳՆ-ի կայքում։
Նա նշել է, որ հայտարարությունները, թե խաղաղապահների գործողություններն, իբր, հակասում են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթներին, իրականությանը չի համապատասխանում։
«Ակնկալում ենք, որ նկատի ունենալով խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում, ինչպես նաեւ հայ-ադրբեջանական սահմանագծում արձանագրվող միջադեպերը հաշվի առնելով, երկու կողմերն էլ ձեռնպահ կմնան այնպիսի քայլերից, որոնք կարող են տարածաշրջանում ավելի սրել իրավիճակը»,- ասել է նա։
14:35 01/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀանրահավաքը կրելու է «Հանուն Արցախի և Հայաստանի» խորագիրը, այն նախաձեռնել են «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները. Իշխան Սաղաթելյանը մանրամասներ է հայտնում ապրիլի 5-ին կայանալիք հավաքից

В МИД РФ прокомментировали ситуацию с недопуском депутатов парламента Армении в Арцах 04/14/2022   16:11  |  Лента новостей
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова прокомментировала ситуацию с недопуском депутатов парламента Армении в Арцах.
Как отметила Захарова, российский миротворческий контингент (РМК) действует в строгом соответствии с положениями Заявления лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 г.,  а указанный визит не был предварительно согласован с командованием РМК.
"Считаем, что заявления о якобы противоречащих положениям Заявления от 9 ноября 2020 г. действиях российских миротворцев не соответствуют действительности. Рассчитываем, что с учетом имевших место инцидентов как в зоне ответственности РМК, так и на отдельных участках армяно-азербайджанской границы обе стороны будут воздерживаться от шагов, которые могли бы дополнительно обострить ситуацию в регионе", - говорится в комментарии Марии Захаровой, опубликованном на сайте МИД РФ.