Փաշինյանը Շառլ Միշելին ներկայացրել է Ադրբեջանի գործողությունների հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակը, հումանիտար խնդիրները 04/06/2022   18:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն առանձնազրույց է ունեցել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են այսօր նախատեսված Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպմանը և կարևորել երկխոսության շարունակականությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է ադրբեջանական ստորաբաժանումների վերջին  գործողությունների հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակը, հումանիտար խնդիրներն ու ընդգծել միջազգային հանրության հասցեական արձագանքի անհրաժեշտությունը:
ՀՀ վարչապետը և Շառլ Միշելը մտքեր են փոխանակել նախորդ տարվա դեկտեմբերի 14-ին Բրյուսելում կայացած եռակողմ հանդիպմանը ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքի վերաբերյալ:
Կողմերը հույս են հայտնել, որ այսօրվա եռակողմ բանակցությունները կլինեն արդյունավետ, ինչը կնպաստի կայունությանն ու խնդիրների համապարփակ կարգավորմանը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Շառլ Միշելը քննարկել են նաև Հայաստան-ԵՄ երկկողմ օրակարգին վերաբերող հարցեր, մասնավորապես, ԵՄ-ի կողմից Հայաստանի համար հայտարարված 2.6 միլիարդ եվրոյի տնտեսական և ներդրումային պլանի իրագործման ընթացքը:
15:10 06/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԻշխանափոխության անհրաժեշտությունը.ի՞նչ են մտածում քաղաքացիները (տեսանյութ)
13:12 06/04/2022  |  Քրեական խրոնիկոն«Թվում էր, թե ամբողջ համակարգն իմ դեմ է եղել». պատմության ուսուցիչը հրաժարվեց նախկին ցուցմունքից

Пашинян и Мишель провели встречу в Брюсселе 04/06/2022   19:25  |  Лента новостей
Находящийся с рабочим визитом в Брюсселе премьер-министр Никол Пашинян провел встречу с председателем Европейского совета Шарлем Мишелем. Подробности сообщает пресс-служба премьер-министра Армении.
Собеседники коснулись запланированной на сегодня трехсторонней встречи премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна, председателя Европейского совета Шарля Мишеля и президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, подчеркнув важность продолжения диалога.
Никол Пашинян представил ситуацию, сложившуюся в Арцахе вследствие недавних действий азербайджанских подразделений, гуманитарные вопросы и подчеркнул необходимость адресного реагирования со стороны международного сообщества.
Премьер-министр Пашинян и Шарль Мишель обменялись мнениями о реализации договоренностей, достигнутых на состоявшейся 14 декабря прошлого года в Брюсселе трехсторонней встрече.
Стороны выразили надежду, что сегодняшние трехсторонние переговоры будут эффективными, что будет способствовать стабильности и всеобъемлющему урегулированию вопроса.
Никол Пашинян и Шарль Мишель обсудили также вопросы двусторонней повестки Армения-ЕС, в частности, реализацию объявленного ЕС для Армении инвестиционного и экономического плана на сумму 2,6 млрд евро.