Ինձ պետք է մեղադրեն ոչ թե հողերը հանձնելու, այլ՝ չհանձնելու մեջ.Նիկոլ Փաշինյան 04/13/2022   10:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եթե ինձ ուզում են օբյեկտիվ մեղադրանք վերագրել,ապա ինձ պետք է մեղադրեն ոչ թե հողերը հանձնելու, այլ՝ չհանձնելու մեջ: Ես հիմա ուզում եմ խոստովանել, որ, այո, հնարավոր է մեղավոր եմ դրա մեջ: ԱԺ-ում ելույթ ունենալիս հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ տարածքներ հանձնելով գուցե կփրկեր հազարավոր կյաքներ, իսկ չհանձնելով, փաստորեն հազարավոր զոհերի հանգեցրած որոշումների հեղինակ է դարձել.
«Ես ուզում եմ խոստովանել՝ հնարավոր է, որ մեղավոր եմ դրանում։ Մեղավոր եմ, որ 2018-2019 թվականներին մեր հանրության առաջ չեմ կանգնել ու չեմ բարձրաձայնել, որ մեր բոլոր բարեկամները մեզնից ակնկալում են, որ մենք այս կամ այն կոնֆիգուրացիայով Ադրբեջանին հանձնենք յոթ հայտնի շրջանն ու իջեցնենք Արցախի կարգավիճակի համար մեր սահմանած նշաձողը:
Մեղավոր եմ, որ մեր ժողովրդին չեմ ասել, որ միջազգային հանրությունը միանշանակորեն ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, ակնկալում է, որ մենք էլ ճանաչենք, ակնկալում է, որ Ղարաբաղից հեռացած ադրբեջանցիները լիարժեք ներգրավված լինեն Լեռնային Ղարաբաղի ապագայի որոշման ու կառավարման հարցերում։
Մեղավոր եմ, որ հստակ ու աներկբա չեմ ասել, որ առաջարկվող մեզ համար անընդունելի սցենարները ընդունելի չեն եղել Ադրբեջանի համար ու միջազգային հանրության ներկայացուցիչները մեզ երբեմն հստակ, երբեմն դիվանագիտական եղանակով ասում էին, որ այդ ամենը հայկական կողմից ընդունվելու դեպքում, դեռ պետք է համոզել Ադրբեջանին, որ նա ընդունի. այս ամենը պարտավոր էի մանրամասն ներկայացնել մեր ժողովրդին, սա չանելն է իմ իրական մեղքը։ Հանձնելով գուցե կփրկեի հազարավոր կյանքեր, իսկ չհանձնելով, փաստորեն, հազարավոր զոհերի հանգեցրած որոշումների հեղինակ դարձա»,- ասաց Փաշինյանը:
10:07 12/04/2022  |  ՄամուլՆիկոլ Փաշինյանի պատկերով առարկաները ով որտեղ կարողանում, օգտագործում է. «Հրապարակ»
09:46 12/04/2022  |  ՄամուլԸնդդիմադիրներին թիրախավորելու համար նոր ռեսուրսներ են դաշտ մտցրել. «Փաստ»

Меня должны обвинять не в сдаче земель, а в отказе от их сдачи - Пашинян 04/13/2022   11:20  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян ответил на обвинения в сдаче земель.
"Если мне хотят предъявить объективное обвинение, то меня должны обвинять не в сдаче земель, а в отказе от их сдачи. Я сейчас хочу признаться, что я, возможно, в виноват в этом", - заявил Пашинян, выступая с трибуны НС.
По его словам, возможно, сдав территории, он сумел бы спасти тысячи жизней, но, как отметил премьер, отказавшись сделать это, он стал виновным в гибели тысяч человек.
"Я хочу признаться, что возможно, я виновен в этом. Виновен в том, что в 2018-2019 гг. не сказал прямо народу, что все наши друзья, далекие и близкие, ждут от нас в той или иной конфигурации сдачи Азербайджану пресловутых семи районов  и снижения установленной нами планки по статусу Арцаха. Я виновен в том, что не сказал нашему народу, что международное сообщество признает территориальную целостность Азербайджана и ожидает полноценного участия покинувших Карабах азербайджанцев в принятии решения по его дальнейшей судьбе. Я виновен, что внятно и без обиняков не заявил, что предлагаемые нами неприемлемые сценарии были неприемлемы для Азербайджана, и представители международного сообщества нам порой ясно, порой дипломатично говорили, что в случае принятия всего этого армянской стороной еще придется уговаривать Азербайджан, чтобы он принял. Я обязан был все это подробно представить нашему народу. Именно в отказе сделать это и заключается моя настоящая вина", - сказал Пашинян.