Արձանագրվող բոլոր դեպքերը կրկին ապացուցում են ադրբեջանական կողմի ուղիղ և անառարկելի դիտավորությունը․ ԱՀ ՄԻՊ 03/07/2022   23:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վերջին օրերին Ադրբեջանի ռազմատեղեկատվական աղբյուրները կեղծ լուրեր են տարածում հայ-ադրբեջանական շփման տարբեր հատվածներում հայկական կողմից հրադադարի ռեժիմը խախտելու մասին։ Այդ կերպ Ադրբեջանը ցանկանում է արդարացնել խաղաղ բնակչությանն ուղղված հանցավոր ոտնձգությունները և, միաժամանակ, հող նախապատրաստել հաջորդող արարքների ու սադրանքների համար։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը։
«Մարտի 6-ին Ադրբեջանական կողմը տարբեր տրամաչափի հրազենային զինատեսակներով կրակոցներ էր արձակել ԱՀ Ասկերանի շրջանի Խրամորթ համայնքի ուղղությամբ, իսկ այսօր՝ մարտի 7-ին՝ ժամը 17:00-ի սահմաններում, նույն հատվածում կիրառվել է ականանանետ, արձակված արկերը պայթել են գյուղի գերեզմանոցի հարևանությամբ։ Քաղաքացիական անձանց շրջանում տուժածներ չկան։
Նկարագրված գործողություններին զուգահեռ ադրբեջանական քարոզչամեքենան լծվել է Արցախում խաղաղ բնակչության անվտանգությունն ապահովող ռուսական խաղաղապահ ուժերին և հատկապես հրամանատարական կազմին վարկաբեկելու և զրպարտելու գործին։
Արցախի ժողովրդի ֆիզիկական և հոգեբանական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված ադրբեջանական հանցավոր գործողությունները և ռուս խաղաղապահներին ուղղված զրպարտանքները կրում են համակարգային և ուղղորդված բնույթ, կազմակերպվում են ադրբեջանական իշխանությունների իմացությամբ և նրանց հրահանգով։
Արձանագրվող բոլոր դեպքերը կրկին ապացուցում են ադրբեջանական կողմի ուղիղ և անառարկելի դիտավորությունը՝ խաթարելու Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակչության բնականոն կյանքը և էթնիկ զտման ենթարկելու Արցախը»,- գրել է Ստեփանյանը։
20:18 05/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Սասնա ծռերի սադրիչները փորձել են խափանել Արցախում՝ Դոնեցկի և Լուգանսկի հանրապետությունների ճանաչման իրավունքի համար անցկացվող խաղաղ ակցիան». Արցախի ԱԺ պատգամավոր
19:13 05/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ադրբեջանական ԶՈՒ-ն սպառնում է՝ ձեր կամքով լքեք գյուղը, հակառակ պարագայում, միևնույն է, դա արվելու է ուժի միջոցով». Արցախի Նորշեն գյուղի ուղղությամբ նույնպես կրակոցներ են հնչել

Азербайджан готовит почву для провокаций и пытается дискредитировать российских миротворцев - омбудсмен Арцаха 03/08/2022   09:47  |  Лента новостей
В последние дни азербайджанские источники распространяют ложные сведения о якобы имевших место случаях нарушения режима прекращения огня армянской стороной на различных участках линии соприкосновения. Таким образом Баку пытается оправдать свои преступные посягательства против мирного населения и одновременно подготовить почву для дальнейших провокаций и деяний. Об этом говорится в заявлении Защитника прав человека(омбудсмена) Республики Арцах Гегама Степаняна.
Омбудсмен напомнил, что 6 марта азербайджанская сторона открыла огонь по общине Храморт Аскеранского района Республики Арцах из огнестрельного оружия разного калибра, а сегодня, 7 марта, около 17:00 в том же районе был применен миномет, снаряды разорвались возле сельского кладбища. Пострадавших среди гражданских лиц нет.
Степанян подчеркнул, что параллельно  вышеописанным действиям азербайджанская пропаганда принялась за дискредитацию миротворческого контингента РФ,  в особенности его командного состава, и  распространение в его адрес клеветы.
"Преступные деяния Азербайджана, направленные против физической и психологической безопасности народа Арцаха, и клевета в адрес российских миротворцев носят скоординированный и целенаправленный характер, организованы с ведома и по приказу властей Азербайджана", - отметил  омбудсмен.
По его словам, все регистрируемые случаи еще раз доказывают прямой и бесспорный умысел азербайджанской стороны на то, чтобы нарушить нормальную жизнь мирного населения Республики Арцах и подвергнуть Арцах этнической чистке.