Արցախից Ուկրաինա ուղարկված հումանիտար օգնության մասին Ռուսաստանի կողմից հայտարարվելը Բաքվում գնահատել են սադրանք ու Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության դեմ ուղղված քայլ 03/07/2022   22:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախից Ուկրաինա ուղարկված հումանիտար օգնությունը, «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ, հիստերիկ ջղաձգումներ է առաջացրել Բաքվում՝ այն գնահատելով որպես Ռուսաստանի կողմից «լկտի սադրանք» Բաքվի նկատմամբ։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Արցախի հանրապետության կողմից 14 տոննա հումանիտար օգնություն է ուղարկվել Ուկրաինայի Կիևի և Զապորոժիեի շրջանների բնակիչներին՝ տեղական արտադրության առաջին անհրաժեշտության ապրանքների տեսքով: Այս մասին պաշտոնապես հայտնել է նաեւ Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության վարչության ազգային կենտրոնի ղեկավար գեներալ-գնդապետ Միխայիլ Միզինցեւը՝ այսօր տեղի ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ՝ օգնություն ուղարկած երկրների, կառույցների շարքում նշելով նաեւ Լեռնային Ղարաբաղին։ Այս փաստը, ինչպես նշեցինք, ջղաձգումներ է առաջացրել Բաքվում եւ իշխանամետ լրատվամիջոցների միջոցով դա որակվել է որպես սադրանք Բաքվի նկատմամբ։
Մասնավորապես՝ ադրբեջանցիներին, պարզվում է չի գոհացրել, որ ՌԴ ՊՆ-ն ֆիքսել է հենց Լեռնային Ղարաբաղի կողմից օգնություն ուղարկվելու հանգամանքը, ավելին՝ նշում են, թե որտեղից Ղարաբաղին օգնություն ուղարկելու հնարավորություն, երբ նրանք են ապրում օգնության հաշվին։
«Շատ ավելի կարեւոր է ստանալ ռուսական կողմից հստակ պատասխան այն հարցին, թե ինչու է ՊՆ հաղորդագրության մեջ նշված հենց «Լեռնային Ղարաբաղը», այլ ոչ թե, ասենք, նրա հայկական համայնքը կամ «Խանքենդիի բնակչությունը»,- գրում է ադրբեջանական մամուլը՝ նշելով, թե դա Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության դեմ է ուղղված, ինչն, իբր, ուղղակիորեն հակասում է այս տարվա փետրվարին ստորագրված Մոսկովյան հռչակագրին։
«Իսկ Ռուսաստանն այսօր այն միջազգային-դիվանագիտական իրավիճակում չէ, որ իրեն թույլ տա բարիդրացիական հարաբերությունները վերածել միանգամայն հակառակ մի բանի»,- սպառնալից տոնով նշվում է minval.az-ում։
21:52 07/03/2022  |  Միջազգային լրահոսՌուս-ուկրաինական բանակցությունների երրորդ փուլն ավարտվել է
21:22 07/03/2022  |  Միջազգային լրահոսԱբխազիայում ավտոերթ է անցկացվել՝ ի պաշտպանություն Ուկրաինայում ռուս զինվորականների
20:51 07/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի հայտարարությունը ո՛չ ավել, ո՛չ պակաս ռազմական գործողություններ սկսելու հրաման է». ռազմական փորձագետ
20:45 07/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՏարածաշրջանում Ռուսաստանի դիրքերի թուլացումը հղի է թուրք-ադրբեջանական սպառնալիքի աճով․ Շարմազանով
20:30 07/03/2022  |  Միջազգային լրահոսՊրիլուկի մոտ խոցվել են ռուսական բենզատար մեքենաները
20:20 07/03/2022  |  Միջազգային լրահոսԱրևմուտքը չի կարող մեկ օրում հրաժարվել ռուսական նավթի և գազի մատակարարումներից․ Ջոնսոն

В Баку расценили заявление РФ об отправке гумпомощи из Арцаха на Украину как провокацию и выпад против территориальной целостности Азербайджана 03/08/2022   00:40  |  Лента новостей
Заявление об отправке из Арцаха гуманитарной помощи в Украину вызвала истеричный припадок в Азербайджане, где сей факт расценили  как “наглую провокацию” России против Баку.
Как сообщило ранее “ФактИнфо”, по инициативе правительства Республики Арцах 14 тонн гуманитарной помощи в виде товаров первой необходимости местного производства было отправлено жителям Киевской и Запорожской областей Украины. Об этом в ходе состоявшегося в понедельник брифинга заявил также начальник Национального центра управления обороной Российской Федерации генерал-полковник Михаил Мизинцев, указав в числе стран, отправивших гуманитарную помощь, и Нагорный Карабах.Из Нагорного Карабаха доставлено 14 тонн гумпомощи для жителей Киевской и Запорожской областейСей факт, как было выше отмечено, вызвал конвульсии в Азербайджане, где посредством провластных СМИ расценили его как провокацию в отношении Баку.
В частности, азербайджанцам, как выясняется, не понравилось, что РФ зафиксировал факт отправки помощи именно Нагорным Карабахом, более того они недоумевают по поводу того, откуда Арцаху средства на  отправку гумпомощи, если они живут за счет помощи.
“Куда важнее получить от российской стороны внятный ответ на вопрос, почему в сообщении Минобороны указан именно "Нагорный Карабах", а не, скажем, его армянская община или "население Ханкенди"", - пишут азербайджанские СМИ, отмечая, что это  откровенный выпад против территориальной целостности Азербайджана, что якобы  прямо противоречит подписанной в феврале текущего года московской Декларации.
“А Россия сегодня не в той международно-дипломатической ситуации, чтобы позволять себе превращать добрососедские отношения в нечто совершенно противоположное”, - отмечает в угрожающей манере азербайджанское издание.