Արցախի հայության էթնիկ զտման ադրբեջանական քաղաքականության համար գտնվել է «մանր վրեժխնդրության» գործիք. ՄԻՊ-երի համատեղ հայտարարությունը 03/22/2022   14:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի և Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանները համատեղ հայտարարություն են տարածել, որում, մասնավորապես, նշված է.
«Արցախի հայության էթնիկ զտման ադրբեջանական քաղաքականության համար գտնվել է «մանր վրեժխնդրության» գործիք:
Երեկ երեկոյան ադրբեջանական կողմը դիտավորյալ կրկին դադարեցրել է Հայաստանից դեպի Արցախ գազ մատակարարող միակ գազատարի աշխատանքները։ Մարտի 8-ին առաջին անգամ իբր թե վթարի անվան տակ դադարեցվեց Արցախի գազամատակարարումը, ապա ադրբեջանական կողմն այդպես էլ թույլ չտվեց Արցախի մասնագետներին մոտենալ իբրև թե «վթարի» վայրին, որն իրենց վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքում էր։ Այդ պահից սկսած պարզ էր, որ Արցախի հայության նկատմամբ Ադրբեջանի պետական ատելության քաղաքականությունը գտել է ճնշման ևս մեկ միջոց։
Հավաստի փաստերի համադրմամբ՝ ակնհայտ է դառնում, որ վթարավերականգնողական աշխատանքների իրականացնելու ընթացքում կամ դրանց անվան տակ, ադրբեջանական կողմը փական է տեղադրել գազատարի վրա` ինչի միջոցով ցանկացած պահի այն փակելով՝ ահաբեկում է Արցախի խաղաղ բնակչությանը՝ թողնելով առանց ջեռուցման, տաք ջրի և այլ կենսական պայմանների, որոնք անհրաժեշտ են, հատկապես, նման ցուրտ եղանակային պայմաններում։
Մարտի 19-ին վերականգնված գազամատակարարումը շարունակվեց ավելի քիչ, քան երեք օր։ Սաստիկ ձմեռային այս եղանակին, Արցախի երեխաները, ծերերը, հիվանդներն ու տեղահանվածները զրկված են ջեռուցումից։ Մարդիկ կրում են անասելի դժվարություններ։ Արցախում հումանիտար ճգնաժամը շարունակվում է։
Մեզ համար կասկածից վեր է, որ ադրբեջանական կողմը միտումնավոր կերպով շարունակում է Արցախի բնակչության ճնշման ու ահաբեկման պետական քաղաքականությունը։ Նպատակը չի փոխվել. Արցախը ենթարկել էթնիկ զտման ու դատարկել բնիկ հայերից։
Ավելի քան 100.000 հայ բնակչության նկատմամբ այս ամոթալի «վրեժխնդրությունը» անընդունելի է։ Պետական այս ձեռագիրը լավագույնս բնորոշում է Ադրբեջանի կողմից հնչեցվող «հանդուրժողականության» թեզերի կեղծ ու սնանկ էությունը։
Խստագույնս դատապարտում ենք ադրբեջանական պետության կողմից Արցախի բնակչության նկատմամբ էթնիկ ատելության ու վրեժխնդրության շարունակվող այս գործելակերպը։
Կոչ ենք անում մարդու իրավունքների հարցերով զբաղվող միջազգային կազմակերպություններին ու դերակատարներին ճնշում գործադրել ադրբեջանական կողմի վրա՝ մարդու իրավունքների այս լայնածավալ ու շարունակվող խախտումը վերացնելու համար»։
10:18 22/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ն այցելել է Պաշտպանության նախարարության կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալ

Для азербайджанской политики этнической чистки армян Арцаха найден инструмент “мелкой мести” – заявление омбудсменов 03/22/2022 16:42 | Лента новостей
Защитник прав человека Армении и Арцаха Кристине Григорян и Гегам Степанян выступили с совместным заявлением, в котором говорится:
“Для азербайджанской политики этнической чистки армян Арцаха найден инструмент “мелкой мести”.
Вчера вечером азербайджанская сторона умышленно вновь остановила работу единственного газопровода, по которому газ из Армении поступает в Арцах. 8 марта в первый раз подача газа в Арцах была остановлена якобы по причине аварии, но азербайджанская сторона не допустила арцахских специалистов к месту якобы “аварии”, которое находится на подконтрольной ей территории. С этого момента стало ясно, что политика государственной ненависти Азербайджана к армянам Арцаха нашла еще одно средство по оказанию давления.
При сопоставлении достоверных фактов становится очевидным, что в ходе или под видом проведения аварийно-восстановительных работ азербайджанская сторона установила на газопроводе задвижку, при помощи которой она, в любой момент перекрывая подачу газа, терроризирует мирное население Арцаха, оставляя людей без отопления, горячей воды и других жизненно важных условий, особенно в такую холодную погоду.
Газоснабжение, восстановленное 19 марта, длилось менее трех дней. В эту суровую зимнюю погоду дети, старики, больные и вынужденные переселенцы Арцаха лишены отопления. Люди испытывают неописуемые трудности. Гуманитарный кризис В Арцахе продолжается.
У нас нет сомнений в том, что азербайджанская сторона сознательно продолжает государственную политику оказания давления и запугивания народа Арцаха. Цель не изменилась: подвергнуть Арцах этнической чистке и изгнать коренных армян.
Эта постыдная “месть” в отношении более чем 100 000 армян неприемлема. Этот государственный почерк наилучшим образом обнажает фальшивую и несостоятельную суть тезисов о “толерантности”, озвучиваемых Азербайджаном.
Мы решительно осуждаем эту продолжающуюся практику этнической ненависти и мести со стороны азербайджанского государства в отношении народа Арцаха.
Призываем международные правозащитные организации и акторов оказать давление на азербайджанскую сторону, чтобы устранить это широкомасштабное и продолжающееся нарушение прав человека.