Արցախի անկախությունը պետք էր ճանաչել 44-օրյա պատերազմի ընթացքում.Հայաստանը կորցրել է առնվազն 2 հնարավորություն. Աշոտյան 02/23/2022   14:06  |  Մեկնաբանություն
Նիկոլին ներկայացնում եմ քաղաքական դավաճանության երկու մեղադրանք՝  ինչու ՞ չճանաչեց Արցախի անկախությունը, ինչու՞ չխոցվեցին ադրբեջանական նավթագազային խողովակաշարերը: Այս թեմային է անդրադարձել ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը ֆեյսբուքի ուղիղ եթերում։
«Ինչու՞ Արցախն առ այսօր ճանաչված չէ. կորսված հնարավորություն եւ ապագայի քայլեր։
Արցախյան զինադադարից հետո (94 թվականի), ստեղծված իրավիճակում, երբ կար բանակցային ֆորմատ, Արցախի Հանրապետության ճանաչումը կդիտարկվեր որպես բանակցությունների վիժեցմանն ուղղված քայլ:
Եթե նախկին նախագահների ժամանակ Հայաստանը միակողմանի ճանաչեր Արցախի Հանրապետությունը, դա նշանակելու էր դիվանագիտական բոլոր հնարավորությունների չեղարկում, կլիներ պատերազմ ու մեղավոր կլիներ Հայաստանը: Այդ դեպքում ակնկալել միջազգային հանրության աջակցությունը, պարզապես տգիտություն է:
Համաշխարհային պետությունները ճանաչում են այս կամ այն տարածքը ռազմական գործողությունների առիթով կամ դրանց նախաշեմին:
Անգամ Ռուսաստանի նման գերտերությունը, մինչ պատերազմական իրավիճակ, չի ճանաչել իրեն հարող ինքնահռչակ միավորների անկախությունը, ինչպես օրինակ Լուգանսկի և Դոնեցկի դեպքում:
2016-ի ապրիլի 4-ին Սերժ Սարգսյանը հրավիրեց ԵԱՀԿ անդամ պետությունների բոլոր դեսպաններին և ուղիղ խոսքով ասաց՝ եթե պատերազմը այս քանի օրը չկանգնի, մենք ճանաչելու ենք Արցախի Հանրապետությունը:
Դիվանագիտական այս քայլին գումարվեց մեր բանակի հզոր պայքարն ու հաջորդ օրն իսկ պատերազմը կանգնեց:
Արցախի անկախությունը պետք էր ճանաչել 44-օրյա պատերազմի ընթացքում:
Հայաստանը կորցրել է առնվազն 2 հնարավորություն պատերազմի ընթացքում ՝ ճանաչել Արցախի Հանրապետությունը:
Առաջինը ռուսական զինադադարն էր՝ հոկտեմբերի 10-ին, 2-րդը՝ ֆրանսիական զինադադարը՝ 17-ին: Երկու դեպքում էլ կողմերը ընդունեցին կրակը դադարեցնելու պայմանը, բայց Ադրբեջանը կրկին անգամ խախտեց այն, հենց հաջորդ օրն իսկ Նիկոլը պետք է հայտներ Արցախի անկախությունը ճանաչելու իր մտադրության մասին:
Նիկոլին ներկայացնում եմ քաղաքական դավաճանության երկու մեղադրանք՝
• ինչու ՞ չճանաչեց Արցախի անկախությունը,
• ինչու ՞ չխոցվեցին ադրբեջանական նավթագազային խողովակաշարերը:
Ճանաչումը կտար հնարավորություն Արցախի սուբյեկտայնության բարձրացման, Հարավային Կովկասում «դե ֆակտո» նոր աշխարհաքաղաքական իրավիճակի: Մինչդեռ ներկայիս իշխանությունը առաջ է տանում ադրբեջանաթուրքական թեզերը:
Այս իրավիճակում, այս իշխանության օրոք խոսել Արցախի Հանրապետության ճանաչման մասին՝ անիրատեսական է:
Եթե չես կարողանում գնահատել անցյալդ, սեփական սխալներն ու բացթողումները, ապագայի մասին խոսել հնարավոր չէ»,-նշել է Աշոտյանը:
12:12 22/02/2022  |  ՄեկնաբանությունԿապենք ամրագոտիները. Աշոտյան
14:27 21/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍույն ուսապարկուհին ադրբեջանցիների հետ «պորտապար» պարելու հին փորձ ունի.Արմեն Աշոտյան
12:57 17/02/2022  |  ՄեկնաբանությունԼավ լուրեր Եվրոպական խորհրդարանից. Քիչ առաջ ԵԽ-ն ընդունեց «Ընդհանուր արտաքին և անվտանգային քաղաքականության» 2021 թվականի զեկույցը, որում կան Արցախյան հակամարտությանը վերաբերող դրույթներ.Աշոտյան
21:56 15/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱշխարհը տեսավ դա, իսկ ժողովուրդս հեղափոխական էյֆորիայի մեջ էր․ Արմեն Աշոտյան
15:14 15/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի հարցով Նիկոլի վրայից արյունը ոչ մի կերպ չի մաքրվելու.Արմեն Աշոտյան
17:44 11/02/2022  |  ՄեկնաբանությունՀայաստանի «ժողովրդավարությունը» սրիկաների վերջին հանգրվանն է. Արմեն Աշոտյան
15:12 10/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴուք Հայաստանում անելիք չունեք. Go home.Արմեն Աշոտյանը անգլերեն կոչով դիմեց ԵՄ դեսպանին
19:24 09/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Վայելեցի՞ք այսօր Նիկոլի լկտի պահվածքը և ցինիկությունը․․․ Տո հողերը գլխիդ, ի՞նչ ժողովրդավարություն»․ Արմեն Աշոտյան
15:49 09/02/2022  |  ՄեկնաբանությունԴրանց IQ-ն անհույս է, դրանց մաքսիմումը QR կոդն է. Աշոտյան
21:11 04/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի տկարամիտ ոհմակը չի բարեհաճել Չինաստանի ջանքերը հարգել և մի ֆիկտիվ բարձրաստիճան ուսապարկի ուղարկել Պեկին․ Աշոտյան

Независимость Арцаха надо было признать во время 44-дневной войны, Армения потеряла две возможности - Ашотян 02/23/2022   15:56  |  Лента новостей
Независимость Арцаха надо было признать во время 44-дневной войны, заявил заместитель председателя Республиканской партии Армении(РПА). Этой темы он коснулся в прямом эфире со своей страницы в Facebook. Ашотян, в частности, отметил:
"Почему Арцах до сих пор не признали: упущенная возможность и будущие шаги.
В сложившейся после прекращения огня в Арцахе(1994 г.) ситуации, когда существовал переговорный формат, признание Республики Арцах рассматривался бы как шаг, направленный на срыв переговоров.
Если Армения при бывших президентах в одностороннем порядке признала бы Республику Арцах, это означало бы отмену всех дипломатических возможностей, случилась бы война, и виновата была бы Армения. В  этом случае рассчитывать на поддержку международного сообщества было бы просто невежеством.
Страны мира признают ту или иную территорию в связи с военными действиями или в преддверии них.
4 апреля 2016 года Серж Саргсян пригласил всех послов государств-членов ОБСЕ и прямо заявил, что если война не будет остановлена в ближайшие дни, то мы признаем Республику Арцах.
Данный дипломатический шаг сопровождался также мощной борьбой нашей армии, и на следующий день война была остановлена.
Независимость Арцаха надо было признать во время 44-дневной войны.
Армения потеряла по меньшей мере две возможности признать в ходе войны Республику Арцах: первая – это попытка прекращения огня от 10 октября при посредничестве российской стороны и вторая – 17 октября при посредничестве французской стороны. В обоих случаях стороны приняли условие о прекращении огня, однако Азербайджан вновь нарушил договоренность. Сразу же на следующий день Никол должен был сообщить о намерении признать независимость Арцаха.
Предъявляю  Николу два обвинения в политической измене:
•почему он не признал независимость Арцаха?
•почему не поразили азербайджанские нефтегазовые трубопроводы?
Признание дало бы возможность повышению субъектности Арцаха, привело бы к де-факто возникновению новой геополитической ситуации на Южном Кавказе. Между тем нынешняя власть продвигает азербайджано-турецкие тезисы.
В сложившейся ситуации при нынешней власти говорить о признании Республики Арцах нереалистично. Если не можешь оценивать свое прошлое, собственные ошибки и упущения, то говорить о будущем не представляется возможным".