Երեկ երեկոյից մինչև վաղ առավոտ ադրբեջանցիները Թաղավարդի ուղղությամբ պարբերաբար կրակահերթեր են արձակել․ կրակել են նաև խաղաղապահների հենակետի ուղղությամբ (տեսանյութ) 03/11/2022   11:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Թաղավարդ գյուղում ամբողջ գիշերը լարված է եղել։ Գյուղի բռնազավթված հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերից պարբերաբար կրակահերթեր են արձակվել գյուղի ուղղությամբ։
«Գիշերը ժամը 4-ից սկսել են անկանոն կրակել։ Մոտավորապես 1,5 ժամ անց բարձր լսվում էր նամազի ձայնը, իսկ առավոտյան 10։30-ի կողմերն սկսեցին բարձրախոսով գյուղը լքելու «կոչեր» անել։ Հայերենով ասում էին՝ անհապաղ լքեք գյուղը կամ պետք է շարժվեք Ադրբեջանի օրենքներով, այլապես պատերազմ կլինի նորից և դրա պատասխանատվությունը կկրեն ռուսները»,-այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Թաղավարդ գյուղի բնակիչ Գևորգը։
Ադրբեջանցի զինծառայողների սանձարձակությունը, նրա խոսքով, այնպիսի չափերի է հասել, որ անգամ գյուղում տեղակայված խաղաղապահների հենակետի վրա են կրակել։
«Սա երևի առաջին դեպքն էր, որ խաղաղապահների հենակետի վրա կրակում են»,-ասաց բնակիչը։
Թաղավարդի վարչական տարածքում ապօրինաբար տեղակայված ադրբեջացի զինծառայողները գյուղի ուղղությամբ կրակել են նաև երեկոյան, ինչի հետևանքով վնասվել են տների տանիքներ։ Վնասի չափն առայժմ ճշտվում է։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց Թաղավարդի ավագանու անդամ Ռուդիկ Բադասյանը։
«Երեկոյան 21։40 ադրբեջանական դիրքերից սկսել են կրակել գյուղի ուղղությամբ․ սկզբում մենահատ կրակոցներ էին արձակում, բայց մի 10 րոպեից արդեն ինտենսիվ կրակերթեր սկսվեցին»,-ասաց Բադասյանը։
Կրակահերթերը վերսկսվել են գիշերը՝ 1։20-ի սահմաններում։
Նրա փոխանցմամբ՝ երկու օր առաջ ադրբեջանցիները կրակրել են նաև գյուղի տնամերձ հողատարածքում աշխատող տրակտորի ուղղությամբ։
«Առավոտյան 10։30-ի կողմերն էր, մի քանի հոգով գնացել էին տնամերձ հողատարածքը պարարտացնելու, մշակելու, սկսել են կրակել։
Ստիպված թողել են տրակտորը տեղում, գործը կիսած, հետ եկել։ Մի քանի օրից գնացել են, տրակտորը բերել»,-ասաց Բադասյանը։
11:32 19/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիների կրակոցներից վնասված տունը պատկանում է 2020թ․ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով որդուն կորցրած ընտանիքին
02:02 19/02/2022  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ադրբեջանցիները թիրախավորել են Թաղավարդի խաղաղ բնակչությանը. Արցախի դատախազություն

Азербайджанцы со вчерашнего до утра периодически обстреливали село Тагавард, стреляли и по постам миротворцев 03/11/2022   12:18  |  Лента новостей
Всю ночь в селе Тагавард в Арцахе было напряженно; с азербайджанских позиций, размещенных на оккупированной части села, периодически велся обстрел по населенному пункту.
“Ночь в 04:00 началась беспорядочная стрельба, Примерно спустя полтора часа доносились громкие звуки намаза, а утром около 10:30 стали по громкоговорителю звучать “призывы” покинуть село. На армянском требовали немедленно покинуть село или придется соблюдать законы Азербайджана, иначе снова будет война, ответственность за которую будут нести русские”, - рассказал в беседе с "ФактИнфо" житель села Тагавард Геворк.
Азербайджанские военнослужащие, по его словам, так распоясались, что стреляют по  установленным в селе постам миротворцев.
“Это, видимо, был первый случай, когда открыли стрельбу по посту миротворцев”, - рассказал местный житель.
Разместившие незаконно на административной территории Тагаварда азербайджанские военнослужащие вели обстрел села и утром, в результате чего были повреждены крыши домов. Размер ущерба уточняется. Об этом сообщил “ФактИнфо” член Совета старейщин Тагаварда Рудик Бадасян.
“Вечером в 21:40 с азербайджанских позиций велась стрельба по селу. Сначала производили одиночные выстрелы, но уже через 10 минут стали интенсивно обстреливать”, - сказал Бадасян. Обстрел возобновился и ночью, примерно в 01:20.
Он рассказал, что два дня назад азербайджанцы открыли огонь и по трактору, работавшему на земельном участке в селе,
“Утром около 10:30 жители отправились на сельхозугодья для обработки земли, но стали снова стрелять. Они были вынуждены оставить трактор, прервать работу и вернуться обратно. За трактором отправились через несколько дней”, - рассказал Бадасян.