ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի ուղերձը Բաքվում հայերի ջարդերի 32-րդ տարելիցի կապակցությամբ 01/14/2022   10:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն ուղերձ է հղել Բաքվում հայերի ջարդերի 32-րդ տարելիցի կապակցությամբ․
«Բաքվի հայերի ջարդերի կազմակերպիչ Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատի առաջնորդներից Էթիբար Մամեդովը 1990թ. հունվարին ասել է. «Ես անձամբ վկա էի, երբ երկաթուղային կայարանից ոչ հեռու սպանեցին երկու հայի: Հավաքվել էր ամբոխը, նրանց վրա բենզին լցրին և այրեցին, իսկ երկու հարյուր մետր հեռվում Նասիմի շրջանի միլիցիայի բաժանմունքն էր, այնտեղ կային ներքին զորքերի 400-500 զինվոր, որոնք մեքենայով` 20 մետրի վրա, անցան այդ ածխացած դիակների մոտով և ոչ ոք փորձ չարեց ցրել ամբոխը»:
32 տարի առաջ այս օրը սկիզբ առած Բաքվի հայերի ջարդերը պետական հովանավորչությամբ հայատյացության ուղիղ հետևանք էին. այսօր լրանում է այդ ջարդերի 32-րդ տարելիցը` 3-րդը Բաքվում հայերի 1905թ. և 1918թ. զանգվածային ջարդերից հետո:
1990թ. հունվարի 13-19-ը ու նաև մինչ 20 Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում տեղի ունեցած հայկական ջարդերի հետևանքով սպանվեցին, ունեզրկվեցին և խոշտանգման ենթարկվեցին բազմաթիվ հայեր: Մինչ այդ վայրագությունները Բաքվում ապրում էր 230-250 հազար հայ:
Փաստերը հաստատում են, որ Բաքվում հայերի ջարդերը կազմակերպվել էին Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատի (ԱԱՃ) կողմից, իսկ իշխանությունները հովանավորել են դրանք:
Ադրբեջանի ազգային ճակատի հունվարի 11-ի հանրահավաքի ընթացքում Բաքվից հայերի վտարման և դեպի Ղարաբաղ լայնածավալ զինված արշավի կոչեր հնչեցին:
Հունվարի 13-ին Բաքվում հայերի ջարդերն արդեն կազմակերպված և համատարած բնույթ ստացան։ Նույն օրը երեկոյան մոտ 50,000 ամբոխը, վանկարկելով «Փա՛ռք Սումգայիթի հերոսներին», «Կեցցե՛ Բաքուն՝ առանց հայերի» և այլ կարգախոսներ, հավաքվեց Բաքվի Լենինի հրապարակում՝ հանրահավաքի:
Այնուհետև, Ճակատի ակտիվիստների ղեկավարությամբ խմբերի բաժանվելով, ջարդարարները սկսեցին հետևողական կերպով տուն առ տուն քաղաքը «մաքրել» հայերից: Առկա են բազմաթիվ վկայություններ՝ բացառիկ դաժանությամբ իրագործված վայրագությունների ու սպանությունների մասին։ Օրինակ՝ մարդկանց պատուհաններից դուրս նետելու, երկաթե ձողերով ու դանակներով սպանելու, կանանց բռնաբարելու, ողջակիզելու դեպքեր:
Ճակատի առաջնորդներից Էթիբար Մամեդովը 1990թ. հունվարին ասել է. «Ես անձամբ վկա էի, երբ երկաթուղային կայարանից ոչ հեռու սպանեցին երկու հայի: Հավաքվել էր ամբոխը, նրանց վրա բենզին լցրին և այրեցին, իսկ երկու հարյուր մետր հեռվում Նասիմի շրջանի միլիցիայի բաժանմունքն էր, այնտեղ կային ներքին զորքերի 400-500 զինվոր, որոնք մեքենայով` 20 մետրի վրա, անցան այդ ածխացած դիակների մոտով և ոչ ոք փորձ չարեց ցրել ամբոխը» (https://www.gazeta.ru/ science/2020/01/11_a_12905720. shtml...):
Բաքվի հայ փախստականների վկայությունների համաձայն՝ սկզբում բնակարան էր ներխուժում 10-20 հոգանոց խումբ և սկսում ծեծի ենթարկել, վայրագություններ անել:
Այնուհետև, հայտնվում էր Ազգային ճակատի ներկայացուցիչը, որպես կանոն, բնակարանի փոխանակման կամ, իբր, վաճառքի մասին արդեն պատշաճ կերպով ձևակերպված փաստաթղթերով, որից հետո տանտերերին առաջարկվում էր անհապաղ լքել բնակարանը և ուղևորվել նավահանգիստ: Մարդկանց հիմնականում թույլատրում էին վերցնել անձնական իրերը, սակայն, միևնույն ժամանակ, խլում էին փողը, թանկարժեք իրերը, խնայողական գրքույկները:
Փաստերը վկայում են, որ ջարդերին աջակցել են իրավապահ մարմինները, կոմունալ ծառայության աշխատողները (տրամադրել են հայերի բնակարանների հասցեները), շտապ օգնության բժիշկները (հայերի մահը ներկայացրել են՝ որպես սրտային խանգարումներ)։ Տարբեր տվյալներով սպանվել է մինչև 450 ու դրանից ավելի մարդ:
Փաստերը հաստատում են, որ խոսքը էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության ադրբեջանական քաղաքականության մասին է, որի հիմքում հայերի նկատմամբ պետական աջակցությամբ հայատյացությունն էր:
Ապացույցները հաստատում են, որ հայատյացությունն այդ ժամանակներից ի վեր ոչ միայն չի պակասել, այլ հետագա տարիներին ականատես ենք եղել ավելի դաժան դրսևորումների:
Հայասպանությունը, ազգությամբ հային խոշտագելը խրախուսվել է Ադրբեջանի իշխանության մարմինների կողմից:
Սրա կոնկրետ վկայություն է 2004թ. փետրվարին Բուդապեշտում միջազգային դասընթացի ժամանակ ադրբեջանական բանակի սպայի կողմից հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի դաժան սպանությունը կացնով իր հյուրանոցի սենյակում՝ քնած վիճակում: Նա հետագայում հանձնվեց Ադրբեջանին ու դրանից հետո ոչ միայն ազատ արձակվեց, այլ նաև արժանացավ բարձրագույն մակարդակի հերոսացման:
Արցախի բնակչության դեմ 2016թ. ապրիլյան ու 2020թ. սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմների ընթացքում Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն արձանագրել է օբյեկտիվ ապացույցներ, որոնք վկայում են ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից էթնիկ պատկանելիության հիմքով վայրագությունների, այդ թվում՝ հայկական կողմի քաղաքացիական անձանց ու զինծառայողների դաժան սպանությունների, խոշտանգումների, մարմինների անարգանքի բազմաթիվ դեպքերի մասին:
Միջազգային համաշխարհային հանրությունն ու հատկապես մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող միջազգային կառույցները պետք է վճռական քայլերով նպաստեն՝ հայատյացության ու թշնամանքի դատապարտելի քարոզչությունը կանխելուն»:
16:44 13/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՊետական համակարգում առկա խնդիրները տուրքերի չափերի ավելացումով ու մարդու իրավունքների սահմանափակման միջոցով լուծելը բացարձակ անընդունելի է. ՄԻՊ
11:26 13/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀ1-ի եթերը «փակ» է սահմանային բնակիչների իրավունքների պաշտպանության, ադրբեջանական անօրինականությունների մասին ՄԻՊ-ի հայտարարությունների համար․ Թաթոյան
14:38 12/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴիրքերի կահավորումը նաև զինծառայողների իրավունքի հարց է. ՄԻՊ
12:53 12/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԲավական է, չի կարելի, չի կարելի մարդուց կտրել իր անվտանգության հարցը. ՄԻՊ
12:36 12/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս պայմաններում՝ Ադրբեջանի կողմից հնչող բոլոր խաղաղասիրական հայտարարությունները կեղծ են, շղարշ՝ միջազգային հանրության համար. ՄԻՊ
22:37 11/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի իշխանությունները պատասխանատվություն են կրում ՀՀ 2 զինծառայողի սպանության ու այլ զինծառայողների առողջությանը վնաս պատճառելու համար․ ՄԻՊ
22:13 11/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Նորք»-ի ինֆեկցիոնի 80 բուժաշխատողի աշխատանքից ազատելու հարցով ՄԻՊ–ը գրություններ է ուղարկել ԱՆ և Տեսչական մարմին
14:48 11/01/2022  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանական զինված ծառայողները կրակել են ՀՀ քաղաքացիական բնակչի մեքենայի վրա, քարով հարվածել մեքենային, որում եղել են կինը և 3 տարեկան երեխան
11:26 11/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄինչև 2004 թվականը հաշմանդամություն ստացած օդաչուները ՍԴ որոշմամբ ունեն աշխատավայրում կրած վնասի համար պետական բյուջեի հաշվին փոխհատուցում ստանալու իրավունք. ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան
17:18 10/01/2022  |  ՄեկնաբանությունԱրման Թաթոյանը այսօր Ղազախստանի մարդու իրավունքների հանձնակատար Էլվիրա Ազիմովայի հետ քննարկել է հայ համայնքի իրավունքներին առնչվող հարցեր

Погромы армян в Баку были организованы при поддержке властей Азербайджана – омбудсмен Армении 01/14/2022   11:18  |  Лента новостей
Защитник прав человека Республики Армения(омбудсмен)  Армении Арман Татоян направил послание по случаю 32-й годовщины погромов армян в Баку. В заявлени говорится:
Массовые убийства армян в Баку, начавшиеся 32 года назад в этот день, были прямым следствием армянофобии, пользующейся государственной поддержкой. Сегодня исполняется 32 года со дня этих погромов, третьих после погромов армян в Баку 1905 году и в 1918 гг.
В результате погромов 13-19 января были убиты, подверглись пытками и лишились имущества многочисленные армяне. До этих зверств в Баку проживали 230-250 тыс. армян.
Факты свидетельствуют, что погромы армян в Баку были организованы Народным фронтом Азербайджана при покровительстве властей. В ходе митинга Народного фронта Азербайджана 11 января прозвучали призывы к изгнанию армян и широкомасштабному вооруженному походу на Карабах. 13 января погромы армян в Баку уже приняли организованный и повсеместный характер. В тот же вечер 50-тысячная толпа, скандируя “Слава героям Сумгаита!” и “Да здравствует Баку без армян!” и другие лозунги собралась на митинг на площади Ленина в Баку. Затем, разделившись на группы под руководством активистов фронта, погромщики начали последовательно, дом за домом “очищать” город от армян. Имеются многочисленные свидетельства о зверствах и убийствах, совершенных с исключительной жестокостью. В частности, о том, как людей выбрасывали из окон, убивали железными прутьями и ножами, сжигали заживо, женщин насиловали.
Один из лидеров фронта Этибар Мамедов в январе 1990 года заявил: “Я лично был свидетелем того, как недалеко от железнодорожного вокзала убили двух армян, собралась толпа, их облили бензином и сожгли, а в двухстах метрах от этого находилось районное отделение милиции Насиминского района, и там было где-то около 400-500 солдат внутренних войск, которые на машине проезжали в 20-ти метрах от этих горевших трупов, и никто не предпринял попытки по оцеплению района и разгону толпы”.(https://www.gazeta.ru/ science/2020/01/11_a_12905720. shtml...):
По свидетельствам армянских беженцев из Баку, банды в составе 10-20 человек сначала врывались в квартиры и начинали избивать и совершать зверства.
Затем появлялся представитель Народного фронта и, как правило, с уже  оформленными должным образом документами о якобы обмене или продаже квартиры, после чего хозяевам дома предлагалось немедленно покинуть квартиру и отправиться в порт. Людям в основном разрешали брать с собой только свои личные вещи, но при этом их лишали денег, драгоценностей и сберегательных книжек.
Факты свидетельствуют о том, что  погромам содействовали правоохранительные органы, сотрудники коммунальных служб (предоставлявшие адреса армян), врачи “Скорой помощи” (которые оформляли убийства армян как результат сердечных болезней). По разным данным в ходе погромов было убито более 450 человек.
Факты свидетельствуют о том, что речь идет об азербайджанской политике этнических чисток и геноцида, в основе которой армянофобия, пользующаяся государственной поддержкой. Доказательства подтверждают, что армянофобия не только не ослабела с того времени, но в последующие годы мы стали свидетелями ее более жестоких проявлений. Армянофобия, истязания в отношении армян поощрялись органами власти Азербайджана.
Конкретным тому свидетельством является совершенное офицером азербайджанской армии во время международных учебных курсов в Будапеште в феврале 2004 года зверское убийство армянского офицера Гургена Маргаряна. Он был зарублен во сне топором в своем гостиничном номере. Позже убийца был экстрадирован в Азербайджан, и после этого не только был освобожден, но и удостоился героизации на высшем уровне. Во время войн, развязанных против Арцаха в апреле 2016 г. и в сентябре-ноябре 2020 года Офис Защитника прав человека Армении зафиксировал объективные доказательства, свидетельствующие о зверствах, многочисленных жестоких убийствах, пытках армянских военнослужащих и гражданских лиц, совершенных азербайджанскими ВС по признаку этнической принадлежности, учиненных ими надругательствах над телами убитых.
Мировое сообщество и особенно международные организации с мандатом на защиту прав человека должны предпринять решительные шаги для предотвращения предосудительной пропаганды армянофобии и вражды в отношении армян.
09:16 14/01/2021  |  Лента новостейГеноцидальная политика Баку предопределила широкомасштабную 44-дневную войну против Арцаха – МИД НКР
12:16 13/01/2021  |  Лента новостейАзербайджан продолжает политику этнических чисток и деарменизации в отношении Арцаха - МИД Армении