Հայաստանը երբեք Ադրբեջանից տարածքային պահանջներ չի ունեցել, իսկ Ղարաբաղի հարցը ոչ թե տարածքի, այլ իրավունքի հարց է.Նիկոլ Փաշինյան 04/13/2022   12:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը երբեք Ադրբեջանից տարածքային պահանջներ չի ունեցել, իսկ Ղարաբաղի հարցը ոչ թե տարածքի, այլ իրավունքի հարց է: ԱԺ-ում ելույթի ժամանակ հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա հիշեցրեց, որ մարտի 10-ին ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրներից մեկը Հայաստանին է փոխանցել Ադրբեջանի պատկերացումները խաղաղության պայմանագրի շուրջ: Նա նշեց, որ այդ առաջարկությունները օպերատիվ ձևով քննարկել են և արձանագրել, որ դրանցում Հայաստանի համար անընդունելի ոչինչ չկա.
«Մանավանդ որ, դե յուրե, Հայաստանը Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը և սահմանների անխախտելիությունը ճանաչել է դեռևս 1992 թվականին Անկախ Պետությունների Համագործակցություն ձևավորելու մասին համաձայնագիրը վավերացնելով, և այդ ճանաչումը այսօր էլ մեր ներպետական օրենսդրության մաս է»,-ասաց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը երբեք Ադրբեջանից տարածքային պահանջներ չի ունեցել, և Ղարաբաղի հարցը ոչ թե տարածքի, այլ իրավունքի հարց է.
«Մենք արձանագրել ենք, որ Հայաստանի համար սկզբունքային նշանակություն ունեն Ղարաբաղի հայության անվտանգության երաշխիքները, նրանց իրավունքների և ազատությունների ապահովումը և Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի հստակեցումը:
Եվ հետևաբար՝ օրակարգի այս լրացումով Հայաստանը պատրաստ է խաղաղության բանակցությունների մեկնարկին, և այս դիրքորոշումը արձանագրվել է Բրյուսելում տեղի ունեցած վերջին հանդիպման ընթացքում: Ինչն է կարևոր արձանագրել այս իրավիճակում. մի շատ էական նրբություն: Որ եթե նախկինում մենք հիմքում դնում էինք Ղարաբաղի կարգավիճակը՝ դրանից բխեցնելով անվտանգության երաշխիքներն ու իրավունքները, այժմ հիմքում դնում ենք անվտանգության երաշխիքներն ու իրավունքները՝ դրանից բխեցնելով կարգավիճակը»,- ասաց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ կարգավիճակը տվյալ իրադրության մեջ ոչ թե նպատակ է, այլ միջոց՝ ապահովելու Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգությունն ու իրավունքները:
11:52 13/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարության ձախողումների բեռը բաշխելիս Փաշինյանը հասավ ՀԱՊԿ-ին. Մեղադրում է Սոթք-Խոզնավար հատվածում դեպքերին ոչ պատշաճ արձագանքելու մեջ

Статус Карабаха является не целью, а средством обеспечения безопасности и права армян Арцаха - Пашинян 04/13/2022   13:49  |  Лента новостей
И Армении никогда не было территориальных претензий к Азербайджану, а вопрос Карабаха – это вопрос не территории, а права, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе своего выступления в парламенте РА.
Он напомнил, что 10 марта одна из стран-сопредседателей МГ ОБСЕ передала Армении представления Азербайджана по поводу мирного договора. Он отметил, что эти представления в оперативном порядке были вынесены на обсуждение, по итогам которого было зафиксировано, что в них для Армении нет ничего неприемлемого.
“Тем более, что де-юре Армения признала территориальную целостность и нерушимость границ Азербайджана еще в 1992 году, ратифицируя Соглашение о создании СНГ. Это признание и сегодня является частью нашего внутригосударственного законодательства”, - сказал Пашинян.
По его словам, Армения никогда не предъявляла территориальных претензий к Азербайджану, а вопрос Карабаха является вопросом не территории, а права.
“Мы зафиксировали, что для Армении принципиальное значение имеют гарантии безопасности армян Нагорного Карабаха, обеспечение их прав и свобод и уточнение окончательного статуса Нагорного Карабаха. Следовательно, дополнив этими пунктами повестку, Армения готова к началу мирных переговоров. И эта наша позиция была зафиксирована в ходе нашей последней встречи в Брюсселе”, - отметил он.
Как указал он, есть важный нюанс, который следует зафиксировать.
“Если в прошлом мы брали за основу статус Карабаха, из которого вытекали вопросы гарантий безопасности и прав, то теперь мы ставим в основу гарантии безопасности и права, из которых вытекает вопрос статуса. Мы фиксируем, что в данной ситуации вопрос статуса является не целью, а средством обеспечения безопасности и прав армян Нагорного Карабаха”, - заявил Пашинян.