ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողովը դարձել է օրենսդիր մարմինների համագործակցության գործուն հարթակ. Նիկոլ Փաշինյան 03/29/2022   10:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 29-ին մասնակցել է ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի 30-ամյակին նվիրված նիստին: ԱՊՀ պետությունների խորհրդարանների նախագահներն ընթերցել են իրենց պետությունների ղեկավարների ուղերձները: ՀՀ ԱԺ նախագահը ներկայացրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձը: Ուղերձում մասնավորապես ասվում է.
«Անցած տարիների ընթացքում Միջխորհրդարանական վեհաժողովը դարձել է մասնակից պետությունների օրենսդիր մարմինների համագործակցության գործուն հարթակ: Վստահ եմ, որ Միջխորհրդարանական վեհաժողովի օրակարգում առկա հարցերը կարելի է համատեղ լուծել՝ հենվելով պառլամենտարիզմի լավագույն ավանդույթների վրա, գտնել այնպիսի կարեւոր խնդիրների արդյունավետ լուծումներ, ինչպիսիք են՝ քաղաքացիների սահմանադրական իրավունքների եւ ազատությունների պաշտպանությունը, պետականաշինությունը, իշխանության թեւերի միջեւ փոխգործակցությունը, քաղաքացիական հասարակության ձեւավորումը:
Հայաստանի Հանրապետությունն առանձնահատուկ նշանակություն է տալիս միջխորհրդարանական համագործակցության հետեւողական զարգացմանը: Վստահ ենք, որ ԱՊՀ ՄԽՎ շրջանակներում բազմակողմ փոխգործակցության պատկառելի փորձի հարստացումն այսուհետ եւս կնպաստի ինչպես մեր երկրների օրենսդիր մարմինների արդյունավետ գործունեությանը, այնպես էլ՝ մեր պետությունների միջեւ ընդհանուր առմամբ համագործակցության զարգացմանը»:
18:39 26/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը որոշում է ստորագրել
16:20 26/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետի և արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերի ղեկավարների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցական ժողովի հերթական նիստը
09:04 26/03/2022  |  ՄամուլՄութ ու լղոզված որոշումներ. «Փաստ»
08:58 26/03/2022  |  ՄամուլԷդուարդ Աղաջանյանի ասուլիսի ժամանակ նրան զանգահարողը Նիկոլ Փաշինյանն է եղել․«Հրապարակ»
08:45 26/03/2022  |  ՄամուլՆույն «ձեռքը», նույն ձեռագիրը. «Փաստ»
23:33 25/03/2022Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Վլադիմիր Պուտինի հետ
22:28 25/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանի այցը Ռուսաստան նախատեսված է ապրիլի երկրորդ տասնօրյակում․ Զախարովա

МПА СНГ стала активной площадкой для взаимодействия законодательных органов государств-участников - Пашинян 03/29/2022 10:17 | Лента новостей
Делегация во главе с председателем Национального Собрания Армении Аленом Симоняном 29 марта приняла участие в заседании к 30-летию МПА СНГ. Спикеры парламентов государств-членов СНГ зачитали послания глав своих государств. Председатель НС представил поздравительное послание премьер-министра РА Никола Пашиняна:
“За последние годы Межпарламентская ассамблея стала действенной площадкой для взаимодействия законодательных органов государств-участников. Убежден, вопросы повестки дня МПА могут решаться совместно, на основе лучших традиций парламентаризма, находить эффективные решения таких важных проблем, как защита конституционных прав и свобод граждан, государственное строительство, взаимодействие между ветвями власти, формирование гражданского общества.
Республика Армения придает особое значение последовательному развитию межпарламентского сотрудничества. Уверены, что обогащение солидного опыта многостороннего взаимодействия в рамках МПА СНГ будет и впредь содействовать как эффективной деятельности законодательных органов наших стран, так и развитию сотрудничества между нашими государствами в целом”.