Ադրբեջանի պահվածքը մարդասիրական ահաբեկչություն է. Արցախի ԱԳՆ-ն՝ գազամատակարարման դադարեցման մասին 03/22/2022   16:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 21-ի երեկոյան Ադրբեջանի իշխանությունները կրկին խափանել են Արցախի գազամատակարարումը՝ խիստ ցուրտ եղանակային պայմաններում Արցախի բնակչությանը զրկելով ջեռուցման կարևոր ռեսուրսից։ Այս մասին նշված է Արցախի ԱԳՆ տարածած հայտարարության մեջ՝ գազի մատակարարման դադարեցման կապակցությամբ։
«Ադրբեջանի պահվածքը մարդասիրական ահաբեկչություն է։ Այն կոպտորեն խախտում է միջազգային մարդասիրական և միջազգային իրավունքի նորմերն ու սկզբունքները, որևէ ձևով չի տեղավորվում բարոյականության շրջանակներում։ Այդ ստոր արարքը ատելության և ազգայնամոլության հերթական դրսևորում է։
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը խստիվ դատապարտում է Ադրբեջանի քաղաքականությունը և դիմում միջազգային հանրությանը՝ համարժեք գնահատականի ակնկալիքով։
Ադրբեջանի մարդատյաց քայլերը չեն կարող ազդել Արցախի ժողովրդի կամքի և հաստատակամության վրա։ Մենք շարունակելու ենք ապրել և արարել մեր պատմական հայրենիքում, զարգացնել և զորացնել մեր անկախ պետականությունը»,- նշված է հայտարարությունում։
14:51 22/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի հայության էթնիկ զտման ադրբեջանական քաղաքականության համար գտնվել է «մանր վրեժխնդրության» գործիք. ՄԻՊ-երի համատեղ հայտարարությունը

Поведение Азербайджана – не что иное, как гуманитарный терроризм: МИД Арцаха призвал мир дать адекватную оценку содеянному 03/22/2022   16:24  |  Лента новостей
Поведение Азербайджана – не что иное, как гуманитарный терроризм, говорится в заявлении министерства иностранных дел Республики Арцах в связи с прекращением газоснабжения.
“21 марта вечером власти Азербайджана вновь сорвали газоснабжение Арцаха, в очень холодных погодных условиях лишив население важного ресурса отопления. Поведение Азербайджана – не что иное, как гуманитарный терроризм. Оно грубо нарушает все нормы и принципы международного публичного и гуманитарного права, никак не укладывается в рамки нравственности. Этот вопиющий поступок является очередным проявлением ненависти и национализма”, - отмечается в заявлении.
Министерство иностранных дел Республики Арцах строго осуждает политику Азербайджана и обращается к международному сообществу с настоятельной просьбой дать адекватную оценку содеянному․
“Человеконенавистнические шаги Азербайджана не могут повлиять на волю и решимость народа Арцаха. Мы продолжим жить и созидать  на нашей исторической Родине, развивать и укреплять нашу независимую государственность”, - говорится в заявлении.