Խաղաղապահների միջնորդությամբ աշխատանք է տարվում՝ Արցախում գազամատակարարումը վերականգնելու համար 03/22/2022   12:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախում երեկվանից դադարեցված գազամատակարարումը դեռ չի վերականգնվել։ Խաղաղապահների միջնորդությամբ աշխատանք է տարվում խնդիրը կարգավորելու համար: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի մամուլի քարտուղար Լուսինե Ավանեսյանը՝ հավելելով, որ հավելյալ ինֆորմացիայի դեպքում տեղյակ կպահեն։
Հիշեցնենք, որ մարտի 8-ին, ժամը 1։00–ի սահմանում, գազատարի վնասման պատճառով Արցախի տարածքում խափանվել էր գազամատակարարումը, իսկ ադրբեջանական կողմը պարբերաբար խոչընդոտում էր գազատարի վերանորոգման աշխատանքներին։ Շուրջ 10 օր Արցախը կանգնած էր հումանիտար աղետի առջև՝ զրկված լինելով գազամատակարարումից և եղանակային ոչ բարենպաստ պայմաններում ջեռուցման տարրական պայմաններից։ Ի վերջո, ռուս խաղաղապահ ուժերի միջնորդությամբ, հնարավոր է եղել վերանորոգել և ապահովել գազամատակարարումը, սակայն երեկ՝ մարտի 21-ին հայտնի դարձավ, որ վերանորոգման աշխատանքների քողի ներքո ադրբեջանական կողմը գազատարի վրա փական է տեղադրել, որ ցանկության դեպքում՝ ցանկացած պահի կարողանա դադարեցնել Արցախում գազամատակարարումը։ Արցախում մարտի 21-ից կրկին գազ չկա։
17:02 21/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՓրկարարներն ու Ոստիկանները միացել են ձնամաքրման աշխատանքներին
14:31 21/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱսկերանում ձյան շերտի բարձրությունը 1 մ-ից հասնում է 1,20սմ-ի. Արցախի ՆԳՆ

При посредничестве миротворцев ведется работа по возобновлению подачи газа в Арцах - Аванесян 03/22/2022   13:29  |  Лента новостей
Газоснабжение Арцаха, прерванное со вчерашнего дня, еще не возобновилось. Об этом  в беседе с “ФактИнфо” сообщила пресс-секретарь президента Республики Арцах Лусине Аванесян.
“При посредничестве миротворцев ведется работа по урегулированию проблемы”, - сказала она.
Аванесян добавила, что в случае появления дополнительной информации они поставят в известность общественность.
Напомним, что газоснабжение Арцаха было прервано 8 марта около 01:00 из-за повреждения газопровода. Азербайджанская сторона периодически чинила препятствия для ремонта газопровода. Около 10 дней Арцах находился на грани гуманитарной катастрофы из-за отсутствия газоснабжения в условиях неблагоприятной погоды и возможности элементарного обогрева помещений. В конце концов, при посредничестве российских миротворцев удалось отремонтировать газопровод и восстановить газоснабжение. Однако накануне, 21 марта, стало известно, что под предлогом якобы ремонта газопровода азербайджанская сторона установила вентиль, чтобы перекрывать подачу газа в Арцах в любой момент, когда пожелает. В Арцахе с 21-го марта снова нет газа.