Խստորեն դատապարտում եմ ադրբեջանական պետության շարունակվող հանցավոր քաղաքականությունը. ՄԻՊ 03/14/2022   10:32  |  Մեկնաբանություն
Ադրբեջանական կողմն արդեն շուրջ մեկ շաբաթ է թույլ չի տալիս Արցախի ներկայացուցիչներին վերականգնել գազատարի ենթադրյալ «խափանումը»։ Այդպիսով ավելի քան 100.000 մարդ եղանակային ցուրտ պայմաններում զրկված է ջեռուցման հնարավորությունից։
Զուգահեռաբար, պարբերաբար անջատվում է էլեկտրականությունը։ Սա էլ ավելի է խորացնում հումանիտար այն ծանր իրավիճակը, որը ստեղծվել է պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ ՄԻՊ Քրիստինե Գրիգորյանը։
«Արդյունքում հիվանդանոցներ, դպրոցներ, մանկապարտեզներ, տեղահանվածների ժամանակավոր կացարաններ զրկված են ապրելու տարրական պայմաններից, հնարավոր չէ իրացնել անձանց առողջապահական, երեխաների կրթության իրավունքը։
Բացի այս, ադրբեջանական զինված ուժերն արդեն մեկ շաբաթ է, ինչ շարունակում են ինտենսիվորեն կրակել Արցախի գյուղերի խաղաղ բնակչության ուղղությամբ. Ասկերանի շրջանի Խրամորթ գյուղ, Ասկերան քաղաք, Մարտունու շրջանի Կարմիր շուկա և Խնուշինակ գյուղեր։ Խրամորթում քաղաքացիական մեկ անձ վիրավորում է ստացել։
Այս ամենը միտված է Արցախում ապրող մարդկանց շրջանում վախի, ահաբեկման մթնոլորտը պահպանելուն՝ նպատակ ունենալով հայաթափել ու էթնիկ զտման ենթարկել Արցախը իր բնիկ հայերից։
Խստորեն դատապարտում եմ ադրբեջանական պետության շարունակվող հանցավոր քաղաքականությունը։ Կոչ եմ անում միջազգային կազմակերպություններին հստակ արձագանքել իրավիճակին ու ավելացնել ճնշումը Ադրբեջանի նկատմամբ այս հանցավոր վարքագիծը դադարեցնելու համար։
Մարդու իրավունքները համընդանուր են, դրանք պետք է դուրս դիտվեն աշխարհաքաղաքական կոնյուկտուրայից։
Այս հաղորդագրությունն ուղարկվել է միջազգային կազմակերպություններին ու դիվանագիտական առաքելություններին»,֊նշել է ՄԻՊ֊ը։
17:56 11/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՔրիստիննե Գրիգորյանն ընդունել է ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Թերեզա Ռիբեյրոյի գլխավորած պատվիրակությանը
14:16 11/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ դեսպանը ցանկություն է հայտնել շարունակելու ՄԻՊ գրասենյակի հետ գերազանց համագործակցությունն ու գործընկերությունը
18:12 10/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՇարունակական բնույթի համակարգային խնդիրներ Խարբերդի մանկատանը. Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի չհայտարարված այցի արդյունքները
15:02 03/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրման Թաթոյանի հետ 20-ից ավել աշխատակից է ազատվել պաշտոնից՝ սեփական դիմումի համաձայն, կան բաժիններ, որտեղ աշխատող չունենք. Գրիգորյան
13:15 01/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ՄԻՊ Քրիստիննե Գրիգորյանն ընդունել է ԵՄ-ում և Եվրոպայում Կանադայի հատուկ բանագնացին
16:10 28/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ Քրիստիննե Գրիգորյանն ընդունել է ԵԽ երևանայան գրասենյակի պատվիրակությանը
18:08 25/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ՄԻՊ-ը պարբերաբար տեղեկատվություն է ստանում Ուկրաինայի հայ համայնքի, ՀՀ քաղաքացիների խնդիրների վերաբերյալ
16:49 25/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ մարդու իրավունքների նորանշանակ պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը ծանոթացել է աշխատակազմի հետ (Տեսանյութ)

Омбудсмен Армении призвала международные организации усилить давление на Азербайджан для остановки его преступных действий 03/14/2022 11:20 | Комментарий
Омбудсмен Армении Кристине Григорян призвала международные организации и дипломатические миссии четко отреагировать на ситуацию в Арцахе и усилить давление на Азербайджан.
Она напомнила, уже на протяжении недели азербайджанская сторона не позволяет представителям Арцаха починить газопровод.
“Таким образом, более 100 000 человек лишены отопления в холодную погоду. Параллельно периодически имеет место отключение электричества. Это усугубляет и без того тяжелую гуманитарную ситуацию, создавшуюся во время и после войны. В результате больницы, школы, детские сады, временные приюты для переселенцев лишены элементарных бытовых условий, невозможно реализовать право людей на охрану здоровья и образование детей”, - говорится в заявлении.
Помимо этого, как напомнила Григорян, уже неделю азербайджанские вооруженные силы ведут интенсивный огонь по мирному населению арцахских села. Обстреливаются село Храморт Аскеранского района, город Аскеран, села Кармир Шука и Хнушинак Мартунинского района. В Храморте был ранен мирный житель.
“Все это нацелено на поддержание атмосферы страха и террор проживающих в Арцахе людей с целью выселения армян и этнической чистки Арцаха от коренных армян",-говорится в заявлении.
Омбудсмен решительно осуждает продолжающуюся преступную политику азербайджанского государства.
Кристине Григорян призвала международные организации и дипломатические миссии четко отреагировать на ситуацию и усилить давление на Азербайджан для остановки этих преступных действий.
“Права человека универсальны, они должны рассматриваться вне геополитической конъюнктуры. Это заявление направлено в международные организации и дипмиссии”, - сообщила омбудсмен Армении.