Ռուսական կողմը պարզաբանել է, թե ԱԺ պատգամավորների մուտքը Արցախ չի թույլատրվում՝ սադրանքներից զերծ մնալու նկատառումներով.Արարատ Միրզոյան   04/13/2022   16:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ռուսական կողմը պատճառաբանել է, թե կարող է Արցախում նոր սադրանքներ լինեն, ուստի սահմանափակվել է ԱԺ ընդդիմադիր «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների պատգամավորների մուտքը Արցախ.
«Այն պահից սկսած, երբ հայտնի դարձավ, որ ԱԺ պատգամավորները չեն կարողանում Լաչինի միջանցքով մուտք գործել Արցախ, մենք ձեռնարկել ենք գործողություններ, կապ ենք հաստատել և՛ ԼՂ իշխանությունների հետ, և՛ ՌԴ իշխանությունների հետ՝ բարձր մակարդակով:
Մեզ հավաստիացրել են, որ ԱԺ պատգամավերների մուտքը Արցախ չի թույլատրվում՝ սադրանքներից զերծ մնալու նկատառումներով»,-ԱԺ-ում պարզաբանեց ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը:
Ինչ վերաբերվում է հայկական կողմի դիրքորոշմանը՝ Միրզոյանը նշեց, որ այն հստակ արձանագրված է ԱԳՆ հայտարարության մեջ, որ պատգամավորների մուտքը սահմանափակելը հակասում է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին.
«Լաչինի միջանցքով որեւէ շարժի սահմանափակում նախատեսված չէ, և՛ ՀՀ քաղաքացիները և՛ ԱԺ պատգամավորները պետք է անարգել մուտք ունենան Լեռնային Ղարաբաղ»,-ասաց Միրզոյանը:
16:38 13/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԸնդդիմությունը բոյկոտել է Կառավարության հետ հարցուպատասխանը. ներկա է միայն մեկ պատգամավոր

Мирзоян рассказал об объяснениях российской стороны по поводу недопуска депутатов НС Армении в Арцах 04/13/2022 17:24 | Лента новостей
“Как только стало известно, что депутаты не могут въехать в Арцах по Лачинскому коридору, мы предприняли шаги, в частности, мы установили связь и с властями Арцаха, и с властями РФ на высоком уровне. Нас заверили в том, что депутатам не позволяют въехать в Арцах во избежание возможных провокаций”, - заявил глава МИД Армении.
Что касается позиции армянской стороны, Мирзоян отметил, что она четко сформулирована в заявлении МИД, согласно которому ограничение на въезд депутатов противоречит положениям трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г..
“Ограничение на передвижение по Лачинскому коридору не предусмотрено, и граждане РА, в том числе депутаты НС, должны иметь беспрепятственный доступ в Нагорный Карабах”, - сказал Мирзоян.