Սա պատմական մի քայլ է.Արցախի ԱԺ նիստում առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց «Բռնազավթած տարածքների մասին օրինագիծը» 02/16/2022   11:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի խորհրդարանն այսօր արտահերթ նիստում քննարկեց Արցախի «Բռնազավթված տարածքների մասին» օրենքի նախագիծը:
Նախագծով սահմանվում է 1991-1994թթ-ին, 2016թ-ին Ադրբեջանի Հանրապետության և 2020 թվականին Թուրքիայի Հանրապետության և վարձկան ահաբեկիչների անմիջական մասնակցությամբ Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության նկատմամբ իրականացված ռազմական ագրեսիայի հետևանքով բռնազավթված տարածքների իրավական կարգավիճակը ու դրանց վրա տարածվող իրավական հատուկ ռեժիմը, պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, կազմակերպությունների գործունեության առանձնահատկությունները, մարդու և քաղաքացու իրավունքների և ազատությունների, ինչպես նաև իրավաբանական անձանց իրավունքների և շահերի պահպանության ու պաշտպանության հետ կապված առանձնահատկությունները։
Արցախի ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանն ընդգծեց, որ օրենքի ընդունումը հրամայական է, ըստ նրա, ինչ-որ առումով նաև ուշացած է նախագծի քննարկումը.
«Ի վերջո, մեր երկրի մեծ մասը բռնագրաված է, մենք պարտավոր ենք ունենալ նման օրենք: Այն իր մեջ ներառում է Արցախի իշխանության և ժողովրդի տեսլականը՝ իր անցյալի, ներկայի և ապագայի նկատմամբ: Կարևոր է նաև, որ մենք ճիշտ տերմինաբանություն օգտագործենք և այդ տարածքների մասին խոսելիս միշտ ընդգծենք, որ դրանք բռնագրավված են:
Հուսով եմ, որ քննարկումները կշարունակվեն և, ի վերջո, մեր խորհրդարանը կընդունի օրենքը: Սա, իսկապես, պատմական մի քայլ է լինելու, ոչ այնքան այսօրվա, որքան՝ ապագայի համար»,-ասաց Բաբայանը:
Արցախի ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանն էլ նշեց, որ օրինագծի քննարկումն ուշացած չէ, պարզապես մեծ աշխատանք է տարվել և քննարկումներ են եղել նախագծի վերաբերյալ.
«Այն օրենքի նախագծերը, որոնք կարող են անվտանգության բաղադիչ պարունակել, անպայման քննարկվելու են Արցախի անվտանգության խորհրդում, մենք հաշվի ենք առնելու նաև Արցախի ԱԳ նախարարի կարծիքը: Մենք չենք կարող այս իրավիճակում մեր ժողովրդի անվտանգությունը և ապագայի տեսլականը միայնակ որոշել: Լավ կլիներ, որ և՛ ընդդիմությունը, և՛ արտախորհրդարանական ուժերը, նաև ՀՀ-ն և Սփյուռքը միատեսակ կարծիք ունենային Արցախի ապագայի տեսլականի մասով»,-ասաց Արցախի ԱԺ նախագահը:

Это исторический шаг: парламент Арцаха в первом чтении принял законопроект об оккупированных территориях 02/16/2022 12:55 | Лента новостей
Национальное Собрание Республики Арцах на внеочередном заседании в среду рассмотрело законопроект об оккупированных территориях Арцаха.
Законопроект определяет правовой статус территорий, оккупированных Азербайджанской Республикой в 1991-1994 годах и в 2016 году, а также в результате военной агрессии, развязанной Азербайджаном против Республики Арцах в 2020 году при непосредственном участии Турции и наемных террористов, и распространяемый на них особый правовой режим, особенности деятельности органов государственного управления и местного самоуправления, организаций, а также особенности, связанные с защитой прав человека, гражданских прав и свобод, а также прав и интересов юридических лиц.
В ходе обсуждения министр иностранных дел Арцаха Давид Бабаян подчеркнул, что принятие закона является императивом. По его словам, в каком смысле обсуждение проекта запоздало.
“В конце концов, большая часть территории нашей страны оккупирована, и мы обязаны иметь такой закон. В нем отражено видение властей и народа Республики Арцах относительно своего прошлого, настоящего и будущего. Кроме того, важно использование верной терминологии, и, говоря об этих территориях, всегда подчеркивать, что они оккупированы", - отметил Бабаян.
Он выразил надежду, что дискуссии будут продолжены, и парламент примет закон. По его словам, принятие парламентом Арцаха законопроекта станет историческим шагом, которое важно не столько для сегодняшнего дня, сколько для будущего.
В свою очередь председатель НС Арцаха Артур Товмасян отметил, что обсуждение проекта вовсе не запоздало, просто его предваряла громадная работа, велись дискуссии относительно проекта.
“Те законопроекты, которые могут содержать составляющую безопасности в обязательном порядке пройдут обсуждение в Совете безопасности Арцаха. Мы примем во внимание и мнение главы МИД Арцаха. В сложившейся ситуации мы не можем решать вопросы безопасности и определять видение будущего нашего народа в одиночку. Было бы хорошо, если бы и оппозиция, и внепарламентские силы, и РА и Арцах придерживались единого мнения относительно видения будущего Арцаха”, - сказал Товмасян.