Հայաստանի շահերից է բխում Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը.Էդուարդ Աղաջանյան 12/14/2021   14:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի շահերից է բխում Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը: Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԱԺ արտաքին հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանն՝ անդրադառնալով Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարությանը, որ Թուրքիան և Հայաստանը հարաբերությունները կարգավորելու համար կնշանակեն հատուկ ներկայացուցիչներ։
Պատգամավորը շեշտեց, որ Հայաստանի դիրքորոշումը Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման կոնտեքստում մշտապես եղել է այն, որ պատրաստ է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների սկիզբ դնելուն՝ առանց նախապայմանների:
Անդրադառնալով Թուրքիայի կողմից մշտապես առաջ քաշված նախապայմաններին, Աղաջանյանն ասաց.
«Խոսքը գնում է դիվանագիտական հարաբերությունների սկիզբ դնելու մասին, սա որևէ կերպ չի նշանակում, որ Հայաստանը հրաժարվում է իր պետական շահերից: Մենք համոզված ենք, որ Հայաստանի շահերից է բխում Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը»,-վստահեցրեց նա:
Պատգամավորը նաև հայտնեց, որ դեռ որոշված չէ՝ ով է լինելու հայկական կողմի ներկայացուցիչը:
12:32 13/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԸնդդիմությունն այդպես էլ չասաց, թե ինչ քայլեր կձեռնարկեր պատերազմից խուսափելու համար. Աղաջանյան
14:10 09/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄի՛ ունեցեք հիշողության կորուստ. հայհոյանքների հարյուր հազար օրինակներ կարող եմ բերել. Աղվան Վարդանյանը՝ Էդուարդ Աղաջանյանին
18:07 06/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետի հայտարարությունն ապացուցման կարիք չունի. Էդուարդ Աղաջանյան
17:50 06/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ յուրաքանչյուր պետական այր որևէ տառ արտասանելուց առաջ պետք է լավ գիտակցի իր խոսքի կշիռն ու հետևանքը. Աղաջանյան
17:39 06/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանազատման ու սահմանագծման հանձնաժողովի հետ քննարկումներն ընթացքի մեջ են. Էդուարդ Աղաջանյան
18:04 16/11/2021  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ունենք 15 զոհ. Աղաջանյան
14:10 16/11/2021Նոյեմբերի 14-ին ադրբեջանցիների ներխուժման հետևանքով հայկական կողմը դիրքային կորուստներ է ունեցել. Աղաջանյան

Установление дипломатических отношений с Турцией исходит из интересов Армении - Агаджанян 12/14/2021 15:26 | Лента новостей
Установление дипломатических отношений с Турцией исходит из интересов Армении. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте председатель постоянной комиссии НС Армении по внешним связям Эдуард Агаджанян, комментируя заявление МИД Турции о скором назначении на взаимной основе спецпредставителей для нормализации отношений между Ереваном и Анкарой.
Депутат отметил, что позиция Армении в контексте нормализации отношений с Анкарой всегда заключалась в готовности к началу отношений с Турцией без предусловий.
Касаясь постоянно выдвигаемых Турцией предусловий, Агаджанян заявил: “Речь идет о том, чтобы заложить начало для дипломатических отношений".
"Это никоим образом не означает, что Армения отказывается от своих государственных интересов. Мы убеждены, что установление дипломатических отношений с Турцией исходит из интересов Армении”, - заверил он.
Депутат также сообщил, пока нет решения относительно того, кто будет представителем армянской стороны.