Հայ գերիները դատվում են արագացված կարգով՝ առանց արդար դատավարության ընթացակարգերի. Amnesty International 03/30/2022   12:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Բրիտանական Amnesty International կազմակերպությանը զեկույց է հրապարակել, որտեղ անդրադարձել է նաև Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայ գերիներին և նրանց հետագա ճակատագրին:
Զեկույցում նշվում է, որ դեռևս սեպտեմբերին Եվրախորհուրդն իր զեկույցում «մտահոգություն էր հայտնել տասնյակ գերիների՝ անմարդկային պայմաններում գտնվելու փաստի կապակցությամբ»։
Ըստ զեկույցի՝ Ադրբեջանում գերության մեջ մնացածների ստույգ թիվը տարեվերջին հայտնի չէր։
«Տասնյակ գերիներ շարունակում են մնալ անմարդկային պայմաններում և ենթարկվում արագ, անարդար դատավարությունների։ Իսկ շուրջ 30 հայ գերիների ճակատագիրն ու գտնվելու վայրը մնում են անհայտ՝ նրանց բռնի անհետացման և հնարավոր սպանության մասին պնդումների ֆոնին», - նշված է զեկույցում։

Армянских пленных судят в Азербайджане в ускоренном порядке, без соблюдения процедур справедливого судебного разбирательства - Amnesty International 03/30/2022 12:29 | Лента новостей
Британская организация Amnesty International опубликовала доклад, в котором коснулась незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских пленных и их дальнейшей судьбы.
В докладе отмечается, что Совет Европы еще в своём сентябрьском докладе “выражал тревогу в связи с тем фактом, что десятки пленных находятся в бесчеловечных условиях”.
Согласно докладу, точное количество, пленных, удерживаемых в азербайджанском плену, на конец года оставалось неизвестным.
“Десятки пленных продолжают оставаться в бесчеловечных условиях. Их судят в ускоренном порядке, без соблюдения процедур справедливого судебного разбирательства. А судьба и местонахождение примерно 30 армянских пленных остается неизвестной на фоне утверждений об их насильственном исчезновении и возможном убийстве”, – говорится в докладе.