Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը բացահայտել է Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների կողմից Արցախի բնակչին լրտեսության դրդելու հերթական դեպքը 01/18/2022   12:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վերջին օրերին Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունները սոցիալական ցանցերում ակտիվացրել են Արցախում բնակվող անձանց հետ կապ հաստատելու փորձերը՝ նրանց շրջանում խուճապ տարածելու և կամ վերջիններից տեղեկություններ հավաքագրելու նպատակով: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Արցախի հանրապետության ԱԱԾ-ն։
«Հերթական դեպքում կեղծանվան տակ գրանցված թելեգրամյան օգտատերը, ներկայանալով որպես հայուհի, Արցախում բնակվող անձի հետ սկզբում վարել է մտերմություն ձևավորելու նպատակ հետապնդող խոսակցություն, նրան ուղարկել իր մերկ վիճակում նկարները, պահանջել նույնպիսի նկարներ, որից հետո իրենց մեջ վարված հաղորդակցության բովանդակությունը հրապարակելու սպառնալիքի տակ պահանջել տրամադրել տեղեկություններ, տարբեր տեղանքների լուսանկարներ, խոստանալով նաև վճարել մատուցած ծառայությունների դիմաց՝ նախապես ուղարկված բանկային հաշվին գումար փոխանցելու եղանակով:
ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը ստուգում է վերը նկարագրված դեպքի հանգամանքները, Ադրբեջանի հատուկ ծառայություններին տրամադրված տեղեկությունների բովանդակությունը, ծավալը, ինչպես նաև արարքի կատարման շարժառիթներն ու նպատակները:
Միաժամանակ կրկին հորդորում ենք սոցիալական ցանցերում զերծ մնալ անծանոթ օգտատերերի հետ շփումներից ու կասկածելի առաջարկներ ընդունելուց, Արցախի Հանրապետության անվտանգությանը սպառնացող տեղեկություններ տրամադրելուց, իսկ նման պահանջներ կամ առաջարկներ ներկայացվելու դեպքերի մասին անհապաղ հաղորդել ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայությանը»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
11:57 20/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱԱԾ-ն պատերազմի ժամանակ ունեցավ 18 զոհ, 49 վիրավոր, ևս մեկ ծառայակցի ճակատագիր դեռևս անհայտ է. Արցախի ԱԱԾ
10:55 17/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԿյանքից հեռացել է ԱՀ ԱԱԾ Հադրութի շրջանային բաժնի պետ, գնդապետ Սերգեյ Ալեքսեյի Միրզոյանը
10:43 09/10/2021  |  Քրեական խրոնիկոնՊատերազմի հետևանքով բռնի տեղահանված քաղաքացիներին հյուրատներում տեղավորելու վերաբերյալ պայմանագրերում կեղծ տվյալներ են ներառվել. պատճառվել է 1.195.200 դամի վնաս. ԱՀ ԱԱԾ
22:09 25/09/2021  |  Քրեական խրոնիկոնԱրցախում պետական դավաճանության դեպք է բացահայտվել. նրան բերման են ենթարկել
08:31 25/09/2021  |  ՄամուլԱրցախի ԱԱԾ տնօրենը փորձում է փրկել իր և հորեղբոր որդու դեմքը. «Ժողովուրդ»
20:50 17/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում իրանական անձնագրերով ադրբեջանցիների առկայության մասին լուրը իրականությանը չի համապատասխանում. Արցախի ԱԱԾ
17:23 30/06/2021  |  Քրեական խրոնիկոնԱՀ քաղաքացիների շրջանում հեռախոսազանգերի միջոցով խուճապ տարածելն ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների մշակված քարոզչությունն է. ԱՀ ԱԱԾ

СНБ раскрыла очередной случай подстрекательства азербайджанскими спецслужбами жителя Арцаха к шпионажу 01/18/2022   12:54  |  Лента новостей
В последние дни спецслужбы Азербайджана активизировали в социальных сетях попытки установить связь с проживающими в Арцахе лицами с целью посеять панику в их среде или сбора информации от них.
«В очередном случае пользователь Telegram-канала, зарегистрированный под никнеймом, представившись армянкой, сначала вел беседу с лицом, проживающим в Арцахе с целью установить близость, отправлял ему фотографии в обнаженном виде, требовал таких же снимков. После этого под угрозой публикации содержания переписки упомянутый пользователь потребовал предоставить сведения, фотографии различных местностей, пообещав также заплатить за оказанные услуги путем перевода денег на заранее отправленный банковский счет", - говорится в сообщении ведомства.
Служба национальной безопасности Республики Арцах проверяет обстоятельства вышеописанного случая, содержание, объем информации, предоставленной спецслужбам Азербайджана, а также мотивы и цели совершения деяния.
"В то же время мы вновь призываем воздержаться от общения с незнакомыми пользователями в социальных сетях и принятия сомнительных предложений, предоставления сведений, угрожающих безопасности Республики Арцах, а о случаях предъявления таких требований или предложений немедленно информировать Службу национальной безопасности Республики Арцах", - отмечается в заявлении.