Նոյեմբերի 16-ի դեպքերի քրեական գործով կալանավորվել է գումարտակի հրամանատարի պաշտոնակատարը 11/25/2021   21:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
2021թ. նոյեմբերի 16-ին Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայողների կողմից ՀՀ Սյունիքի և Վայոց Ձորի մարզերի մարտական հենակետերի ուղղությամբ հարձակում գործելու, ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու փաստերով նույն օրը ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազությունում հարուցված և ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ ՀԿԳ քննության վարչությունում քննվող քրեական գործի նախաքննությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2021թ. նոյեմբերի 16-ին ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանությանը հանձնված Ջերմուկի տեղամասում հակառակորդը անակնկալ հարձակվել է ՀՀ ԶՈՒ դիրքի անձնակազմի վրա, սակայն վերջինս հարձակումը ժամանակին հայտնաբերելուն, կամ դրան դիմակայելուն ուղղված համապատասխան միջոցներ չի ձեռնարկել, որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից:
«Նախաքննության ընթացքում պարզված այս հանգամանքների առթիվ 22.11.2021թ. որոշում է կայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 365-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով նոր քրեական գործ հարուցելու մասին, որը նախորդիվ նշված գործի հետ միացվել է մեկ վարությում:
2021թ. նոյեմբերի 22-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 365-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված հանցավոր արարք կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել են ՀՀ ՊՆ N զորամասի 2-րդ հրաձգային գումարտակի մեկ պայմանագրային զինծառայող և նույն զորամասի գումարտակի հրամանատարի պաշտոնակատար, մայոր Գ. Գ.-ն։
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ Գ.Գ.-ն նշանակված է եղել գումարտակի պահպանության նշված շրջանում տեղակայված հրամանատարական դիտակետում՝ մարտական դիրքերից մեկում, որտեղ փաստացի մարտական հերթապահություն են իրականացրել թվով 15 զինծառայողներ: Միաժամանակ, նա ստանձնած է եղել գումարտակի պահպանությանը վստահված թվով 10 մարտական դիրքեր ընդգրկող պահպանության շրջանի պատասխանատուի պարտականությունները:
Բանակային կորպուսի հրամանատարի 2021թ. նոյեմբերի 16-ի մարտական կարգադրության և զորամասի հրամանատարի հրամանի համաձայն՝ զորամասը պահպանությունից անցել է պաշտպանության, ստորաբաժանումները բերվել են մարտական պատրաստականության «Լրիվ» աստիճանի, կառավարման մարմիններն անցել են «Մարտական» աշխատանքային ռեժիմի, որի պայմաններում զորամասը՝ ենթակա ստորաբաժանումներով, պատրաստվել է մարտական գործողությունների։
Գ. Գ.-ն, պատասխանատու լինելով գումարտակի մարտական պատրաստության և նրա կողմից մարտական առաջադրանքների հաջող կատարման համար, չի ապահովել մարտական հերթապահությունում ընդգրկված ուժերի կողմից առաջադրված մարտական խնդիրների՝ մասնավորապես, հակառակորդի մոտեցող ուժերին զենքի կիրառմամբ դիմադրություն ցույց տալու արդյունավետ կատարումը, ԳԳ.-ն ևս 7 զինծառայողի հետ դիմել է փախուստի, հենակետում գտնվող 11 զինծառայող գերեվարվել է, ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողներից 2-ի սպանված դիերը նոյեմբերի 17-ին և 19-ին փոխանցվել են հայկական կողմին, իսկ մարտական դիրքն անցել է հակառակորդի վերահսկողության տակ:
Նշված արարքները կատարելու համար 2021թ. նոյեմբերի 24-ին Գ.Գ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 365-րդ հոդվածի 3-րդ մասով։
Վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան` վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու համար, որը դատարանի նոյեմբերի 25-ի որոշմամբ բավարարվել է:
Դատախազական հետևողական ղեկավարման ներքո քրեական գործով ընթացող նախաքննության շրջանակներում իրականացվում են լայնածավալ քննչական, դատավարական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ կատարվածի ամբողջական հանգամանքները պարզելու, առերևույթ հանցագործություն կատարած այլ անձանց արարքներին իրավական գնահատականներ տալու նպատակով:
22:57 23/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչու մեկ տարվա ընթացքում չեք կառուցել ճանապարհները, դիրքերը կահավորել. Փաշինյանը խոստովանեց վատ է ու քաղաքականացրեց
22:37 25/10/2021  |  ՄեկնաբանությունԿԲ֊ի շենքի անիմաստ վերանորոգումների համար գումարներ կան, իսկ զինվորներն ապրում են վրաններում․ Համբարյան
20:31 25/10/2021  |  ՎերլուծություններՊաշտպանության ոլորտում «բարեփոխումները»՝ կաթիլային ռեժիմով, իսկ պաշտոնյաների շքեղությունը՝ ջրվեժի նման
18:46 16/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Գյոզալյանը նշանակվել է Հատուկ բանակային կորպուսի շտաբի պետ-կորպուսի հրամանատարի տեղակալ
21:57 14/09/2021  |  Քրեական խրոնիկոնԶինծառայողի մահվան գործով ձերբակալվել է ծառայակիցը
23:04 10/09/2021  |  Մեկնաբանություն«5-րդ ալիքի» լրագրողի և իմքայլական պատգամավորների միջև տեղի ունեցած միջադեպով քրեական գործ է հարուցվել․ Իրմա Ճաղարյան
21:42 25/08/2021  |  Քրեական խրոնիկոնԵրևանում 10 հոգուց ավելի անձինք հարձակվել են քնած քաղաքացու վրա, ծեծի ենթարկել, սակայն քրեական գործ է հարուցվել խուլիգանության հատկանիշներով
21:05 23/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊետք է մի քանի գեներալական ուսադիրներ թռնեն, բանակում պետք է վերացնել գողական բարքերը. Նորիկյան

В Армении по делу о потере позиции и пленении солдат 16 ноября арестован и. о. комбата 11/26/2021 09:58 | Криминальная хроника
По уголовному делу, возбужденному по факту потери боевой позиции и пленения военнослужащих 16-го ноября, арестован исполняющий обязанности командира батальона. Об этом сообщает пресс-служба Генпрокуратуры Армении.
Сообщается, что в ходе расследования возбужденного в центральной военной прокуратуре по фактaм нападения 16-го ноября военнослужащих ВС Азербайджана в направлении боевых постов Сюникской и Вайоцдзорской областей Армении и развязывания агрессивной войны были получены данные о том, что 16-го ноября на джермукском оборонительном участке N-ской воинской части Минобороны Армении противник внезапно напал на личный состав позиции ВС РА, однако последний не предпринял действий по своевременному обнаружению атаки или противодействия ему, что повлекло тяжкие последствия.
В связи с обстоятельствами, установленными в ходе предварительного расследования, 22 ноября 2021 года было принято решение о возбуждении нового уголовного дела по части 3 статьи(нарушение правил несения боевого дежурства или боевой службы, совершенное во время военного положения, войны или в боевой обстановке) УК Армении которое было объединено в одно производство с выше упомянутым уголовным делом.
22-го ноября по подозрению в совершении преступления, предусмотренного указанной статьей УК, задержан военнослужащий-контрактник 2-го стрелкового батальона N-ской войсковой части Минобороны Армении и исполняющий обязанности командира батальона этой же войсковой части майор Г. Г.
Следствием установлено, что Г.Г. был приписан к командному наблюдательному пункту батальона, дислоцированного в указанном оборонительном районе, на одной из боевых позиций, где фактически боевую службу несли 15 военнослужащих. При этом на него были возложены обязанности ответственного за оборонительный район, включающий в себя 10 боевых позиций.
Согласно боевому распоряжению командующего армейским корпусом от 16-го ноября и приказу командира воинской части, воинская часть перешла от охраны к обороне, подразделения были приведены в полную боевую готовность, органы управления были переведены на "Боевой" режим работы, в условиях которого воинская часть с подразделениями была приведена в готовность к боевым действиям.
Г. Г., будучи ответственным за боеготовность батальона и успешное выполнение боевых заданий, не обеспечил эффективного выполнения боевых задач силами, задействованными в боевом дежурстве, в частности, по оказанию сопротивления с применением оружия приближающимся силам противника. Г.Г. вместе с 7 военнослужащими обратился в бегство, находившиеся на позиции 11 военнослужащих были захвачены в плен, тела двух убитых военнослужащих ВС Армении 17-го и 19-го ноября были переданы армянской стороне, а боевая позиция перешла под контроль противника.
За совершение указанных деяний 24-го ноября Г.Г. было предъявлено обвинение по части 3 статьи 365(нарушение правил несения боевого дежурства или боевой службы, совершенное во время военного положения, войны или в боевой обстановке) УК Армении. Орган, осуществляющий производство, подал в суд общей юрисдикции Еревана ходатайство об избрании в отношении последнего меры пресечения в виде заключения под стражу, которое решением суда от 25-го ноября было удовлетворено.
В рамках расследования уголовного дела, проводимого под последовательным прокурорским надзором, проводятся широкомасштабные следственные, процессуальные и оперативно-розыскные мероприятия для установления всех обстоятельств произошедшего и дачи правовой оценки действиям других лиц, совершившим преступление.